Metsä Groupin vuoden 2025 tammi-syyskuun vertailukelpoinen liiketulos -27 miljoonaa euroa

23.10.2025 10.00

Metsa_Group.jpg

Metsä Groupin osavuosikatsaus tammi–syyskuu 2025

Tammi–syyskuu 2025 (1–9/2024) 

  • Liikevaihto oli 4 508 miljoonaa euroa (4 273).
  • Liiketulos oli -63 miljoonaa euroa (157). Vertailukelpoinen liiketulos oli -27 miljoonaa euroa (170).
  • Tulos ennen veroja oli -108 miljoonaa euroa (119). Vertailukelpoinen tulos ennen veroja oli -73 miljoonaa euroa (131).
  • Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto oli -0,3 % (3,2).
  • Liiketoiminnasta kertyneet nettorahavirrat olivat 216 miljoonaa euroa (-165).

Heinä–syyskuu 2025 (7–9/2024)

  • Liiketulos oli -69 miljoonaa euroa (111). Vertailukelpoinen liiketulos oli -72 miljoonaa euroa (113).
  • Tulos ennen veroja oli -84 miljoonaa euroa (100). Vertailukelpoinen tulos ennen veroja oli -87 miljoonaa euroa (102).
  • Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto oli -3,5 % (6,1).
  • Liiketoiminnasta kertyneet nettorahavirrat olivat 207 miljoonaa euroa (87).

Tapahtumat vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä

Markkinasellun kysyntä oli heikko niin Euroopassa kuin Kiinassakin. Metsä Group on rajoittanut tuotantoaan Joutsenon sellutehtaalla toistaiseksi.

Metsä Groupin markkinahavusellun keskimääräinen myyntihinta oli Euroopassa 5 prosenttia ja Kiinassa 7 prosenttia matalampi edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.

Metsä Groupin kartongin toimitusmäärä laski hieman edellisestä vuosineljänneksestä. Kartongin keskihinta pysyi vakaana. Tuotantoa rajoitettiin markkinasyistä sekä käyttöpääoman vapauttamiseksi. Lisäksi tuotantomääriin ja kannattavuuteen vaikuttivat tehtaiden huolto- ja kunnossapitoseisokit sekä Simpeleen investointiseisokki.

Heinä–syyskuun liiketulokseen vaikuttivat Kemin biotuotetehtaan kaasuräjähdyksen 30 miljoonaa euron vakuutuskorvaukset sekä -22 miljoonan euron arvonalentuminen räjähdyksen vaurioittamista omaisuuseristä.

Pitkään jatkuneen heikon kannattavuuden ja epävarmojen markkinanäkymien vuoksi Metsä Group käynnisti merkittävän kustannussäästö- ja tulosparannusohjelman suunnittelun. Ohjelmalla tavoitellaan 300 miljoonan euron vuositason kustannussäästöjä

Jussi Vanhanen aloitti Metsä Groupin pääjohtajana 1.7.2025.

Katsauskauden jälkeiset tapahtumat 

Kustannussäästö- ja tulosparannusohjelman suunnitellut toimenpiteet kohdistuvat suurelta osin hankintaan ja lopputuotelogistiikkaan sekä puunhankintaketjun tehokkuuteen metsästä tehtaalle. Lisäksi on tunnistettu tarve toimintojen uudelleen järjestelyyn ja yksinkertaistamiseen kiinteiden kustannusten vähentämiseksi. 

Metsä Group ilmoitti 2. lokakuuta aloittavansa kaikkia liiketoiminta-alueitaan ja konsernitoimintojaan koskevat muutosneuvottelut. Muutosneuvottelut ovat osa kustannussäästö- ja tulosparannusohjelmaa. Suunnitellut toimenpiteet voivat johtaa toteutuessaan noin 800 vakituisen työtehtävän pysyvään vähennykseen. Näistä arviolta 540 koskisi Suomea. 

Neuvottelut eivät sisällä tuotantolaitosten pysyviä sulkemisia. Metsä Groupin uusien liiketoimintahankkeiden (Muoto, Kuura, ligniini ja puupohjaisen hiilidioksidin talteenotto) kehitys jatkuu kunkin oman suunnitelman ja aikataulun mukaisesti. 

Kustannussäästö- ja tulosparannusohjelmaan liittyvät kuluvaraukset kirjataan vuoden viimeisen neljänneksen tulokseen vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä. 

