Kompaktin kokoiset tehokoneet harvennuksille ja energiapuulle

19.02.2026 17.55

malwa1.jpg

Vuodesta 2020 metsäkone- ja maatalouskonekauppaa tehnyt seinäjokinen Koneanti Oy on aloittanut keväällä 2025 ruotsalaisten Malwa -metsäkoneiden maahantuonnin ja myynnin.

(kuva yllä: Koneanti Oy vastaa jatkossa ruotsalaisten Malwa -metsäkoneiden maahantuonnista, myynnistä ja varaosapalvelusta. - Esittelimme koneita KoneAgria 2025 -näyttelyssä ja työnäytöskiertueella, missä saatiin todella hyvää palautetta metsäkonealan ammattilaisilta, sanovat Koneanti Oy:n yrittäjät Antti Mäkiniemi ja Joni Rantanen.)

Loppyksyn aikana Malwa -metsäkoneisiin pääsi tutustumaan KoneAgria 2025 -näyttelyssä Tampereella sekä työnäytöskiertueella Kurikassa, Nurmeksessa ja Jämsässä.

- Malwa herätti todella laajasti mielenkiintoa metsäalan toimijoiden keskuudessa. KoneAgriassa osastollamme käytiin hyviä keskusteluita ja kiertuetapahtumiin saapui mukavasti porukkaa katsomaan koneita tositoimissa, joten markkinoilla on selvästi kysyntää hieman pienemmille metsäkoneille. Esittelyssä oli Malwan mallistosta painoltaan 9.8 tonninen 980 -harvesteri ja painoltaan 5.7 tonninen 560.5C -kombikone, mikä edustaa uusinta .5-mallisarjaa, kertovat Koneanti Oy:n yrittäjät Antti Mäkiniemi ja Joni Rantanen.

malwa7.jpg

(kuva: Malwa kiinnostaa urakoitsijoita ja metsänomistajia - kuvassa ollaan Kurikan työnäytöksessä ja lisäksi koneisiin pääsi tutustumaan tositoimissa Nurmeksessa ja Jämsässä.)

Ammattikäyttöön tehty

Malwa valmistaa lähes 20 vuoden kokemuksella kompaktit ja kevyet harvennuskoneet metsänhoitoon ympäristöystävällisesti tehtaallaan Etelä-Ruotsissa Skenessä. Merkki on markkinajohtaja Ruotsissa kokoluokassaan urakoitsijoiden ja metsänomistajien käytössä - myös useilla vientimarkkinoilla kasvu on tasaisen vahvaa. Tuotantomäärät ovatkin nousussa ja tänä vuonna valmistuu jo yli 50 uutta Malwaa.

- Ammattimaiset hakkuukoneet, kuormatraktorit ja yhdistelmäkoneet liikkuvat puiden välissä vahingoittamatta maaperää ja ympäristöä. Herkille leimikoille ajaminen on harvoin ongelma vuodenajasta riippumatta alhaisen maanpaineen ja noin kahden metrin koneen leveyden ansiosta. Ketterästä koostaan huolimatta Malwa on kuitenkin täysiverinen metsäkone urakointikäyttöön ja sillä syntyy puuta tehokkaasti harvennuksilla ja energiapuuleimikoilla - lisäksi kohdalle osuvat järeämmät puut saadaan kaadettua ja kuljetettua tienvarteen, sanoo Mäkiniemi.

Pienemmille koneille on nyt kysyntää

Suomessa on jo muutama Malwa urakointikäytössä mutta jatkossa Koneanti tekee yhdessä tehtaan kanssa pitkäjänteistä työtä myynnin kasvattamiseksi.

- Malwa on viisas vaihtoehto niin konseptiltaan kuin hinnaltaan harvennushakkuille, joita pitäisi tehdä Suomessa paljon nykyistä enemmän metsänhoidon näkökulmasta. Niin metsänomistajat kuin yhtiötkin haluavat, että hakkuut tehdään entistä ympäristöystävällisemmin, joten monet isoilla koneillakin urakoivat hakevat tällä hetkellä pienempiä erikoiskoneita täydentämään olemassa olevaa järeämpää kalustoa. Ja Malwa mahdollistaa myös erikoistumisen ensiharvennuksiin sekä energiapuun korjuuseen kannattavasti, Rantanen toteaa.

malwa2.jpg

(kuva: Malwa 560.5C on 5.8 tonnin painoinen ja saman verran kuormaa kantava, alle kaksi metriä leveä kombikone, mikä muuntuu kätevästi harvesteriksi tai kuormatraktoriksi korjuutilanteen mukaan.)

