IAA 2026: Volkswagenin näyttelykattaus ulottuu pitkästä ID. Buzz Cargosta autonomiseen kuljetukseen01.09.2026 14.00 Saksan Hannoverissa kuun puolivälissä avautuva IAA Transportation 2026 kuljetusnäyttely tuo Volkswagen Hyötyautoilta esille laajan valikoiman uusia ja päivitettyjä malleja, erikoisrakenteita ja tulevaisuuden ratkaisuja. Ammattilehti tutustui uutuuksiin ennakkoon elokuun lopulla Berliinissä järjestetyssä Brand Media Event 2026 -tapahtumassa. Keskeisiä VW-uutuuksia ovat pitkän akselivälin ID. Buzz Cargo, Caddy Cargo Maxi eHybrid, sähköinen e-Transporter 4MOTION, Transporterin uusi avolavamalli ja Crafter-kippiauto. Tulevaisuusosastolla esitellään puolestaan autonomista ID. Buzz AD -kuljetuspalvelua ja älykästä Crafter-kuormatilaa.Volkswagen Hyötyautojen IAA Transportation 2026 -osastolla valmistaja esittelee käytännössä koko mallistonsa kehityssuunnan: sähköisiä voimalinjoja, nelivetoa, uusia korivaihtoehtoja, matkailuautoja, erikoisrakenteita sekä autonomiseen liikenteeseen ja verkottuneeseen kuormatilaan liittyviä hankkeita.
Ammattilehti pääsi tutustumaan IAA-uutuuksiin jo elokuun lopulla Berliinissä, missä Volkswagen järjesti Brand Media Event 2026 -ennakkotapahtuman. Autot ja ratkaisut oli jaettu käyttötarkoitusten mukaan muun muassa sähkömalleihin, ammattiautoihin, nelivetoihin, matkailuautoihin, erikoisrakenteisiin ja tulevaisuuden teknologiaan. Kaikki esillä olevat ratkaisut eivät ole samalla kaupallisella valmiustasolla. Pitkä ID. Buzz Cargo, Caddy Cargo Maxi, Transporterin avolavamalli ja Crafter-kippiauto ovat tuotantomalleja. Poliisi-, pelastus- ja puolustusajoneuvot ovat ulkopuolisten korirakentajien toteuttamia erikoisratkaisuja. Autonomiseen tavarankuljetukseen suunniteltu ID. Buzz AD ja Crafterin Intelligent Loading Space ovat puolestaan tutkimus- ja kehityshankkeita, joille ei ole ilmoitettu sarjatuotantoaikataulua.
ID. Buzz Cargo kasvaa pituuttaAmmattiliikenteen kannalta Volkswagenin tärkein IAA-uutuus on pitkän akselivälin ID. Buzz Cargo LWB. Mallin tuotannon ja myynnin kerrotaan käynnistyvän yhdessä pitkän akselivälin ID. Buzz Pro -henkilökuljetusversion kanssa. Normaalimittaisen ID. Buzz Cargon tavaratila on 3,9 kuutiota. Pitkässä versiossa tilavuus kasvaa 4,4 kuutioon ja kuormatilan pituus 2,45 metriin. Kantavuus on voimalinjasta ja varustelusta riippuen enimmillään 697 kiloa.
Pitkän Cargon varusteluun kuuluvat toinen liukuovi ja liukuoviin sijoitetut lisäsidontakiskot. Suuren takaluukun vaihtoehdoksi voi valita pakettiautokäytössä usein käytännöllisemmät pariovet. Pitkään versioon tulee 86 kWh:n ajoakku, kun normaalin akselivälin Pro- ja Cargo Pro -malleissa akun nettokapasiteetti on 79 kWh. Takavetoinen ID. Buzz Cargo LWB tuottaa 210 kW eli 286 hevosvoimaa. Nelivetoisen 4MOTION-version järjestelmäteho on 250 kW eli 340 hevosvoimaa. Nelivedossa taka-akselia käyttää 210 kW:n kestomagneettimoottori ja etuakselia tarvittaessa kytkeytyvä 80 kW:n asynkronimoottori. Etumoottori voidaan pitää valmiustilassa ilman merkittävää energiankulutusta ja kytkeä mukaan pidon tai tehontarpeen kasvaessa. Volkswagenin ennakkoaineisto ei listannut pitkän Cargon vetomassoja omassa teknisessä osiossaan. Valmistaja vahvisti Ammattilehdelle niiden vastaavan pitkän ID. Buzz Pro -mallin arvoja. Takavetoisen ID. Buzz Cargo LWB:n jarrullinen vetomassa on siten 1 000 kiloa ja 4MOTION-version 1 600 kiloa. Neliveto kasvattaa vetomassaa 600 kilolla. Normaalin akselivälin ID. Buzz 4MOTION -mallien suurin vetomassa on 1 800 kiloa. Pitkän version pienempi 1 600 kilon arvo liittyy mallien välisiin massa- ja akselipainoeroihin.