Metsä Board on 20.10.2025 allekirjoittanut 250 miljoonan euron vastuullisuustavoitteisiin liittyvän valmiusluottolimiitin, jolla uusitaan tammikuussa 2027 erääntyvä ja nostamatta oleva 200 miljoonan euron valmiusluottolimiitti.

Pääjohtaja Jussi Vanhanen:

Metsä Groupin kolmannen neljänneksen taloudellisen suorituskyvyn kohokohta oli operatiivinen kassavirta, joka oli yli 200 miljoonaa euroa positiivinen. Erityisesti kartonkiliiketoiminnan toimet käyttöpääoman pienentämiseksi onnistuivat suunnitelmien mukaan.

Kolmannen neljänneksen liiketulos oli sen sijaan odotetusti selvästi tappiollinen. Suurimmat yksittäiset syyt tähän ovat sellun alhainen hinta erityisesti Kiinassa ja kartonkiliiketoiminnan alemmat volyymit Yhdysvaltain markkinalla. Molempien juuret juontavat keväällä maailmankaupassa vahvistuneeseen protektionismiin. Yhdysvaltain Kiinalle asettamat tullit pysäyttivät sellutilaukset Kiinasta, mikä johti sellun hinnan romahdukseen. Metsä Groupin sellutoimitukset nousivat kolmannen neljänneksen aikana edellisen neljänneksen kuopasta, mutta olivat edelleen alle ensimmäisen neljänneksen tason. Hintataso Kiinassa ei ole palautunut, mikä näkyy selluliiketoiminnan heikossa tuloksessa.

Yhdysvaltain tullit iskivät merkittävän loven kartonkiliiketoiminnan, Metsä Boardin, tulokseen. Tilausvirta Yhdysvalloista on toipunut vain vähäisessä määrin kevään pudotuksesta. Paikallisen markkinatilanteen vuoksi emme pystyneet nostamaan asiakashintoja kompensoimaan tullien vaikutusta. Nämä seikat alhaisemman sellun hinnan lisäksi vaikuttivat erityisesti Metsä Boardin Husumin tehtaan kannattavuuteen. Myös Simpeleen ja Husumin tehtaiden vuosihuoltoseisokit heikensivät osaltaan kartonkiliiketoiminnan kannattavuutta.

Pehmopaperiliiketoiminnan kolmannen neljänneksen tulos parani niin edelliseen neljännekseen kuin edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna kohonneiden toimitusmäärien ja alempien kustannusten tukemana. Niin ikään positiivisena seikkana on mainittava, että uusi pehmopaperitehtaamme Ruotsin Mariestadissa aloitti asiakastoimitukset suunnitellusti kolmannen neljänneksen aikana.

Puutuoteteollisuuden kannattavuus heikkeni pääosin kahta kautta: käynnissä olevan toiminnanohjausjärjestelmän uudistamisen ongelmat heikensivät erityisesti Ison-Britannian jalostustoiminnan toimituskykyä, mikä johti asiakasmenetyksiin ja -korvauksiin. Lisäksi Suolahden tehtaan toiminnan tehokkuus on odotetusti kärsinyt tehtaan vaiheittaisesta alasajosta. Metsä Group on aiemmin ilmoittanut, että tehdas suljetaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Uuden LVL-tehtaan rakennusprojekti Äänekoskella on edennyt suunnitellusti.

Toisen neljänneksen aikana alkanut puun hinnan lasku jatkui myös kolmannen neljänneksen aikana, mikä näkyi toisaalta pienempinä puukauppavolyymeina. Alempi puun hinta alkaa näkyä Metsä Groupin tuloksessa vähäisessä määrin vuoden viimeisen neljänneksen aikana, ja selvemmin vuonna 2026. Puun hinta on Pohjoismaissa kuitenkin edelleen historiallisen korkealla tasolla. Metsä Groupin puuvarannot ovat hyvällä tasolla. Metsäpalvelujen myynti on vuoden aikana kasvanut vahvasti.

