Ammattilehti koeajaa - Dacia Duster ja Bigster saivat odotetun nelivetoautomaatin

17.06.2026 14.50

Duster_bigster_-4.jpg

Dacian nelivetomallit Duster ja Bigster siirtyvät nyt uuteen aikaan. Ensimmäistä kertaa merkin historiassa ne ovat saatavilla nelivedon ja automaattivaihteiston yhdistelmänä. Uusi Hybrid 150 4x4 korvaa aiemman käsivaihteisen nelivedon ja tuo mallistoon tekniikan, jossa etupyöriä vetää bensiinimoottori ja takapyöriä sähkömoottori.

Uutuus osuu Dacialle tärkeään kohtaan. Nyt jo kolmanteen mallisukupolveen ehtineen Dusterin kohdalla neliveto on ollut Suomessa yksi koko mallin kantavista myyntivaltteista, ja myös isompi Bigster on saanut nopeasti nelivetoasiakkaansa. Aiemmin nelivedon sai vain manuaalivaihteistolla. Se oli monelle Dusterin henkeen sopiva ratkaisu, ja näkyi myös mallin myynnissä. Viimeiset Suomeen tuodut nelivetomallit valmistettiin jo kahdeksan kuukautta sitten, mikä teki näkyvän loven Dusterin myyntikäyrään. Dusterin nelivetoasiakkaat kokivat suurimman kolauksen kuitenkin jo reilusti tätä aiemmin, kun väkivahva 1,5 litrainen dCi diesel poistui mallistosta. Se oli monelle se oikea Duster. Kevyt, sitkeä, kohtuuhintainen ja huonoilla teillä poikkeuksellisen uskottava auto. Sen jälkeen neliveto kyllä säilyi, mutta mallistosta puuttui jotakin olennaista niille, joille Duster oli ennen kaikkea työkalu, mökkitien kulkija tai talven varma käyttöauto.

Duster_4x4_keula.png

Kaksoiskytkinautomaatti 

Uusi Hybrid 150 4x4 ei tuo dieseliä takaisin, mutta se paikkaa sen jättämää aukkoa nykypäivän keinoin. Nelivedon yhteyteen tulee kuusivaihteinen kaksoiskytkinautomaatti, joka nostaa Dacian asemaa markkinassa tuntuvasti. Aiemmin nelivetoinen Duster houkutteli monia, mutta käsivaihteisto rajasi osan ostajista pois. Nyt Dacia tarjoaa nelivedon, automaatin ja hybriditekniikan samassa paketissa.

Samalla myös Dacian hinta-asema muuttuu. Duster ja Bigster ovat edelleen edullisia suhteessa kokoon, maavaraan ja käyttöarvoon, mutta uusi tekniikka kaventaa eroa lähimpiin kilpailijoihin. Dacia ei ole enää yhtä yksiselitteisesti vain se edullisempi vaihtoehto, kuin aiemmat nelivetomallit.

Uutta konsernitekniikkaa

Tekniikassa on Dacialle poikkeuksellisen kiinnostava piirre. Taka akselin sähkömoottori ja sen kaksivaihteinen vaihteisto ovat Renaultin omaa tuotantoa, ja ne saavat maailman ensi iltansa Dusterin ja Bigsterin Hybrid 150 4x4 malleissa. Uutta konsernitekniikkaa ei siis tällä kertaa tuoda Daciaan jälkijunassa, vaan juuri Dacia esittelee sen ensimmäisenä.

Voimalinjan etupäästä löytyy Dacian mild hybrid malleista tuttu 1,2 litrainen kolmisylinterinen turbobensiinimoottori. Se tuottaa 140 hevosvoimaa ja 230 newtonmetriä. Perinteinen kardaani on jäänyt pois, ja takapyörien vedosta vastaa korirakenteeseen sijoitettu nestejäähdytteinen sähkömoottori kaksivaihteisine vaihteistoineen. Samalla myös taka akselisto on suunniteltu uudelleen.