Monikäyttöinen kombikone

Kombikone on aina kompromissi mutta Malwa on onnistunut 560.5C mallissa toteuttamaan toimivan kokonaisuuden tuottavuudesta tai suorituskyvystä tinkimättä. 

- Kyseessä on 5.8 tonnin painoinen ja saman verran kuormaa kantava, alle kaksi metriä leveä kaksoiskone, mikä muuntuu kätevästi harvesteriksi tai kuormatraktoriksi korjuutilanteen mukaan. Nosturin päähän vaihdetaan tukkikouran tilalle LogMax 2000 -harvesteripää tai toisinpäin alle puolen tunnin työllä maasto-olosuhteissa. Ainutlaatuinen ratkaisu irrotettavilla vas- tapainoilla mahdollistaa yhdistelmäkoneen suorituskyvyn perinteisen hakkuukoneen kanssa. 

Käsiteltävyys ja liikkuvuus leimikolla on huipputasoa niin korjuu kuin kuljetustehtävissä:

- Ja kombikoneen perään voidaan kytkeä perävaunu mikä seuraa konetta tarkasti tiukoistakin paikoista, jolloin puuta saadaan ajettua tienvarteen jopa kahdeksan kuutiota kerralla. Eli ollaan jo isompien ajokoneiden lukemissa mutta paljon pienemmillä pintapaineilla kun paino jakaantuu viidelle akselille, kertoo Mäkiniemi.

malwa3.jpg

(kuva: Kombikoneen perään voidaan kytkeä perävaunu mikä seuraa konetta tarkasti tiukoistakin paikoista, jolloin puuta saadaan ajettua tienvarteen jopa kahdeksan kuutiota kerralla.)

Laadukas kokonaisuus

Malwa 560.5C on varustettu uuden sukupolven 2.8 litraisella ja 75 hevosvoimaisella CAT -dieselmoottorilla, mikä täyttää Stage5 -päästövaatimukset. Voimansiirto on hydromekaaninen Bosch Rexrothin vaihteistolla niin kuin kaikissa Malwan koneissa. Nosturina käytetään tehokasta Cranab FC5 ET -mallia mikä tarjoaa 6,5 metrin ulottuman ja CAN-väylä pohjainen ohjausjärjestelmä perustuu Parker IQAN -konseptiin.

- Uuden sukupolven tilavassa ja hyvin varustellussa ohjaamossa viihtyy pitkiäkin työvuoroja näkyvyyden ollessa huippuluokkaa joka suuntaan. Kombikoneen lisäksi Malwalta löytyy myös 5.7 tonnin painoinen ja saman verran puuta kantava 560.5F kuormatraktori, sanoo Rantanen.

Suuri pieni harvesteri

Malwa 980 on laadukkaista komponenteista valmistettu kompakti, painoltaan 9.8 tonninen ja vain 2.2 metriä leveä 8-pyöräinen harvesteri, missä on suuren koneen voimasiirto ja työhydrauliikka. Moottorina on Stage 5 -päästötason 177 hevosvoimainen CAT C4.4 moottori. Kaksipiiri hydrauliikassa käytetään kolmea itsenäistä Bosch Rexrothin pumppua vaihteistolle, nosturille ja hakkuupäälle, jotka voivat käydä samanaikaisesti maksimiteholla rajoittamatta toistensa kapasiteettia. 

- Isompien koneiden kuljettajilla on vihdoin tarjolla pienemmän kokoluokan harvesteri, jossa he tuntevat olonsa kotoisaksi niin ominaisuuksien kuin tehokkuudenkin suhteen. Ja nyt kun eletään tiukassa kustannuspaineessa, niin polttoaineenkulutus on vain noin 8 litraa tunnissa, mikä tarkoittaa myös pienempää hiilijalanjälkeä, ilmoittaa Mäkiniemi.

malwa4.jpg

(kuva: Malwa 980 on laadukkaista komponenteista valmistettu kompakti, painoltaan 9.8 tonninen ja vain 2.2 metriä leveä 8-pyöräinen harvesteri, missä on suuren koneen voimasiirto ja työhydrauliikka.)