Metsä Groupin tulosparannustarve on merkittävä. Tämän vuoksi ilmoitimme heinäkuussa käynnistävämme 300 miljoonan euron kustannussäästöohjelman suunnittelun. Tämä suunnitelma on nyt valmis. Valtaosa kustannussäästöistä tulee muuttuvien kulujen optimoinnista. Niiden odotetaan näkyvän tuloksessa vaiheittain vuoden 2026 alusta alkaen siten, että koko vaikutus toteutuu vuoden 2027 aikana. Osana kustannusohjelmaa ilmoitimme lokakuun alussa käynnistävämme muutosneuvottelut yhteensä 800 vakituisen työpaikan vähentämiseksi pysyvästi Metsä Groupin eri yksiköissä. Tämä on erittäin ikävä asia koko sitoutuneelle työyhteisöllemme, mutta valitettavasti välttämätön osa tavoittelemaamme mittavaa tuloskäännettä.

Lähiajan näkymät

Haasteellinen toimintaympäristö heikentää lähiajan näkymien ennustettavuutta, erityisesti kartonki- ja sellumarkkinoiden kehityksen osalta. Volatiilissa markkinassa on tärkeää säilyttää kyky tehdä nopeita ja joustavia ratkaisuja sekä keskittyä kassavirran turvaamiseen. Tästä syystä Metsä Group ei toistaiseksi anna erillistä tulosohjeistusta.

Geopoliittiset jännitteet ja globaalin talouskehityksen epävarmuus ovat alentaneet kuluttajaluottamusta heikentäen sellun lopputuotteiden kulutuskysyntää. Havusellun ja lehtipuusellun hintaero on kasvanut aiempaa suuremmaksi, mikä on osaltaan vaikuttanut havusellun kysyntään joissakin lopputuotteissa. Sellun markkinatilanteen ei odoteta paranevan. Sahatavaran kysynnän arvioidaan pysyvän nykyisellä tasolla.

Rauman sellutehtaan ja sahan vuosihuoltoseisokki ajoittuu vuoden viimeiselle neljännekselle.

Kuluttajien varovaisuus ja Yhdysvaltojen tuontitullit vaikuttavat kartongin kysyntään ja myynnin kehittymisen ennustettavuuteen. Euroopassa ylikapasiteetti lisää markkinapainetta. Pohjois-Amerikassa taivekartongin kysynnän odotetaan jatkuvan heikkona. Kartongin toimitusmäärän arvioidaan loka–joulukuussa hieman laskevan edellisestä vuosineljänneksestä.

Pehmopaperituotteiden kysynnän odotetaan jatkuvan vakaana. Tiivispapereiden markkinatilanteeseen liittyy epävarmuutta erityisesti Euroopan markkinoilla lisääntyneen kiinalaisen kilpailun vuoksi.

Valtaosassa Eurooppaa rakentamisen suhdannenäkymä on edelleen heikko, mikä ilmenee erityisesti havuvanerin heikkona kysyntänä. Kerto LVL -tuotteiden kysyntä jatkuu vakaana. Yhdysvaltojen kysyntä on kuitenkin heikentynyt kesän aikana, ja lähiajan näkymä on aiempaa heikompi. Yhdysvaltojen tuontitullit puutuotteille astuivat voimaan viimeisellä vuosineljänneksellä.

Koivuvanerin kokonaiskysynnän odotetaan jatkuvan vakaana, mutta kysynnän ennakoidaan jäähtyvän sesonkiluonteisesti.

Ison-Britannian jalostusliiketoiminnan kysynnän odotetaan tulevina kuukausina jatkuvan vakaana DIY-segmentissä, mutta normaalia heikompana tukkurisegmentissä ja uudisrakentamisessa.

Puun kysyntä kohdistuu erityisesti kesäkorjuukelpoisiin leimikoihin ja energiapuussa latvusmassaan. Metsänhoitopalveluiden kysynnän ennustetaan jatkuvan vahvana.