Duster_4x4_takamoottori.jpg

Takamoottorin jatkuva teho on 14 hevosvoimaa ja hetkellinen huipputeho 31 hevosvoimaa. Sähkömoottoria ruokkii 0,84 kilowattitunnin 48 voltin akku, joka latautuu ajon aikana jarrutusenergian talteenotolla ja järjestelmän omalla lataustoiminnolla. Koko voimalinjan yhteistehoksi ilmoitetaan 154 hevosvoimaa.

Duster_bigster_-8.jpg

Paperilla takamoottorin teholukemat eivät kuulosta suurilta, mutta Dusterin ja Bigsterin käytössä tärkeämpi luku on 87 newtonmetrin vääntömomentti. Se saadaan käyttöön taka akselille juuri liikkeellelähdöissä, liukkaalla, mökkipolulla ja hitaassa maastoajossa. Näissä tilanteissa sähkömoottorin välitön veto tekee enemmän kuin pelkät hevosvoimat antavat ymmärtää. Valmistajan mukaan kaupunkiajossa voidaan edetä pelkällä sähköllä jopa 60 prosenttia ajasta.

Puolittaja 

Uuden nelivetojärjestelmän juju on takamoottorin kaksivaihteinen rakenne. Lyhyempi välitys on tarkoitettu hitaaseen etenemiseen pehmeillä alustoilla ja vaikeammissa paikoissa. Pidempi välitys pitää nelivedon mukana myös suuremmissa nopeuksissa. Snow-ajotilassa neliveto voi olla käytössä aina 140 kilometrin tuntinopeuteen saakka. Aiemmassa mekaanisessa nelivedossa takaveto kytkeytyi pois noin 80 kilometrin tuntinopeudessa. Muutos vaikuttaa siihen, miten auto käyttäytyy liukkaalla maantiellä, sohjoisessa ohituksessa ja talvisessa moottoritienopeudessa.

Duster_bigster_-3.jpg

Lisää massaa, pienempi kulutus

Vaikka kardaani jää pois tuo uusi nelivetoautomaatin tekniikka autoon myös lisäkiloja. Dusterissa ero näkyy selvimmin, kun vertailu tehdään edeltävään manuaalivaihteiseen malliin kasvaa auton massa noin 50 kilogrammalla. Kulutuksessa lisätekniikan tuoma painon lisäys näkyy maltillisena muutoksena. Duster Hybrid 150 4x4:n WLTP lukemat ovat 5,8 litraa sadalla kilometrillä ja CO2 päästö 130–131 g/km. Edeltävän Dacia Duster TCe 130 4x4 kulutus oli vastaavasti 6,0 litraa sadalla kilometrillä. Joten marginaalinen muutos parempaan on tehty.

Duster_bigster_-6.jpg

Bigsterissä sama tekniikka asettuu luontevasti suurempaan koriin. Uusi Hybrid 150 4x4 painaa 1 541 kiloa, lisäystä kertyy siis noin 113 kiloa edeltävään nelivetovaihtoehtoon. Myös Bigsterissä ilmoitettu kulutus pienenee nelivedon mukana. Hybrid 150 4x4 kuluttaa 5,7 litraa sadalla ja tuottaa 128–130 grammaa hiilidioksidia kilometrillä. Edeltävän Bigster TCe 130 4x4 kulutus oli 6,1 litraa sadalla. 

Käytännön kannalta olennaista on, että molemmissa malleissa jarrullinen vetokyky säilyy 1 500 kilossa. Se on sama lukema kuin etuvetoisessa Mild hybrid 140 mallissa ja selvästi enemmän kuin etuvetoisessa Hybrid 155 automaatissa, jossa jarrullinen perävaunumassa jää 1 000 kiloon. 