Nerokas telirakenne

Malwan itse kehittämä harvesterin telirakenne on ainutlaatuinen, mikä parantaa koneen käytettävyyttä haastavissa maasto-olosuhteissa.

- Telirakenne on todennäköisesti markkinoiden paras ja tehokkain. Lisävarusteena on saatavilla kaksoistelinosto eteen ja taakse monipuolisuuden parantamiseksi. Telit voidaan tarvittaessa myös lukita puunkaadon ja nosturin käytön aikana; lisäksi löytyy tehokas keskilukko hydraulisylintereillä. 

Puu kulkee

Nosturina on luokkansa tehokkain Kesla 875H mikä on suunniteltu erityisesti Malwa 980:lle. 

- Nosturissa on parannettu liikegeometria ja ulottuvuutta löytyy 7,8 metriä. Sillä pystyy käsittelemään tehokasta Log Max 3000T -hakkuupäätä, sekä nosto- että kääntöasennossa täydellä pituudella, kertoo Rantanen.

Huippuluokan ohjaamo

Konetta operoidaan suuresta, tilavasta ja hiljaisesta turvaohjaamosta, josta on erittäin hyvä näkyvyys laajojen ikkunapintojen ja edistyksellisten kamerajärjestelmien ansiosta. Ovi aukeaa yläviistoon mikä mahdollistaa esteettömän kulkemisen.

- Kuljettajat antavat ohjaamolle erittäin korkeat arvosanat, missä kaikki hallintalaitteet, näy- töt ja toiminnot ovat käden ulottuvilla. ETY-ilmastointijärjestelmä tarjoaa halutun lämmityksen tai jäähdytyksen tasaisesti koko matkustamoon. Mukava ja tukeva kuljettajan istuin on saatavana tuuletuksella ja vaimentimella varustettuna sivuttain, vasemmalle/oikealle. Ohjaamon sisäkorkeus on kokonaiset 175 cm, joten tilaa on myös avustajalle ja runsaasti jaloille. Lisäksi ohjaamossa on fiksut säilytystilat mm. vaatteille ja eväskassille sisältäen lämmitetyt ja jäähdytetyt laatikot sekä USB-liitännät, luettelee Mäkiniemi.  

malwa5.jpg

(kuva: Työnäytöskiertueella Malwa 980 -harvesteria ajoi Tomi Kolehmainen, jolla on yli 20 vuoden kokemus metsäkoneista: - Olen ajanut aiemmin urakoitsija Panu Torniaisen Malwa 560.4 -kombikonetta ja viime FinnMetkon jälkeen parina päivänä tätä Malwa 980 -harvesteria, mikä on 8-pyöräisenä vakaa kone työskennellä. Voimaa löytyy yllättävän paljon kokoluokkaan nähden ja harvennuksille tehty kone vie puuta tehokkaasti; myös dteen osuvien aina halkaisijaltaan 50 senttisten susipuiden teko onnistuu. Myös käyttöjärjestelmä ja logiikka toimii juuri niin kuin pitää.)