27.10.2025 8.00Teollisuuden tuottajahinnat laskivat vuoden 2025 syyskuussa 0,3 % vuoden takaisesta
26.10.2025 11.00Komptech Lacero - eurooppalainen nopeakäyntinen puumurskain
24.10.2025 20.01KATSO TÄSTÄ 24.10. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
24.10.2025 15.00Ammattilehti koeajaa: Citroën ë-C3 Van Max - Taajamien taitaja
24.10.2025 12.57Metsä-Multia vastaanotti 200. PONSSE-metsäkoneensa
23.10.2025 19.00Kuopiolaiselle kuljetusyrittäjä Kari Lähivaaralle Työyhteisön hyvä tyyppi -stipendit valtakunnallisilla Metsäpäivillä
23.10.2025 10.00Metsä Groupin vuoden 2025 tammi-syyskuun vertailukelpoinen liiketulos -27 miljoonaa euroa
23.10.2025 9.10Stora Enson osavuosikatsaus tammi-syyskuulta 2025: Vakaata edistymistä haasteellisessa markkinaympäristössä
23.10.2025 8.00SKAL Kuljetusbarometri 3/2025: Omistajanvaihdoksia luvassa lähivuosina - rahoituksen puute hidasteena
22.10.2025 11.23Ponsse käynnistää muutosneuvottelut Suomessa
22.10.2025 10.15Metsä Group ottaa käyttöön uuden hinnoittelumallin - maaperän kantavuus korvaa vuodenaikajaottelun
22.10.2025 9.00Uusi Volvo Truck Center Porvoo avattiin - 36-metriset huoltopaikat palvelevat myös puutavaraliikennettä
21.10.2025 16.27Nimitykset: Aapo Nurmi Logisnext Finlandin myyntijohtajaksi
21.10.2025 15.39Euroopan parlamentin enemmistö hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista
21.10.2025 9.12Ponsse osavuosikatsaus: Liikevaihto kasvoi ja tulos parani - markkinatilanne yhä haastava
20.10.2025 8.00Metsä Boardin 60 miljoonan euron modernisointihanke Simpeleen tehtaalla valmis
20.10.2025 7.45Woodi investoi merkittävästi kotimaiseen valmistukseen - uusi tehdas vahvistaa suomalaisen puusepäntaidon tulevaisuutta
17.10.2025 20.00KATSO TÄSTÄ 17.10. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
17.10.2025 9.55Metsänomistajien hakkuuaikeet vähenivät rajusti syksyn alussa
16.10.2025 11.05Sähköautot: SANY laajentaa sähkökuorma-autovalikoimaansa Euroopassa - 4x2 veturi luvassa 2026 alussa
15.10.2025 14.30Farizon laajentaa sähköpakettiautojen myyntiä Euroopassa - Suomi odottaa vuoroaan
15.10.2025 14.14FPT Industrial ja JCB aloittavat uuden voimalinjayhteistyön - N67-moottori vauhdittaa uutta Fastrac 6000 -traktorisarjaa
15.10.2025 14.04Transporter-mallisto laajenee entisestään - alustamallit nyt myös miehistöohjaamolla
15.10.2025 12.27Moottoritekniikka: Nissan ottaa käyttöön maailman ensimmäisen kylmäruiskutusteknologialla valmistetun venttiilinistukan
15.10.2025 11.45JAC tuo Suomeen uuden ja kilpailukykyisesti hinnoitellun T9 EV 4x4 -sähköpick-upin
14.10.2025 11.45Can-Am tuo sähköisen Outlanderin ja uudistetun Traxterin Agritechnicaan
13.10.2025 13.48Opelin voimalinjauudistus ei edennyt odotetusti - dieselmoottori palaa Zafira-mallistoon
12.10.2025 12.00AMMATTILEHTI KOEAJAA: Ford Ranger PHEV Wildtrak - Pistokehybridi haastaa dieselit hinnalla ja suorituskyvyllä
10.10.2025 17.00KATSO TÄSTÄ 10.10. LÄHETYS! Laaja kooste KoneAgria 2025 näyttelystä Tampereelta - mielenkiintoista koneasiaa ja maatalouden kuulumisia
10.10.2025 9.45Uusi Volvo Truck Center avaa ovet Porvoossa 20.10.2025
10.10.2025 9.30Sähköautot: Hyundai IONIQ 9:n myynti alkaa Suomessa
09.10.2025 11.00Wattiway Oy:n ja Kuljetusliike T ja A Kalliosalo Oy:n liiketoimintakauppa