Duster_4x4_valintakiekko.jpg

Vetopitoa kytkimestä

Ajotilat ovat tuttua Dacia linjaa. Keskikonsolin kiertokytkimestä valitaan tilanteeseen sopiva ohjelma. Auto-tila vaihtaa etuvedon ja nelivedon välillä tarpeen mukaan. Eco säästää polttoainetta ja käyttää nelivetoa vain pidon heikentyessä. Snow on tarkoitettu liukkaille teille, Mud and Sand pehmeille pinnoille ja Lock hitaaseen maastoajoon. Alamäkihidastin auttaa pitämään nopeuden hallinnassa jyrkissä laskuissa ja toimii myös peruutettaessa. Se täyttää koeajossa tehtävänsä kelvollisesti, muttei omaa nopeuden säätömahdollisuutta, joka löytyy useimmilta kilpailijoilta. 

Jos metsään tahdot mennä nyt

Koeajossa uusi tekniikka tuntuu juuri sellaiselta kuin Dacian nelivedossa pitääkin. Se ei tee Dusterista tai Bigsteristä varsinaista maastoautoa, mutta se vahvistaa niiden parasta käyttöaluetta. Metsäautotiet, mökkitiet, maatilojen pihat ja huonokuntoiset sivutiet kuuluvat edelleen näiden autojen luontevaan ympäristöön.

Duster_bigster_-5.jpg

Hämeenlinnan seudun metsäisillä koeajoreiteillä molemmat mallit etenivät tavallisilla katurenkailla yllättävän vaivattomasti. Maavaraa riittää edelleen Dusterissa 210 millimetriä ja Bigsterissä 220 millimetriä. Ojanylitykset, jyrkemmät nousut ja pehmeämmät urat eivät muodostuneet ongelmaksi, kun vauhti pidettiin järkevänä ja ajotila valittiin alustan mukaan.

DUSTER_4x4_metsassa_pera.png

Duster tuntuu metsikössä kaksikosta ketterämmältä. Lyhyempi akseliväli ja pienempi kori tekevät siitä helpommin sijoitettavan ahtaiden puiden, kivien ja mutkien väliin. Se on edelleen malliston luontevin valinta käyttäjälle, joka ajaa usein kapeita mökkiteitä tai liikkuu säännöllisesti huonokuntoisilla sivuteillä.

Bigster tuo samaan tekniikkaan enemmän tilaa ja maantiepainotteisempaa olemusta. Pidempi akseliväli ja suurempi kori tuntuvat matkustamossa, mutta metsässä ne vaativat hieman enemmän ennakointia. Samat reitit Bigster kuitenkin selvitti siististi, eikä suurempi koko vienyt siltä Dacialle ominaista käytännön etenemiskykyä.

Duster_bigster_-7.jpg

Maantiellä suurin muutos on vaivattomuus. DW23 tyyppinimeä kantava automaattivaihteisto tekee ajamisesta arkisempaa ja helpompaa kuin aiemmassa käsivaihteisessa nelivedossa, jossa ensimmäinen vaihde oli todella lyhyeksi välitetty. Hybridijärjestelmän toiminta näkyy mittaristossa EV ilmoituksina ja tuntuu ajoittain moottorin hiljenemisenä, mutta kokonaisuus ei vaadi kuljettajalta erityistä opettelua. Eco ja Auto ajotiloissa voimansiirto päättää itse, milloin vetoa tarvitaan eteen, taakse tai molemmille akseleille.

Duster_bigster_.jpg

Ohjausvaste ei maantiellä yllä kokoluokan kärkikahinoihin. Duster ja Bigster eivät tunnu nopeissa suunnanmuutoksissa yhtä napakoilta kuin monet kalliimmat katumaasturit, eikä alustan viimeistely pyri peittelemään auton arkista perusluonnetta. Maastossa ja huonolla tiellä tilanne tasoittuu. Siellä suurempi merkitys on maavaralla, pidolla ja sillä, että auto antaa kuljettajalle luvan jatkaa hieman pidemmälle kuin tavallisella kaupunkimaasturilla tekisi mieli yrittää.