21.02.2026 11.00Siirrot Verkosto mullistaa työkonelogistiikan - kuljetuspalvelusta kasvaa alan ensimmäinen digitaalinen kauppapaikka
20.02.2026 23.00KATSO TÄSTÄ! Kuljetus, maarakennus ja metsaäalan asiaa - uutis-studiona Ponssen uusi Lopen asiakaspalvelukeskus
20.02.2026 10.32Ponssen Active Care huoltosopimuksen suosio kasvaa puunkorjuuyrittäjien keskuudessa
20.02.2026 9.12Veho, Red Bull ja Autofabrik rakensivat Unimogista liikkuvan show-yksikön - Unimog vie DJ-kopin sinne missä tie loppuu
19.02.2026 17.55Kompaktin kokoiset tehokoneet harvennuksille ja energiapuulle
18.02.2026 12.10Nokian Renkaat juhlii Ivalossa sijaitsevan, maailman suurimman talvirenkaiden testauskeskuksensa 40-vuotisjuhlavuotta
18.02.2026 11.00Metsä Board vie pakkausosaamisensa Euroopan ytimeen - suomalaisyritys avaa uuden suunnittelustudion Milanoon
17.02.2026 15.00John Deere ostaa Risutec Oy:n liiketoiminnat
17.02.2026 14.15Akkukone vakuuttanut hakkeen syötössä
17.02.2026 11.00Volvo Trucks rikkoi 10 000 kaasukuorma-auton rajapyykin - kaasun rooli kasvaa vaihtoehtoisena käyttövoimana
17.02.2026 9.15NG Nordic ostaa Kuljetusrinki Oy:n vahvistaakseen jätehuollon ja kiertotalouden palveluja pääkaupunkiseudulla
17.02.2026 9.09Ponsse tilinpäätös 2025: tulos parani - loppuvuosi haasteellinen
16.02.2026 18.08Tatra Phoenix 16x16 - Tsekkirautaa matkalla Australiaan
16.02.2026 18.00Pikkupeto pieniin alustakoneisiin
16.02.2026 17.00Uusi kansainvälinen metsäbiotalouden tohtorikoulutusohjelma sai 2,4 miljoonan euron EU-​rahoituksen
16.02.2026 13.48Mercedes-Benz Group 2025: hyötyajoneuvojen sähköistyminen kiihtyi - tulos paineessa, mutta näkymät 2026 varovaisen positiiviset
16.02.2026 11.30VB-Airsuspensionilta täysi neljän kulman ilmajousitus Crafteriin ja TGE:hen
15.02.2026 14.30HCT-kokeiluyhdistelmistä ja HCT-käytävistä koostettu yhteenvedot
15.02.2026 12.05Sampo satsaa metsäkoneisiin uuden omistajan voimin
14.02.2026 16.00Biokaasuauto tuo tehokkuutta ja vähäpäästöisyyttä hakekuljetuksiin
13.02.2026 18.00KATSO TÄSTÄ! Erikoislähetys Talvitiepäiviltä - tienhoito koskettaa kaikkia
13.02.2026 17.27Eduskunnalle kylmä arvio raskaan liikenteen tulevaisuudesta - teiden kunto uhkaa miljardikuluilla
13.02.2026 15.20Volkswagen Hyötyautoilla vahva vuosi takana Suomessa - tilauskanta nousi ja Transporter kiilasi tonniluokan markkinakakkoseksi
13.02.2026 11.30Energiankulutus kuriin sähköisellä esimurskaimella
13.02.2026 11.15TAVO Oy:lle varasto Akaaseen
12.02.2026 14.17Suomi hyväksyy rajatut joustot EU:n autoteollisuuspakettiin - kilpailukyky ja päästölinja pyritään pitämään tasapainossa
11.02.2026 16.00370 000 kilometriä kriittistä tieverkkoa - yksityisteiden rahoitus kaukana tarpeesta
11.02.2026 11.00Metsäkoneenkuljettajakoulutuksen työelämässä oppimisen suomalainen korvausmalli pilo-tointiin
11.02.2026 9.00Hiab vahvistaa strategista kasvuaan Yhdysvaltain länsi- ja koillisosissa: Custom Truck One Source uudeksi jälleenmyyjäksi
10.02.2026 16.31Gsodam kevensi puutavaraperävaunua 20 % käyttämällä Strenx®-terästä
10.02.2026 16.28Ponssen 22 000. metsäkone lähtee Irlantiin
10.02.2026 16.27Nokian Renkaat Oyj Tilinpäätöstiedote 2025: kannattavuus koheni loppuvuonna
10.02.2026 12.00RS4-etäasejärjestelmiä yli 300 Patria 6x6 -ajoneuvoon Ruotsiin ja Saksaan