Kolmella akkukoollaID. Buzz -mallisto kattaa jatkossa kolme teholuokkaa, kolme akkukokoa, kaksi akseliväliä sekä taka- ja nelivedon. Pure-perusmallien sähkömoottori tuottaa 125 kW eli 170 hevosvoimaa ja akun nettokapasiteetti on 59 kWh. Pro- ja Cargo Pro -mallien takamoottori tuottaa 210 kW ja akun kapasiteetti on normaalilla akselivälillä 79 kWh. Pitkät versiot saavat 86 kWh:n akun. Nelivetoisten 4MOTION-mallien yhteisteho on 250 kW. Myös pikalatausteho riippuu akusta. Pure-mallit lataavat tasavirralla enimmillään 165 kW:n, 79 kWh:n versiot 185 kW:n ja 86 kWh:n versiot 200 kW:n teholla. Volkswagenin mukaan sekä 79 että 86 kWh:n akku voidaan ladata ihanneolosuhteissa 10 prosentista 80 prosenttiin alle puolessa tunnissa. Navigoinnin reittisuunnittelu voi esilämmittää tai jäähdyttää akun automaattisesti ennen suunniteltua latauspysähdystä. Esilämmityksen voi käynnistää myös kuljettaja infotainment-järjestelmän latausvalikosta.
Verkkovirtaa autostaID. Software 6.0 tuo ID. Buzz -mallistoon uusia ajo-, lataus- ja käyttötoimintoja. Yhden polkimen ajo hidastaa auton kaasupoljinta nostettaessa pysähdyksiin asti. Uusi Connected Travel Assist tunnistaa järjestelmän toimintarajojen puitteissa myös liikennevaloja. Punaisen valon havaittuaan järjestelmä voi hidastaa auton pysähdyksiin. Se mahdollistaa lisäksi avustetut kaistanvaihdot moottoritiellä.
Vehicle-to-Load-toiminnolla ajoakusta voidaan syöttää ulkoisille sähkölaitteille jatkuvasti kahden kilowatin tehoa. Erillinen sovitin liitetään auton latausliitäntään, minkä jälkeen järjestelmästä saadaan 230 voltin sähköä esimerkiksi työkaluille, latureille, kylmälaitteille tai sähköpyörille.
Mallisto tukee myös kaksisuuntaista latausta yhteensopivan latauslaitteen ja kotijärjestelmän kanssa. Volkswagen-konsernin Elli-yhtiö esittelee Saksassa palvelua, jossa auton akkua voidaan käyttää sähköverkon tasapainottamiseen. Elli arvioi saksalaisen asiakkaan voivan saada palvelusta ensimmäisen vuoden aikana enimmillään 720 euron hyvityksen, mutta summa on valmistajan laskelma ja riippuu muun muassa auton kytkentäajasta. Palvelun Suomen-aikataulua ei ole ilmoitettu. e-Transporter ja e-Caravelle saavat nelivedonVolkswagenin täyssähköinen hyötyajoneuvovalikoima ei enää perustu vain ID. Buzziin. Vuodesta 2025 tarjolla olleet e-Transporter ja e-Caravelle täydentävät mallistoa suuremmassa kokoluokassa. Transporter on suunnattu tavarankuljetukseen, rakennusalalle, metsätöihin, huoltoon ja kuriiripalveluihin. Caravelle on saman perusrakenteen henkilökuljetusversio, johon voidaan sijoittaa enimmillään yhdeksän istuinta. Sähkömalleista on kolme tehoversiota: 100, 160 ja 210 kW eli 136, 218 ja 286 hevosvoimaa. Takaveto on vakioratkaisu, ja kaikkiin kolmeen teholuokkaan on saatavana sähköinen 4MOTION-neliveto. Akun nettokapasiteetti on 70,9 kWh. Sähköisten 4MOTION-versioiden jarrullinen vetomassa on mallista riippuen enimmillään 1 000 kiloa. Transporterin ja Caravellen dieselnelivetoihin on saatavana 110 tai 125 kW:n TDI-moottori ja kahdeksanportainen automaattivaihteisto. Dieselmallien jarrullinen vetomassa yltää parhaimmillaan 2 800 kiloon. e-Transporteriin ja e-Caravelleen saa lisävarusteena 230 voltin sähköliitännät, joista voidaan ottaa yhteensä enimmillään 2 300 watin teho. Sähkö riittää esimerkiksi kannettaville tietokoneille, latureille ja työmaakäytössä myös käsisirkkelille.