DUSTER_4x4_ohjaamosta.jpg

Sama maanläheisyys näkyy sisätiloissa. Kovaa muovia on paljon, eikä ohjaamo yritä esittää premiumia. Se on arkinen, käytännöllinen ja paikoin muovinenkin ympäristö, mutta samalla juuri sellainen, jonka kanssa kuraiset kengät, koirankarvat ja mökkireissun tavarat eivät tunnu väärältä yhdistelmältä. Dusterin ja Bigsterin viehätys ei synny hienostelusta, vaan siitä että ne tuntuvat tehdyiltä käyttöä varten.

Mitä maksaa?

Duster Hybrid 150 4x4 asettuu Suomen markkinoilla samaan keskusteluun Suzuki Vitaran, Toyota Yaris Crossin ja Suzuki S-Crossin nelivetoautomaattien kanssa. Dusterin verollinen lähtöhinta on noin 31 000 euroa. Lähimmät kilpailijat asettuvat noin 31 500 ja 36 500 euron välille, joten Dusterin hintaetu ei ole enää valtava kaikissa vertailukohdissa. Sen vastineeksi Dacia tarjoaa kuitenkin enemmän maavaraa ja tavaratilaa, mikä voi ratkaista valinnan ostajilla, joille neliveto ei ole vain talvikelin turvavaruste vaan osa auton varsinaista käyttötarvetta.

duster_4x4_ohjaamo.png

Bigsterin kohdalla hintaero on edelleen tuntuvampi. Bigster Hybrid 150 4x4 lähtee noin 34 000 eurosta, kun sen lähimmät nelivetoautomaattiset verrokit Nissan Qashqai, Skoda Karoq ja Toyota RAV4 asettuvat noin 42 500 ja 51 000 euron välille. Eroa syntyy karkeasti noin 8 000 eurosta jopa yli 15 000 euroon. Bigster ei yritä peitellä Dacia taustaansa, mutta se tarjoaa ison auton, reilun maavaran ja nelivetoautomaatin hinnalla, jolla moni kilpailija vasta aloittaa ylempien varustetasojen keskustelun.

Dusterin ja Bigsterin ero on lopulta helppo hahmottaa. Duster on ketterämpi, edullisempi ja karheampi työkalu huonoille teille. Bigster on tilavampi ja perhekäyttöön luontevammin sopiva vaihtoehto, joka pitää Dacian perusajatuksen mukana suuremmassa korissa. Molempien vahvuus on siinä, että ne eivät yritä olla kaikkea kaikille. Ne ovat järkihintaisia nelivetoautoja ihmisille, joille neliveto, maavara ja tavaratilat ovat todellisia käyttöominaisuuksia.

duster_4x4_alamakihidastin.png

Uusi nelivetoautomaatti tulee Dacialle oikeaan aikaan. Käsivaihteisten nelivetojen kysyntä on kaventunut, mutta nelivedon tarve ei ole kadonnut. Suomessa maavaraa, kohtuullista hintaa ja huolettoman oloista etenemiskykyä arvostetaan edelleen. Duster ja Bigster Hybrid 150 4x4 vastaavat tähän tarpeeseen aiempaa modernimmalla tavalla, mutta ilman että Dacian perusajatus katoaa matkalla.