10.02.2026 10.00Sahateollisuuden tuotanto kasvoi - kannattavuus pysyi paineessa
10.02.2026 10.00Harvenna fiksummin - MultiFEX vie kaivinkoneen metsään
09.02.2026 13.00Uusiutuvan energian päivä 2026: suurten odotusten jälkeen kohti realismia, joustoja ja järjestelmäajattelua
09.02.2026 10.10Kesla tuo markkinoille päivitetyn version suosituista 20SH-II ja 25SH-II -sykeharvesterikourista
09.02.2026 9.33IVECO voittaa Sustainable Truck of the Year -palkinnon kolmatta vuotta peräkkäin
09.02.2026 9.00SKAL: Dieselautojen päästövähennyslaitteiden jäätymisongelmat vaativat ratkaisua
08.02.2026 15.00Lapualla luotetaan puunajossa saksalaiseen laatuun
06.02.2026 20.30KATSO TÄSTÄ! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa helmikuun ensimmäisen viikon pakkasista
06.02.2026 9.40DEUTZista tulee maailmanlaajuinen toimittaja hajautetun energiantuotannon alalla
05.02.2026 19.00Pakettiautojen ensirekisteröinnit romahtivat tammikuussa - kuorma-autoissa hienoista nousua
05.02.2026 9.00Metsäliitto Osuuskunta hankki 5,1 prosenttia Metsä Fibren osakkeista Itochu Corporationilta
05.02.2026 9.00Autoalan Tiedotuskeskus: Hyötyajoneuvojen rekisteröinnit laskivat 2025 - kalusto vanhenee nopeasti
05.02.2026 8.23Kesko vahvisti tuloskuntoaan vuonna 2025 - Autokauppa yksi kasvun ajureista
04.02.2026 16.12Kia PV5 osoitti talvikestonsa sähköautojen FLTP 1000 -talvitestissä
04.02.2026 14.12Veho uudistaa Turun toimipisteensä
04.02.2026 12.00Volkswagen päivittää e-Caravellen ja e-Transporterin - lisää toimintamatkaa ja neliveto vaihtoehdoksi
04.02.2026 10.50Hyviä uutisia: Wärtsilä kasvattaa tuotantokapasiteettiaan Vaasassa
04.02.2026 10.00Volkswagen Truck & Bus täyttää 45 vuotta - yli 1,25 miljoonaa ajoneuvoa liikenteessä
03.02.2026 17.00Sisu Auto ja ST Engineering allekirjoittivat asiakirjan teknologiayhteistyön aloittamisesta
03.02.2026 14.30Nimitykset: SE Mäkinen nimittää Kimmo Vainion toimitusjohtajaksi
03.02.2026 10.11Viking Line jatkaa panostustaan biokaasuun
02.02.2026 17.21Soveltuvuuskoe lisäsi metsäkoneenkuljettajakoulutuksen vetovoimaa ja paransi opiskelijavalintaa
02.02.2026 10.00Gasumin uusi tankkausasema Raaseporissa on avattu
02.02.2026 9.00Metsämiesten Säätiöltä haetun apurahan määrä kasvoi historiallisen suureksi
31.01.2026 15.00Retrorekat kokoontuvat jälleen - Retro Trucks Lahes 2.5.2026
30.01.2026 20.44KATSO TÄSTÄ! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan tuoretta asiaa MP26 -messuilta juonnettuna
30.01.2026 14.00Kalle Virtala mukaan rakentamaan Ponsse Suomen asiakaskasvua
30.01.2026 9.00Mitutoyo tukee uutta insinöörisukupolvea Babes-Bolyain ylipistossa
29.01.2026 12.00Tulevaisuus ei pääty koskaan - mutta Mercedes-Benzin pakettiautotarina alkoi jo 1800-luvulla
29.01.2026 9.20DAF laajentaa sähkökuorma-autojen valikoimaa moniakselisiin - teliveto tarjolle
29.01.2026 8.00Ponsse palvelee Etelä-Suomen asiakkaita nyt entistä paremmin
28.01.2026 16.00Mählersin mallisuojattu tutkateline parantaa liikenneturvallisuutta
27.01.2026 16.12Satamaoperointi: diesel vai sähköinen materiaalinkäsittelijä?
27.01.2026 15.20Soiden ennallistaminen voi tuottaa ilmastoa viilentävää vaikutusta jo muutaman vuosikymmenen aikana
