Kymijärvi II:n erikoisuus ja ainutlaatuisuus eivät piile yksittäisessä teknisessä laitteessa vaan kokonaisuuden hallinnassa.

27.05.2012 8.28

kaasun-puhsitus_large.jpg

1. Teknisesti ainutlaatuinen

Kymijärvi II on tiettävästi maailman ensimmäinen pelkästään kierrätyspolttoainetta käyttävä kaasutusvoimalaitos. Hanke on kansainvälisesti merkittävä.

Lahti Energian uusi voimalaitos pitää sisällään useita uusia teknisiä ratkaisuja.

1. Voimalaitoksen kattilaan syötetään puhtaudeltaan maakaasun veroista kaasua. Puhtaan kaasun myötä kattilaan ei päädy korroosiota aiheuttavia epäpuhtauksia, palolämpötilat ovat korkeita ja siten saadaan tuotettua paljon sähköä.

2. Kaasun lähteenä on sekalainen palava jätemateriaali, joka ei kelpaa kierrätykseen. Jätemateriaalista valmistetaan kierrätyspolttoainetta, jolle Lahti Energia on määritellyt tiukat laatuvaatimukset. Kierrätyspolttoaineen käyttö vahvaan sähkön ja kaukolämmön valmistukseen säästää runsaasti neitseellisiä luonnonvaroja.

3. Tärkein tekninen innovaatio on kaasun puhdistus. Pudistus luo mahdollisuuden tehokkaalle sähkön tuotannolle. Sähkö on arvokasta energiaa, jota voidaan käyttää moneen tarkoitukseen ja sitä voidaan kuljettaa pitkiäkin matkoja.

Lahden jälkeen uusia laitoksia
Kymijärvi II on demonstraatiolaitos. Kymijärvi II:n jälkeen uusia samantyyppisiä laitoksia voidaan rakentaa kopioimalla Kymijärvi II:n ratkaisuja. Kymijärvi II:n myötä tekniset ratkaisut ovat saavuttaneet kaupallisen vaiheen.

Uudella voimalaitoksella Lahti Energia korvaa fossiilisia polttoaineita
Jos Kymijärvi II:n tuottama sähkö ja lämpö tuotettaisiin kivihiilellä, se aiheuttaisi 410 000 tonnin hiilidioksidipäästöt. Kierrätyspolttoainetta käytettäessä hiilidioksidipäästöt jäävät 110 000 tonniin.

Jätteistä tuotettua kierrätyspolttoainetta Lahti Energia on kaasuttanut pienessä mittakaavassa kivihiilivoimalan rinnakkaispolttoaineeksi jo vuodesta 1998 alkaen. Kokemukset ovat olleet hyviä. Täyden mittakaavan kaasutusvoimalaitos päätettiin rakentaa, koska uusi tekniikka mahdollistaa aikaisempaa tehokkaamman kierrätyspolttoaineen hyötykäytön. Uuden voimalaitoksen käyttöönotto vähentää vanhan kivihiilivoimalaitoksen käyttöä ja siitä syntyviä hiilidioksidipäästöjä 230 000 tonnia.

Valmistuttuaan keväällä 2012 voimalaitos tuottaa 50 MW sähköä ja 90 MW lämpöä. Voimalaitos on rakennusasteeltaan ylivoimainen.

Voimalaitos maksaa noin 160 miljoonaa euroa.

Metso Oy toimittaa voimalaitoksen kaasutinreaktorit, kaasun puhdistusjärjestelmät ja kattilan. Turbiini ja generaattori ovat Siemensin valmistamia. Rakennusprojektin vetovastuu on Lahti Energia Oy:llä

2. Lahti Energia on luonut uuden polttoaineen

Samalla tavalla kuin hake tai pelletit ovat uudenlaisia puuperäisiä polttoaineita, on myös Kymijärvi II:n polttoaine uutta Suomessa ja ehkä koko maailmassa. Polttoaine koostuu materiaalikierrätykseen kelpaamattomista hyvin palavista jätteistä.