10.07.2026 18.00KATSO TÄSTÄ 10.7. LÄHETYS! Kuljetus, marakennus ja metsäalan asiaa Iron Ball gofista juonnettuna
09.07.2026 12.00FinnMETKOsta rakentuu taas Pohjoismaiden näyttävin konetyöalojen ajankohtaiskatsaus
08.07.2026 16.00Neljä ruohonleikkuria hyvin hoidetuille nurmikoille
08.07.2026 10.00Ponssen Vieremän tehtaan laajennusosan rakennustyöt käynnistyvät
07.07.2026 8.33Hallitus esittää muutoksia yksityistielakiin
06.07.2026 14.00Puutavaran mittausmenetelmien osuudet 2025 -tilastot on julkaistu
06.07.2026 11.00Koivujen lehtikato on herättänyt huomiota - Luke kokoaa havaintoja myös muista alkukesän puustotuhoista
06.07.2026 8.10Kesäkuussa 2026 ensirekisteröitiin 7 564 uutta henkilöautoa - kasvua 2 % viime vuoteen
03.07.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 3.7. LÄHETYS! Heinäkuu starttasi vauhdilla kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisissa
03.07.2026 9.10Kentekin verkkokauppa uudistui - varaosien, suodattimien ja huoltotarvikkeiden löytäminen helpottuu
02.07.2026 15.00KATSO VIDEO! Koppom Maskin on lajissaan maailman suurin - metsäkoneiden varaosia kaikkiin tarpeisiin
02.07.2026 13.00MTK: Ennallistamissuunnitelma jättää maanomistajat edelleen epätietoisuuteen - eduskunnan työ ei näy lopputuloksessa
02.07.2026 10.00Kärcher ja STIHL käynnistävät uraauurtavan akkuallianssin
01.07.2026 17.26Leapmotorin kasvu kiihtyy
01.07.2026 13.08Renault Trucks tuo IAA 2026 -messuille uuden T Highin, tehokkaamman dieselmoottorin ja pitkän matkan sähköveturin
01.07.2026 10.45Volvo tuo IAA 2026 -messuille uuden sähköisen pitkän matkan FH Aeron ja vetykäyttöisen testikuorma-auton
01.07.2026 10.22Henkilöautojen rekisteröinnit kääntyivät niukkaan kasvuun - automarkkinan perusongelma ei silti ratkea
30.06.2026 14.09Uusi tullimaksu astuu voimaan huomenna 1.7.2026 - vaikutus kohdistuu arvoltaan halvimpiin tilauksiin
30.06.2026 11.00Janakkalalaiselle metsäkoneenkuljettaja Arne Pritsille "Työyhteisön hyvä tyyppi" -stipendi
30.06.2026 8.00Pesintäaikaisten hakkuiden lakimuutokset astuivat voimaan - näin uusi sääntely näkyy metsänhoidossa
29.06.2026 15.00Ammattilehti koeajaa: Kia EV2 Inspiration - Pienen auton suuret saappaat
26.06.2026 20.00KATSO TÄSTÄ 26.6. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan ajankohtaista asiaa
26.06.2026 9.00Nordic Truckcenter Oy:stä uusi valtuutettu IVECO-jälleenmyyjä Etelä-Suomeen
25.06.2026 8.50Metsätalouden tukirahat hupenevat vauhdilla - osa hakemuksista siirtyy vuoteen 2027
24.06.2026 19.00Metsän monimuotoisuus palaa palamalla - Metsähallitus teki ennallistamispolton Parkanossa
24.06.2026 16.40Leapmotorin maahantuonti RSA Suomelle - 590 hevosvoimaa alle 42 000 eurolla
23.06.2026 10.03KIA PV5 Passenger saa kolmannen istuinrivin
22.06.2026 16.00HUOMIO! Syksyn suuri Metsäalan Ammattilehti on työn alla - vielä ehtii mukaan ilmoituksella - lisäjakelu FinnMetkossa
22.06.2026 15.00Tamtron laajentaa tarjoomaansa ja asiakaskuntaa hankkimalla Teknoscale Oy:n osakekannan
22.06.2026 14.00SSAB käynnistää kumppaneidensa kanssa suljetun kierron teräksenkierrätyshankkeen Yhdysvalloissa
22.06.2026 12.45EU:n romuautoasetus laajenee raskaaseen kalustoon ja moottoripyöriin
