Maailman ympäri sähkörekalla 80 latauskerralla - Tobias Wagner aloitti matkan Hannoverista21.09.2026 12.32
Videossa suomenkielinen tekstitys Saksalainen kuorma-autonkuljettaja ja sisällöntuottaja Tobias Wagner aloitti sunnuntaina 20. syyskuuta Mercedes-Benz eActros 600 -sähkökuorma-autolla maailmanympärimatkan, jonka reitti kulkee noin 30 maan ja viiden mantereen kautta. Noin 45 000 kilometrin matka on tarkoitus taittaa enintään 80 latauspysähdyksellä.
Elektrotrucker-nimellä tunnettu Wagner lähti matkaan Mercedes-Benz Trucksin osastolta Hannoverin IAA Transportation 2026 -messuilta. Hänen tavoitteenaan on kiertää maailma ensimmäisenä sähköisellä pitkän matkan kuorma-autolla noin 12 kuukaudessa ja tukeutua matkalla mahdollisimman pitkälle julkiseen latausinfrastruktuuriin.
Ensimmäisellä etapilla eActros 600 kulkee Saksasta Tšekin, Itävallan, Slovakian, Unkarin, Serbian ja Bulgarian kautta Turkkiin. Lokakuun puolivälistä alkaen matkan on tarkoitus jatkua Keski- ja Itä-Aasiaan. Reitille kuuluvat muun muassa Azerbaidžan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgisia, Kazakstan, Kiina, Laos, Thaimaa, Malesia ja Singapore. Aasian jälkeen matka jatkuu Australiaan, Yhdysvaltoihin ja useisiin Latinalaisen Amerikan maihin. Kansainvälinen logistiikkayhtiö DHL vastaa ajoneuvon kuljetuksista tarvittavilla meriosuuksilla ja mantereiden välillä.
Sarjatuotantomallista rakennettu retkiajoneuvoWagnerin ajoneuvo perustuu Mercedes-Benzin Wörth am Rheinin tehtaalla valmistettavaan eActros 600 -sarjatuotantomalliin. Lähtökohtana on 4x2-alustainen vetoauto, joka on muutettu maailmanympärimatkaa varten retkiajoneuvoksi. Ohjaamon taakse on asennettu Bliss Mobilin valmistama matkailukori, joka toimii Wagnerin kotina matkan aikana.
Pitkä kiertomatka toimii samalla käytännön testinä eActros 600:n toimintavarmuudelle, energiatehokkuudelle ja suorituskyvylle. Auto kohtaa vuoden aikana erilaisia ilmastoja, korkeuseroja, tieolosuhteita ja latausratkaisuja. Matkan tavoitteena on myös selvittää, millaisia haasteita sähköisellä kuorma-autolla liikuttaessa kohdataan Euroopan ulkopuolella. Samalla Wagner haluaa nostaa esille raskaan liikenteen julkisen latausinfrastruktuurin kehittämistarpeet. Mercedes-Benz Trucks Saksan johtoryhmän puheenjohtajan Christian Wilzin mukaan matka osoittaa, kuinka pitkälle sähköisten kuorma-autojen tekniikka on jo kehittynyt. Samalla se tekee näkyväksi, kuinka paljon raskaan liikenteen latausverkostossa on vielä rakennettavaa. Kokemusta sähköisestä logistiikasta33-vuotias Tobias Wagner on kuorma-autonkuljettaja, startup-yrittäjä ja sähköisen logistiikan puolestapuhuja. Hän on työskennellyt henkilöautojen latausinfrastruktuurin kehittämisen parissa ja keskittynyt vuodesta 2024 lähtien täysipäiväisesti sähköiseen logistiikkaan.
Wagner on ajanut ammattiliikenteessä eri valmistajien sähkökuorma-autoja useissa Euroopan maissa ja jakanut kokemuksiaan Elektrotrucker-kanavallaan YouTubessa. Maailmanympärimatkallaan hän pyrkii osoittamaan, miten pitkälle sähkökuorma-autolla voidaan nykytekniikalla ja olemassa olevalla latausinfrastruktuurilla päästä. Veho Hyötyajoneuvot seuraa Wagnerin matkaa ja eActros 600:sta saatavia kokemuksia koko noin vuoden kestävän seikkailun ajan. |