27.01.2026 11.15Suomen ensimmäinen julkinen sähkörekkojen MCS-latausasema avattiin Kotkassa
27.01.2026 11.00Volvo Trucks säilytti johtopaikkansa Euroopan raskaiden kuorma-autojen markkinoilla
26.01.2026 17.44SKAL Kuljetusbarometri: alkuvuoden 2026 ennusteissa käännettä parempaan - kansainvälinen epävarmuus varjostaa näkymää
26.01.2026 16.10Hiilinielulaskennan analyysi vahvistaa maankäyttösektorin merkittävät epävarmuudet
26.01.2026 13.30Iveco pakettiautomyynti keskittyy jatkossa kolmeen autotaloon Suomessa
26.01.2026 9.00Energian tuonnin ja viennin arvot laskivat vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä
26.01.2026 8.00Nisula Forest jatkaa mukana rallimaailman huipulla
25.01.2026 11.00Tarkkuuspaikannetun hakkuukonedatan avulla voidaan laskea arvio jäävästä puustosta
24.01.2026 11.00Itämeren lohitilanteessa elpymisen merkkejä
23.01.2026 22.00KATSO TÄSTÄ! Erikoislähetys Kuopion Konepäiviltä - uutuuskoneita, alan tunnelmia ja savolaisen leppoisaa menoa
22.01.2026 16.30Kanadalainen SMS Equipment osti Suomen Rakennuskone Oy:n
21.01.2026 12.00LUKE: Uusi mäntyjen kasvitauti saapui Suomeen
20.01.2026 12.06Volvo Trucks sai jälleen viisi tähteä Euro NCAP:n turvallisuustestissä - nyt vuorossa Volvo FH
20.01.2026 12.00Subaru Suomi lanseeraa Subaru Safe -ohjelman sähköautoilleen - jopa 10 vuoden turva autolle
20.01.2026 11.52Metsä Groupin tekoälysovellus uudistaa taimikonhoitotöiden hinnoittelun
19.01.2026 17.36Hyviä uutisia! - DMACK Nordic vahvistaa polkupyöränrenkaiden tuotantoa Lieksassa
19.01.2026 17.20Hyundailta ylellinen täyssähköinen Staria Electric tila-auto 7- tai 9-paikkaisena
19.01.2026 17.10Tarkkuuspaikannetun hakkuukonedatan avulla voidaan laskea arvio jäävästä puustosta
19.01.2026 16.22Puukauppamäärät laskivat merkittävästi vuonna 2025 - asiantuntijuuden merkitys korostuu kaupoille ryhdyttäessä
19.01.2026 12.00Rotator Oy vahvistaa materiaalinkäsittely- ja nostokone valikoimaa - uusi yhteistyö SENNEBOGENin kanssa
19.01.2026 10.18Nimitykset: Antti Foudila nimitetty Renault Trucksin maajohtajaksi Suomessa
19.01.2026 9.45Euroopan ajoneuvokanta kasvaa - sähköistyminen etenee verkkaisesti
16.01.2026 20.00KATSO TÄSTÄ 16.1. LÄHETYS! Tammikuu etenee ja uutisissa vauhti kiihtyy - kuljetus, maarakennus & metsäalan mielenkiintoista asiaa
16.01.2026 15.00STIHL tuo markkinoille MS 500i Centennial Edition -juhlavuosimallin
15.01.2026 15.55Stellantis Pro One - Brysselin uutuudet
15.01.2026 13.00Metsäliitto Osuuskunnan hallituksen puheenjohtajana jatkaa Jussi Linnaranta ja varapuheenjohtajana Mikko Mäkimattila
15.01.2026 10.20Sähköistyminen kiihtyy Volkswagenin hyötyautoissa - ID. Buzz rikkoo 60 000 toimitetun auton rajan
15.01.2026 10.19Ninitykset: Albert Ulla on nimitetty Kaskisten BCTMP-tehtaan tehtaanjohtajaksi 15.1.2026 alkaen.
15.01.2026 8.00LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt
14.01.2026 19.55Tehokasta tukkien käsittelyä polttoainealoudellisesti ja ympäristöystävällisesti
13.01.2026 17.00Lapin Kumi Oy on tehnyt sopimuksen Päijät-Kumi Oy:n liiketoiminnan ostamisesta
13.01.2026 15.54STIHL juhlistaa 100 vuottaan
12.01.2026 17.09Ammattilehti koejaa: Nissan Interstar L3H2 2.0 dCi N-Connecta - Valmiiksi varusteltu arjen koitoksiin

Näytä lisää »