Caddy Cargo Maxi eHybridUudistuneen Caddy Cargon myynti alkoi Suomessa elokuussa ja tuotanto syyskuun alussa. Ensimmäisten autojen odotetaan saapuvan jälleenmyyjille loka-marraskuussa, minkä jälkeen asiakastoimitukset käynnistyvät loppuvuoden aikana. IAA:ssa ammattikäyttöä edustaa erityisesti Caddy Cargo Maxi eHybrid. Pitkä Maxi on 4,851 metriä pitkä eli 35,3 senttiä normaalimallia pidempi. Tavaratilan tilavuus on 3,7 kuutiota, kun lyhyessä versiossa tilaa on 3,1 kuutiota. Kuormatilaan mahtuu kaksi eurolavaa.
Ladattavan hybridin järjestelmäteho on 110 kW eli 150 hevosvoimaa ja ajoakun kapasiteetti 19,7 kWh. Volkswagen ilmoittaa sähköiseksi toimintamatkaksi enimmillään 115 kilometriä ja kaupunkiajossa 144 kilometriä. Akku latautuu vaihtovirralla 11 kW:n ja tasavirralla enimmillään 40 kW:n teholla. Moottorivalikoimaan kuuluvat lisäksi 75 ja 90 kW:n dieselit sekä 85 kW:n bensiinimoottori.
Ohjaamossa ovat 12,9-tuumainen infotainmentnäyttö ja Digital Cockpit Pro -mittaristo. Etumatkustajan istuimen taitettava selkänoja muodostaa työpöytänä käytettävän tasaisen pinnan. We Connect Fleet -palveluun kuuluvat muun muassa sähköinen ajopäiväkirja, GPS-paikannus, reitti- ja kulutustiedot sekä huoltojen hallinta. Suomessa normaalimittaisen Caddy Cargon lähtöhinta on 32 251,87 euroa ja Cargo Maxin 35 239,97 euroa. Valmistajan takuu on viisi vuotta tai 200 000 kilometriä.
Myös Caddyn viisipaikkainen henkilöautomalli uudistui keulan, voimalinjan ja sisustan sekä vannevalikoiman osalta. Transporterista kuuden hengen avolavaTransporter-malliston uusi korivaihtoehto on pitkällä akselivälillä toteutettu avolava-auto, jossa on neljäovinen kaksoisohjaamo. Etumatkustajille on kahden hengen penkki ja toisella rivillä kolmen hengen istuin, joten autoon mahtuu kuljettajan lisäksi viisi matkustajaa.
Ohjaamon takana olevan lavan pituus on 2,169 metriä ja leveys 1,945 metriä. Pinta-alaa on noin 4,2 neliötä. Lastauskorkeus vaihtelee 956 ja 980 millimetrin välillä, ja alumiiniset laidat voidaan avata alas.