Palavat jätteet jalostuvat kierrätyspolttoaineeksi lajittelun myötä. Lajittelu tapahtuu syntypaikoilla, kaupoissa, teollisuuden tuotantolaitoksissa ja kodeissa. Koneellisesti lajittelua tehdään eri puolilla Etelä-Suomea kierrätyspolttoaineen tuottamiseen erikoistuneissa jätealan yrityksissä.

Lahti Energian Kymijärven uuteen voimalaitokseen ei oteta vastaan jätettä. Kymijärvi II ei ole jätteenkäsittelylaitos vaan sähköä ja lämpöä tuottava voimalaitos.

Lahti Energia maksaa polttoaineesta. Jätettä hävittävät laitokset perivät maksun, kun ottavat kuormia vastaan.

Kierrätyspolttoaineiden tuore standardi
Suomen Standardisoimisliitto julkisti helmikuussa 2012 uuden standardin: SFS-EN 15359 Kiinteät kierrätyspolttoaineet. Vaatimukset ja luokat.

SFS:n mukaan standardin periaatteiden noudattaminen edistää myyjän ja ostajan välistä yhteisymmärrystä, helpottaa polttoaineen hankintaa, kuljetusta, käyttöä ja valvontaa sekä yhteydenpitoa laitevalmistajien kanssa, auttaa lupamenettelyssä ja raportoinnissa ja parantaa kierrätyspolttoaineiden kaupan tehokkuutta.

Lahti Energia on määritellyt omat kierrätyspolttoaineen laatuvaatimukset standardin linjaa noudattaen.

Polttoaine on materiaalikierrätykseen kelpaamatonta
Kymijärvi II:n käyttämä polttoaine on materiaalikierrätykseen kelpaamatonta, esimerkiksi likaista muovia, paperia, pahvia ja puuta.

Kymijärvi II käyttää polttoainetta vuodessa 250 000 tonnia. Polttoaine kerätään eteläisen Suomen alueelta kaupoista, teollisuudesta, rakennustyömailta ja kodeista. Suurimmat polttoaineen toimittajat ovat Kuusakoski, Stena Recycling ja Suomen Kipa. Kunnallisista jäteyhtiöistä polttoainetta toimittavat Päijät-Hämeen Jätehuolto ja Loimi-Hämeen Jätehuolto. Päijät-Hämeen Jätehuollon kautta myös helsinkiläiskotien energiajätteet päätyvät Kymijärvi II:n polttoaineeksi.

Käyttäessään kierrätyspolttoainetta Kymijärvi II korvaa 170 000 tonnin verran kivihiiltä.

Energiajätettä kerätty Lahden alueella jo vuodesta 1998
Energiajätteen erilliskeräyksessä Lahden alueella on pitkät perinteet. 1990-luvun puolivälissä tutkittiin kuinka paljon yhdyskuntajätteessä on poltettavaksi kelpaavaa materiaalia.

1998 aloitettiin erityisen energiajätteen kerääminen kerrostaloalueilta ja vuonna 2000 erilliskeräys ulotettiin myös omakotitaloalueille. Tämän jälkeen energiajätettä on kerätty kaikista 100 000 Lahden alueen kodista, kaikilta 200 000 asukkaalta.

3. Jokainen kuorma tutkitaan
Voimalaitokselle toimitettavan polttoaineen on täytettävä laatuvaatimukset. Kymijärven laitoksella tutkitaan saapuvasta polttoaineesta lämpöarvo, jakeiden sisältämät alkuaineet kuten natrium ja kalium sekä metallit kuten alumiini. Jos alkuaineiden pitoisuus poikkeaa sovitusta, toimittajalle maksettava hinta laskee. Lisäksi tutkitaan tuhkan määrä sekä polttoaineen kosteus.

Jokaisesta kuormasta otetaan päivittäin automaattisesti kuusi eri näytettä. Näytteet murskataan ja tämän jälkeen näyte siirretään keräysastiaan. Yhden päivän ajan samalta toimittajalta kerätään näytteet samaan astiaan.