09.10.2025 9.00PTT:n ennuste: Maailmankaupan arvaamattomat käänteet hämärtävät Suomen metsäteollisuuden näkymiä
08.10.2025 17.22Puukaupan kilpailuttamisen merkitystä ei voi väheksyä
08.10.2025 10.11Vielä ehdit äänestää 15.10. saakka - Suomen parhainta energialaitoksen metsäenergiapolttoaineen vastaanottoa etsitään
08.10.2025 8.00Nokian Renkaat jääkiekon vuosien 2026 ja 2027 MM-kisojen viralliseksi sponsoriksi
07.10.2025 16.02Lännen Tractors laajentaa Norjaan - Akershus Traktor uudeksi jälleenmyyjäksi
06.10.2025 17.00Metsäteollisuus ry: Puukauppa hiljeni, hinnat edelleen korkealla
06.10.2025 13.12Metsäteollisuus hakee tasapainoa - vahvuutena kestävyys, vientiosaaminen ja uudet investoinnit
06.10.2025 13.00Gasum laajentaa raskaan liikenteen kaasutankkausverkostoa - uudet asemat Ylivieskaan, Raaseporiin ja Joensuuhun
05.10.2025 14.00Metsäkoneiden huoltopalvelut kehittyy koneiden mukana
04.10.2025 13.00Tiikkainen Oy - Metsäenergiaa kokonaispalveluna
04.10.2025 9.00Scania avasi Euroopan itäisimmän suurteholatausaseman Lappeenrantaan
03.10.2025 20.00KATSO TÄSTÄ 3.10. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
03.10.2025 11.38Ponsse suomalaisyritysten maineen kärkikaksikossa
03.10.2025 8.28Wärtsilän voimalaitoskomponentit kulkivat sujuvasti Ranskan Guyanaan
03.10.2025 8.00UPM lopettaa paperintuotannon Kaukaan tehdasintegraatissa - muutosneuvottelut päättyneet
02.10.2025 9.00Metsä Board käynnistää muutosneuvottelut ja keskeyttää investointien esisuunnittelun yhtiön kannattavuuden, kassavirran ja kilpailukyvyn vahvistamiseksi
02.10.2025 8.22Huittislaiselle kuljetusyrittäjä Ville Mäkelälle "Työyhteisön hyvä tyyppi" -stipendi
01.10.2025 10.00Rauanheimo vahvistaa asemaansa satamaoperaattorina - ostaa Havatorin satamatoiminnot BMS Stangelandilta
01.10.2025 9.00Lapin Kumi Oy on ostanut Rengas Park Oy:n liiketoiminnan
30.09.2025 18.00Tenojoelta valonpilkahdus
30.09.2025 10.00Mahindra & Mahindra Limited myy Sampo Rosenlew Oy:n osakkeensa
30.09.2025 9.35Renault Trucks T säilyttää neljän tähden Euro NCAP-luokituksen ja saa CitySafe-tunnustuksen
30.09.2025 9.30Metsäteollisuus edelleen kuskin paikalla ilmastonmuutosta hidastettaessa
29.09.2025 18.00Muutoksia Hiabin johtoryhmässä
29.09.2025 15.00Hydrauliikkaöljyt testissä - valintoja kannattaa miettiä
29.09.2025 13.00UPM vahvistaa puunhankintaansa strategisella kumppanuudella - Versowood ostaa Korkeakosken sahan
29.09.2025 9.22Uusi opas pureutuu puuhuollon energiatehokkuuteen
29.09.2025 8.10Teollisuuden huipputapahtuma valtaa tällä viikolla Tampereen
28.09.2025 12.00Senttitarkkaa puunkorjuuta
26.09.2025 20.00KATSO TÄSTÄ! Hyviä uutisia erikoislähetys Stadin Mörinöiltä - konekaupan kuulumiset ja tunnelmat Pääkaupunkiseudun liikkeistä
26.09.2025 9.53Satoarvio 2025 tarkentuu: viljasato keskimääräinen, hernesato ennätyksellinen
26.09.2025 9.24Toyota esitteli ensimmäiset tulokset viiden polttokennorekan käytöstä Euroopan varaosien ja tarvikkeiden jakelussa
25.09.2025 14.00John Deere Forestry Oy:n asiakastuki vahvistuu Pohjois-Savossa
25.09.2025 12.35Thermo King esitteli uuden TX-sarjan jäähdytyslaitteet
25.09.2025 8.55Ponssen Hyvinkään huoltopalvelukeskus uusiin tiloihin Lopelle
25.09.2025 8.35Uudet maanteiden hoitourakat käynnistymässä Pohjois-Suomessa