Voimalinjoiksi tarjotaan 81 ja 110 kW:n dieseleitä sekä 100, 160 ja 210 kW:n sähkömoottoreita. Dieselmallit ovat lähtökohtaisesti etuvetoisia ja sähkömallit takavetoisia. 4MOTION-nelivedon saa 110 kW:n dieselin ja kahdeksanportaisen automaatin yhteyteen sekä kaikkiin kolmeen sähköiseen tehoversioon. Avolavamallin suurin jarrullinen vetomassa on voimalinjasta riippuen 2 400 kiloa. Crafteriin kolmikaatokippiCrafter-mallisto laajenee uudella kolmikippirakenteella. Schoon-korirakentajan kanssa kehitetyn auton lava voidaan kipata vasemmalle, oikealle tai taakse. Kippaussuunta valitaan lukitustapeilla, minkä jälkeen toimintoa ohjataan kuljettajan paikalta.
Berliinissä esitellyn auton lava on 3,6 metriä pitkä ja 2,1 metriä leveä. Pinta-alaa on 7,6 neliötä. Lavan runkorakenteessa on useita poikittaistukia pistemäisten kuormien kestämiseksi. Pohja- ja kippirungot on kuumasinkitty yhtenä kappaleena, ja niille annetaan kymmenen vuoden puhkiruostumattomuustakuu. Crafter-kippiautoon saa 103, 120 tai 130 kW:n TDI-moottorin, etu-, taka- tai 4MOTION-nelivedon sekä kuusivaihteisen käsivaihteiston tai kahdeksanportaisen automaatin. Akseliväliksi voi valita 3,64 tai 4,49 metriä. Multivan uudistuu sisältä ja ulkoaVolkswagen esittelee IAA:ssa myös laajasti uudistetun Multivanin. Muutokset kohdistuvat keulan ilmeeseen, ajovaloihin, ohjaamoon, avustinjärjestelmiin ja istuinjärjestelyihin.
Kojelaudassa on uusi 12,9-tuumainen infotainmentnäyttö, päivitetty Digital Cockpit ja valaistut ilmastoinnin sekä äänenvoimakkuuden kosketusliukusäätimet. Automaattivaihteistoa käytetään ohjauspylvääseen sijoitetulla valitsimella.
Volkswagenin mittausten mukaan vakiovarusteisten LED-ajovalojen lähivalojen kantama kasvaa 40 prosenttia ja kulmavalojen kirkkaus kaksinkertaistuu. Lisävarusteisten IQ.LIGHT LED Matrix -valojen lähi- ja kaukovalojen teho kasvaa 20 prosenttia, kulmavalojen valoteho 50 prosenttia ja dynaamisen kulmavalon kääntymiskulma 30 prosenttia.
Multivanista tulee ensimmäistä kertaa tarjolle kahdeksanpaikkainen versio, jossa kaksi kolmen matkustajan ryhmää voidaan sijoittaa takaosassa vastakkain. Takaistuimet liikkuvat kiskoilla ja ovat irrotettavissa. Suurin tavaratilavuus on 3 672 litraa. Uutta on myös valinnainen tumma sisustan väritys. Multivanin ja Californian neliveto toimii sähköisestiMultivanin ja Californian eHybrid 4MOTION yhdistää 130 kW:n bensiinimoottorin ja 85 kW:n sähkömoottorin etuakselilla erilliseen 103 kW:n sähkömoottoriin taka-akselilla. Akselien välillä ei ole mekaanista voimansiirtoyhteyttä. Järjestelmän yhteisteho on 180 kW eli 245 hevosvoimaa. Voima voidaan ohjata ajotilanteen mukaan kokonaan etu- tai taka-akselille. Autot lähtevät akun varaustilan salliessa liikkeelle sähköisesti molemmilla akseleilla. Sähköajon suurin nopeus on 130 km/h ja toimintamatka mallista sekä varustelusta riippuen enimmillään 93 kilometriä. Yli 130 km/h:n nopeudessa taka-akseli irrotetaan energiankulutuksen vähentämiseksi. Neliveto toimii myös silloin, kun ajoakun varaus on käytetty. Tällöin bensiinimoottori ja etuakselin sähkömoottori tuottavat taka-akselin moottorin tarvitsemaa sähköä.
California-matkailumallit päivittyvätCalifornia-mallisto saa Multivanin tavoin uuden ohjaamon, ajovalot, avustinjärjestelmät ja ulkoasun. Malliston vaihtoehdot ulottuvat kuusipaikkaisesta Beachista kiinteällä keittiöllä varustettuun Coast- ja Ocean-versioon.