22.06.2026 11.48Kuolinpesien metsäomistukseen esitetään määräaikaa
19.06.2026 14.00KATSO TÄSTÄ 19.6. JUHANNUS LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan mielenkiintoista asiaa
18.06.2026 14.38Scanialta suojattu ohjaamo puolustuskäyttöön
18.06.2026 12.00Stellantis hakee uutta vauhtia kompaktipakettiautoihin
18.06.2026 10.37Renault ottaa Flexisin kokonaan omistukseensa
17.06.2026 14.50Ammattilehti koeajaa - Dacia Duster ja Bigster saivat odotetun nelivetoautomaatin
16.06.2026 12.33John Deere Forestryn Pohjois-Suomen piiripäälliköksi Ari Niippa
15.06.2026 11.09Scania toimittaa Wibaxille 105 sähkökuorma-autoa
12.06.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 12.6. LÄHETYS! Vauhdikas uutispaketti kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
12.06.2026 11.45Metsähakkeen asema muuttumassa energiajärjestelmässä
12.06.2026 9.00Polttonesteiden ja sähkön hinnat nousivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vuoden takaiseen verrattuna
11.06.2026 17.36Mercedes-Benz näyttää IAA:ssa koko raskaan liikenteen murroksen
11.06.2026 16.55Stellantis ilmoittaa käynnistäneensä solid state battery -akkuteknologian maantietestit
11.06.2026 14.06Euroopan hyötyautomarkkina on valmiimpi kuin sen toimintaympäristö
11.06.2026 11.00Volkswagen päivittää Caddyn, Multivanin ja Californian
11.06.2026 10.00Dodge Charger Eurooppaan sähköisenä ja bensiinikäyttöisenä
11.06.2026 8.20Ammattina Sankari kampanja etsii jälleen liikenteen sankaritekoja
11.06.2026 8.10SKAL ja St1 uusivat kumppanuussopimuksensa - tavoitteena sujuva energiatransitio kuljetusalalle
11.06.2026 8.00Tutkijoiden kehittämä työkalu auttaa metsänomistajia tekemään ilmastoystävällisempiä päätöksiä
10.06.2026 16.50Puukaupan alkuvuosi oli hiljainen - toimivat markkinat hyödyttävät metsänomistajaa ja teollisuutta
10.06.2026 16.10Valmet lanseeraa uuden 3D Fiber -teknologian kuitupakkausten korkean tuotantotason valmistukseen
10.06.2026 9.00Stora Enson Oulun sellunvalmistukselle kansainvälisesti tunnustettu elintarviketurvallisuussertifiointi ensimmäisenä Suomessa
09.06.2026 17.22Erhan Eren tuo Kialle hyötyajoneuvoalan näkökulman
09.06.2026 16.45Kia PV5 taipuu pakettiautosta erikoisajoneuvoksi
09.06.2026 16.07Schmitz Cargobull vie kylmäkuljetusten ja datan ratkaisuja maailmalle
09.06.2026 15.45Ammattimaisuus palaa taksiliikenteen keskiöön
09.06.2026 12.14Autonominen hyötyauto lähestyy tuotantoa - Kuljetusala etsii uutta kapasiteettia
09.06.2026 10.46MAN tuo IAA 2026 näyttelyyn laajan sähköisen malliston ja uudistetun TGX:n
09.06.2026 10.30Mercedes-Benz Trucks tuo IAA Transportation -messuille sähköä, vetyä ja uuden sukupolven dieselin
09.06.2026 10.00IONCOR esitteli uuden akkujärjestelmän raskaan liikenteen sähköistämiseen
09.06.2026 8.30Hyviä uutisia! ammattilehti.fi on nyt rekisteröity tavaramerkki
09.06.2026 8.00Oululaiselle kuljetuspäällikkö Juha Hartikalle "Työyhteisön hyvä tyyppi" -stipendi
08.06.2026 16.48Dodge Charger palaa Eurooppaan
08.06.2026 15.00Ponsse palvelee Pohjois-Suomen asiakkaitaan entistä paremmin uuden kenttähuoltoyksikön ja noutovaraston voimin
08.06.2026 12.00Metsäteollisuuden tuotanto ja vienti laskivat 2026 ensimmäisellä neljänneksellä
