Museoajoneuvoja rekisterissä yli 32 000
26.06.2011 12.07
Museoajoneuvojen määrä on viime vuosina kasvanut vuosittain noin 6 prosenttia selviää Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin tilastoista. Vuoden 2010 lopussa museoajoneuvoja oli rekisteröity 32 147 ja niiden keski-ikä 45,1 vuotta. Liikennekäytössä niitä oli 31 887.
Vuoden 2010 lopussa vanhin liikennekäytössä oleva henkilöauto on ajoneuvoliikennerekisterin mukaan otettu käyttöön vuonna 1900.
Vuonna 1920 tai aikaisemmin käyttöönotettuja ajoneuvoja oli vuodenvaihteessa liikenteessä 46, joista henkilöautoja oli 30, moottoripyöriä 10, traktoreita 4 sekä paketti- ja kuorma-autoja molempia yksi. Rekisterin mukaan vuosien 1921-1940 välisenä aikana käyttöönotettuja ajoneuvoja oli liikenteessä hieman yli 1 700.
Kaikissa rekisterissä olevista ajoneuvoista museoajoneuvojen osuus oli 0,6 prosenttia. Moottoripyöristä museopyörien osuus oli 4,9 prosenttia.
Museoajoneuvolla tiukat kriteerit
Ajoneuvo hyväksytään katsastuksessa museoajoneuvoksi museoajoneuvojärjestön tarkastajien lausunnon perusteella. Katsastuksessa hyväksymisen edellytyksenä on, että ajoneuvolain vaatimukset täyttyvät.
Tämä 1981 vuosikerran Sisu täytti tänä vuonna 30 vuotta ja pääsi entisöitynä museorekisteriin.Alu 50 pankot ovat olleet museokelpoiset jo 5 vuotta.Teipit vain on vaihdettava näihin alkuperäisiin Alukarikka-teippeihin.
Alucar teipityksellä museurekisteriin pääsee parin vuoden kuluttua.
Museoajoneuvon valmistusvuoden päättymisestä on oltava kulunut vähintään 30 vuotta. Museoajoneuvon tulee olla rakenteeltaan ja ulkoasultaan mahdollisimman tarkasti säilytetty sellaisena tai entistetty sellaiseksi kuin se oli valmistuttuaan. Joitain liikenneturvallisuutta parantavia muutoksia, kuten turvavyöt, voidaan hyväksyä.
Omistushistoriaselvitys kertoo ajoneuvon historian
Yli 30-vuotiaasta ajoneuvosta voi museoajoneuvokatsastusta varten tilata Trafista omistushistoriaselvityksen. Selvitys kertoo ajoneuvon rekisteröintihistorian, kuten kaikki aikaisemmat omistajat ja haltijat sekä rekisteritunnukset vuodesta 1966 lähtien.
Museoajoneuvoksi rekisteröinti
Ajoneuvo pitää rekisteröinti- tai muutoskatsastaa ennen kuin se merkitään rekisteriin museoajoneuvona. Lopullisen päätöksen ajoneuvon rekisteröinnistä museoajoneuvoksi tekee katsastaja. Museoajoneuvolle voi halutessaan saada mustapohjaiset kilvet.
Määräaikaiskatsastuksen alaiset museoajoneuvot on katsastettava kahden vuoden välein kesäkuun loppuun mennessä. Ennen vuotta 1960 käyttöönotetut ajoneuvot tulee katsastaa neljän vuoden välein. Määräaikaiskatsastuksessa tarkastetaan, että ajoneuvo edelleen täyttää museoajoneuvon vaatimukset.
Museoajoneuvolle voi ottaa museoajoneuvovakuutuksen, jolloin sillä saa ajaa enintään 30 vuorokautena vuodessa. Museoajoneuvo on vapautettu ajoneuvoverosta.
111 mielenkiintoista historic kuvaa löydät klikkaamalla tästä tai jotain ylläolevista kuvista.