California Beachin erikoisuus on Stuff Bubble -yhtiön kanssa kehitetty puhallettava retkikeittiö. Noin 120 senttimetriä pitkä keittiö painaa alle kymmenen kiloa ja sisältää suljetun vesikierron. Moduulia voidaan käyttää auton sisällä tai ulkona ja poistaa kokonaan silloin, kun sitä ei tarvita. Samalla esitellään puhallettava sänky, jonka makuuala on 200 x 134 senttimetriä. Kahden hengen version paino on 12 kiloa ja yhden hengen version kuusi kiloa. Moduulien avulla Beach säilyy arkikäytössä tavallisena tila-autona ilman jatkuvasti mukana kulkevien kalusteiden massaa.
Volkswagen nostaa sähkömalliston yhteydessä esille myös ID. Buzziin perustuvan ID. California Cruise -avauksen. Valmistaja määrittelee sen ensimmäiseksi täyssähköiseksi California-mallikseen, mutta tässä IAA-ennakkoaineistossa ei anneta tarkkaa tuotannon tai myynnin aloitusaikataulua. Varsinaisten California-mallien rinnalla ID. Buzziin tarjotaan Good Night -pakettia. Siihen kuuluvat sänkyrunko, 2,03 x 1,20 metrin taittopatja, ikkunoiden pimennyssarja, pöytä, kaksi tuolia ja etuovien ikkunoihin asennettavat ilmanvaihtoritilät. Uusi Overnight-toimintatila voi ylläpitää sisälämpötilaa yhtäjaksoisesti enimmillään 48 tuntia. Samalla järjestelmä vähentää tarpeettomia valo- ja mukavuustoimintoja energiankulutuksen ja häiriöiden pienentämiseksi. V2L-toiminto tarjoaa retkeilykäyttöön 230 voltin sähkön ja kahden kilowatin jatkuvan tehon.
Pienempi Caddy California on saatavana 4,50 ja 4,85 metrin pituisena. Vakiovarustukseen kuuluvat 1,98 x 1,07 metrin vuode, kaksi retkituolia ja pöytä. Irrotettava keittiö on lisävaruste. Grand California puolestaan jatkaa kuusi- ja 6,8-metrisinä Crafter-pohjaisina versioina. Sen voimanlähde on 120 kW:n diesel ja kahdeksanportainen automaatti, ja 4MOTION on saatavana lisävarusteena.
Myös Amarok on esillä matkailukäyttöön varustettuna. Front Runnerin kattoteltta painaa 49 kiloa ja kattoteline 32 kiloa, joten kokonaisuus jää alle Amarokin 85 kilon ajonaikaisen kattokuorman.
Amarok Dark LabelAmarok-malliston uusi Dark Label -erikoisversio saa mustia ulkoisia yksityiskohtia, 20-tuumaiset Bendigo-vanteet sekä tumman Ebony Black -sisustuksen. Värivaihtoehdot ovat Midnight Black Metallic, Dark Grey Metallic ja Bright Blue Metallic. Euroopan Amarokissa käytetään 177 kW:n V6-dieseliä, jonka suurin vääntömomentti on 600 Nm. Vaihteistona on kymmenportainen automaatti. Kantavuus on parhaimmillaan noin 1,17 tonnia ja jarrullinen vetomassa 3,5 tonnia. Dark Label -version tuontia Suomeen ei ole ainakaan toistaiseksi vahvistettu.
ID. Buzzista poliisi- ja pelastusautoVolkswagen esittelee IAA:ssa myös ulkopuolisten korirakentajien toteuttamia erikoisajoneuvoja. Poliisin ID. Buzz on suunniteltu erityisesti liikenteenvalvontaan ja onnettomuuspaikkojen dokumentointiin. Freytagin varustelema pelastuslaitoksen ID. Buzz toimii jo huomattavasti vaativammissa tehtävissä. Autossa on 200 litran vesisäiliö, sammutuspiikki sähköautojen akkupalojen torjumiseen, leikkaava sammutuslaite, hengityslaitteita, defibrillaattori, happipullo, hydrauliset leikkurit ja levittimet sekä lämpökamera. Kyseessä ei ole Volkswagenin oma tehdasvalmisteinen pelastusautomalli, vaan ID. Buzzin soveltuvuutta osoittava korirakentajan erikoisratkaisu.