08.06.2026 10.00Wibax solmii ennätyksellisen sähkörekkasopimuksen Scanian kanssa
05.06.2026 20.30KATSO TÄSTÄ! Kesäkuun ensimmäisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan mielenkiintoista asiaa
05.06.2026 20.10Vastuunkantaja palkittiin - Kuljetusliike Trans Härmä Oy on vuoden 2026 SKAL Kuljetusyritys
05.06.2026 18.00Kesla lanseeraa uudet F-sarjan metsäkonenosturit
04.06.2026 16.00LUE TÄSTÄ! Kesän suuri Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt - 40 vuotta Ammattilehteä
03.06.2026 12.00SSAB laajentaa teräsjauheen tuotantokapasiteettia Oxelösundissa
03.06.2026 9.01Ponsse julkistaa maailmanlaajuisen kuljettajaklubin
02.06.2026 14.10Einari Vidgrén Säätiö palkitsi metsäalan osaajia
01.06.2026 13.40Volvo Truck Center Lahti muuttaa uusiin tiloihin Kujalaan
01.06.2026 13.30Citroën Berlingo täyttää 30 vuotta ja saa oman juhlamallin
01.06.2026 12.00Mercedes-Benz eActrosille jatkossa 64 tonnin yhdistelmämassa Suomessa
31.05.2026 16.00Pohjois-Euroopan näyttävin kuljetusalan tapahtuma valtaa Härmän elokuussa
29.05.2026 22.00KATSO TÄSTÄ! Toukokuun viimeisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisia
28.05.2026 12.33Stellantis tuo markkinoille 11 uutta hyötyajoneuvomallia vuoteen 2030 mennessä
28.05.2026 9.38Mantsinen sähköisti tehdaslogistiikan Äänekoskella
27.05.2026 12.30EGO tuo kaudelle 2026 langattomat robottileikkurit ja uusia akkutyökaluja
27.05.2026 11.44Kia tuo PV5-mallistoon sivusisäänkäynnillä varustetun esteettömän version
27.05.2026 10.45Raskone muutti uusiin tiloihin Tuusulaan
27.05.2026 9.00Puulajit tunnistettiin tarkasti ilmasta käsin - uusi menetelmä vauhdittaa metsätalouden tuottavuutta ja monimuotoisuuden suojelua
27.05.2026 8.00Metsien inventoinnit alkavat eri puolilla Suomea - tiedonkeruu tarkentuu tänä kesänä
26.05.2026 15.33Volvo VISTA: Oulun Wetteri Power voitti jälkimarkkinahenkilöstön Suomen mestaruuden
26.05.2026 9.00Niemi-Korpi Oy ja IVECO juhlivat 40-vuotista luotettavaa kumppanuutta Suomessa
26.05.2026 8.00SSAB käynnistää Luulajan rakennustyömaan uudelleen sairausoireiden syiden analyysin valmistuttua
25.05.2026 16.00Stora Enso suunnittelee Ruotsin Skutskärin sellutehtaan uudelleen järjestelyä - tavoitteena keskittyä revinnäisselluun ja parantaa kilpailukykyä
25.05.2026 14.15ACEA: Pakettiautot uhkaavat jäädä Euroopan päästövähennysten katveeseen
25.05.2026 12.44Kiertotalousmateriaaleista haetaan ratkaisua metsäteiden kunnostukseen
25.05.2026 12.00KATSO VIDEO! Lauri Heinonen - Forest Drifting
24.05.2026 16.00Ford esittelee Ranger Super Dutyn Euroopassa: äärimmäistä suorituskykyä vaativimpiin tehtäviin
22.05.2026 21.00KATSO TÄSTÄ! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa - lisäksi raportit Taitaja 2026 ja Pohjoinen Teollisuus tapahtumista
22.05.2026 15.10Pyhtään lentokentän ympärille suunnitellaan uutta yrityskeskittymää
22.05.2026 14.00KATSO VIDEO! Karvian Energiapäivä 2026 - metsäenergia-alan kohtaaminen
22.05.2026 12.3917-vuotiaiden henkilöautonkuljettajien yöajokielto voimaan 29. toukokuuta
22.05.2026Terminator.fi sivustot ovat päivityksessä reippaan viikon ajan.
21.05.2026 15.55Stellantis hakee kasvua mega-alustalla ja 60 miljardin euron ohjelmalla

Näytä lisää »