25.09.2025 8.20Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset lähes pandemiaa edeltävällä tasolla
24.09.2025 15.12Puita kuolee hälyttävää tahtia - tutkijat kaipaavat lisää tietoa ilmiön ymmärtämiseksi
24.09.2025 11.00Traficom varoittaa Kikid Premium turvaistuimen käytöstä vakavien turvallisuuspuutteiden vuoksi
23.09.2025 15.44Sähköautot: Täysin uusi kuudennen sukupolven Nissan Micra saapuu Suomeen - 100 % uudistunut, mutta myös lähes tuplasti kalliimpi
23.09.2025 15.33Valmet Automotive käynnistää muutosneuvottelut
23.09.2025 15.15Sähköautot: AION rantautui Suomeen - uusi AION V nyt koeajettavissa Helsingissä ja Espoossa
23.09.2025 14.32Vihilahden sillan uusiminen alkaa Tampereella - liikenne siirtyy uusille reiteille 26.9.
23.09.2025 14.15Volvo Trucks tuo katseenseurantakameran kuljettajan tueksi
23.09.2025 13.10Iveco palkittiin työturvallisuusinnovaatiosta
23.09.2025 9.11Älykästä varavirtaa liikkeellä - Zeliox-järjestelmät nyt Suomessa
22.09.2025 17.33Kuljetusbarometri 3/2025: Kuljetusyritysten talousnäkymät hieman vuoden takaista myönteisemmät - kasvuaikeisten kuljetusyritysten määrä hienoisessa kasvussa
22.09.2025 14.55Opel pidentää hyötyajoneuvojen takuuehtoja 1.10.2025 alkaen
22.09.2025 14.00Renaultin tavara-autopuolen kehityskeskus juhlii 60 vuottaan pakettiautojen kehityksen ytimessä
22.09.2025 13.40Volkswagen ja Connected Cars aloittavat strategisen yhteistyön hyötyajoneuvojen liitettävyyspalveluissa
22.09.2025 13.15Ammattilehden koeajossa: KIA EV4 - Se Euroopan serkku
21.09.2025 22.00HUOMIO! Lähde mukaan ilmoituksella syksyn jättikokoiseen Metsäalan Ammattilehteen - nyt tarvitaan markkinointia...
20.09.2025 11.00Jarcrac - vaativien puunkorjuukohteiden kotimainen pienmetsäkone
19.09.2025 20.00KATSO TÄSTÄ 19.9. LÄHETYS! Huima kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
19.09.2025 9.00SKALin valtakunnallinen infokiertue tukee kuljetusyrityksiä päästöjen laskemisessa ja raportoinnissa
18.09.2025 8.00Pienpuun korjuu lisääntyi viime vuonna - Eniten kasvua Lapissa, Keski-Suomessa ja Pohjois-Savossa
17.09.2025 15.00Tervetuloa koko perheen konetapahtumaan LS-Konepäivään 20.9. Mynämäelle
17.09.2025 13.00UPM:n Suomen sellutehtailla tuotannonrajoituksia
17.09.2025 9.00Pohjois-Karjalan metsäbiotalousyritysten kilpailukyky vahvistuu yhteisen innovaatioalustan ansiosta
16.09.2025 10.10Volvo Trucks lanseeraa päivitetyn Volvo FL 4x4 -kuorma-auton vaativiin tehtäviin
16.09.2025 8.55Stora Enson tekoälymallin käyttö kirjanpainajatuhojen torjunnassa laajenee
15.09.2025 9.59Koodikoulun ensimmäiset opiskelijat harjoittelussa Ponssella
15.09.2025 9.00Metsätalouden tukiin muutoksia vuodenvaihteessa
13.09.2025 15.00Logset 5F GT kuormatraktori - Pehmeää tehokkuutta puunajoon
12.09.2025 18.00KATSO TÄSTÄ 12.9. LÄHETYS! Laajasti mielenkiintoista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
11.09.2025 10.00Suomen parhainta energialaitoksen metsäenergiapolttoaineen vastaanottoa etsitään - kilpailu käynnistyi
10.09.2025 19.33Tyyppihyväksyntä myönnetty Tamtron One Timber -puutavaravaa´alle
10.09.2025 18.00John Deere Forestryn perinteinen TimberFin -päivä Tampereella nyt perjantaina 12. syyskuuta - huutokaupassa metsäkoneita ja varusteita

Näytä lisää »