Crafterista myös sotilaskäyttöön sovitettu komentoautoIAA-kattauksen poikkeuksellisin erikoisajoneuvo on Freytagin varustelema Crafter 4MOTION -komentoauto. Se on tarkoitettu tiedustelu- ja taistelulennokkien johtamiseen. Auton kokonaismassa voi olla 5,5 tonnia. Maastokelpoisuutta on parannettu korotetulla alustalla, maastorenkailla, pohjapanssaroinnilla ja moottorin korotetulla ilmanotolla. Voimanlähteenä on 120 kW:n TDI-moottori, joka voidaan muuntaa käyttämään myös kerosiinipohjaisia F-34- ja F-63-polttoaineita.
Varusteluun kuuluvat muun muassa näyttötyöpisteet, pimennystila, infrapunavalaistus ja erilaiset viestijärjestelmävalmiudet. Volkswagen korostaa toimittavansa puolustussektorin yhteistyökumppaneille ainoastaan vakioautoihin perustuvia alustoja. Volkswagen ei itse valmista tai toimita asejärjestelmiä. ID. Buzz ADVolkswagenin tulevaisuusosaston keskeinen hanke on MOIA-yhtiön ja Mobileyen kanssa kehitetty ID. Buzz AD. Pitkän ID. Buzzin pohjalta rakennetussa autossa on 13 kameraa, yhdeksän lidar-anturia ja viisi tutkaa. Yhteensä 27 anturia muodostaa auton ympäristöstä päällekkäisiin havaintoihin perustuvan 360 asteen tilannekuvan.
Auto on suunniteltu SAE-tason 4 automatisoituun ajoon rajatulla toiminta-alueella. Matkustamossa on neljä istuinta, ja kyyti tilataan sovelluksella virtuaaliselle pysäkille. Volkswagen Hyötyautot on valmistanut ID. Buzz AD -autoja Hannoverissa kesästä 2025 lähtien. Kokeita tehdään Berliinissä, Hampurissa, Münchenissä, Oslossa, Austinissa ja Orlandossa. Volkswagen ja MOIA kuvaavat kokonaisratkaisua markkinavalmiiksi, mutta liikennöinti on edelleen koekäytössä. Hampurissa ennalta rekisteröityneet matkustajat voivat tilata maksuttomia kyytejä rajatulla alueella, ja autoissa on toistaiseksi turvallisuuskuljettaja. Kokeessa käytetään enimmillään kymmentä autoa.
Tavarankuljetukseen sovitettu ID. Buzz AD on erillinen tutkimusauto. Volkswagen ilmoittaa suoraan, ettei sille ole tällä hetkellä suunniteltu sarjatuotantoa. Tutkimuksella selvitetään, voisiko samaa tekniikkaa käyttää tulevaisuudessa kaupunkien viimeisten kilometrien jakelukuljetuksiin. Crafter tarkistaa itse kuormatilansaToinen tulevaisuushanke on Crafterin Intelligent Loading Space eli älykäs kuormatila. Se perustuu työkaluihin ja varaosiin kiinnitettäviin seurantalaitteisiin sekä kuormatilan kameroihin ja antureihin.
Järjestelmä vertaa auton sisältöä päivän työmääräyksiin ja ilmoittaa ennen lähtöä puuttuvista työkaluista tai varaosista. Samaan yritykseen kuuluvien autojen kuormatilat voidaan yhdistää verkkoon, jolloin järjestelmä voi kertoa tarvittavan työkalun löytyvän toisesta autosta. Sortimon hyllystö tunnistaa myös avoimeksi jääneet laatikot. Auton lukitsemisen jälkeen kamerat ja anturit valvovat kuormatilaa murtojen ja varkauksien varalta. Kuormatilan tiedot voidaan välittää toimistolle, jossa niitä voidaan käyttää esimerkiksi tilausten, laskutuksen ja varastonhallinnan automatisointiin.
Intelligent Loading Space on tässä vaiheessa visio ja kehityshanke. Volkswagen ei ole ilmoittanut sille tuotannon tai kaupallisen käyttöönoton aikataulua. |






