Näytteet analysoidaan voimalaitoksen laboratoriossa. Näytteistä määritetään kosteus, jonka avulla saadaan selville, kuinka paljon toimittajan kuormassa on keskimäärin ollut vettä. Vedestä Lahti Energia ei maksa.

Jokaiselta polttoainetoimittajalta kerätään kokoomanäytettä kuukauden ajan. Kuukausinäyte lähetetään ulkopuoliseen laboratorioon, jossa määritetään polttoaineen vaatimustenmukaisuus. Kaikkia toimittajia valvotaan. Ja polttoaineen toimittajilla on oltava oma aukoton laadunhallintansa.

4. Kierrätyspolttoaine ”räjäytetään” kaasuksi

Kierrätyspolttoaine sisältää aineita, jotka ovat polttokattilan metallirakenteille haitallisia. Polttoaineen puhdistus alkaa sen kaasuttamisella. Kiinteää materiaalia olevat kierrätyspolttoaineen palat muutetaan kaasuksi, jolloin epäpuhtaudet ja kattilaan tarkoitetut ainesosat irtoavat toisistaan.

Seuraavaksi haitalliset aineet halutaan muuttaa kiinteään muotoon, mutta hyötykäyttöön tarkoitettu aines pidetään kaasuna. Tämä saadaan aikaiseksi jäähdyttämällä kaasua, jolloin epäpuhtaudet muuttuvat kiinteäksi tuhkaksi.

Tuhkan ja kaasun sekoitus johdetaan suodattimiin, jotka nappaavat epäpuhtaudet kiinni ja päästävät kaasun jatkamaan matkaansa kattilaan. Kattilassa palaa siis puhdas kaasu - ekokaasu, joka tuottaa kattilassa palaessaan sähköä ja lämpöä. Kattilan lämpötila voidaan nostaa korkeaksi, sillä epäpuhtaudet eivät ole syövyttämässä kattilan metalliosia. Puhtaus on välttämätöntä myös ympäristösyistä. Kymijärvi II:n päästöt ilmaan ovat vähäiset.

5. Tärkeää on hallita kokonaisuutta

Kymijärvi II:n erikoisuus ja ainutlaatuisuus eivät piile yksittäisessä teknisessä laitteessa vaan kokonaisuuden hallinnassa. Tehokas sähkön tuotanto on mahdollista, kun kaasu on puhdasta. Kaasu on puhdasta, kun se suodatetaan. Suodattaminen on mahdollista, kun kierrätyspolttoaine kaasutetaan ja jäähdytetään. Kierrätyspolttoaineen kaasuttaminen on mahdollista, kun se sisältää vain palavaa ja kaasutettavaksi kelpaavaa materiaalia.

16.12.2016 17.11Viikonloppu on kuvakisojen aikaa Ammattilehden Facebook sivuilla - nopeimmille tietäjille suklaata jouluksi!
16.12.2016 16.04Katso VIDEO: Puutavarayhdistelmien virallinen ja julkinen vertailutesti FinnMetkossa.
16.12.2016 15.20Polttoaineverotus kiristyy vuoden 2017 alussa
16.12.2016 11.10Metsäkoneammattilaiselle järkevä polttoaineen kuljetusratkaisu
16.12.2016 11.09Vuoden retkikohde 2017 -yleisöäänestys on käynnissä
16.12.2016 9.19Utsjoella pesintää yrittänyt naali tuli Norjasta
16.12.2016 8.12Eduskunnalta vihreää valoa METSO-rahoituksen vahvistamiselle
16.12.2016 0.07Käytössä olevat sidontaketjut ovat lähes poikkeuksetta alimitoissa.
15.12.2016 20.00Ponsse markkina- ja vaihtokonepäivä Kouvolassa tänään perjantaina 16. joulukuuta - kaupanteossa mukana turkulainen tehokaksikko Juho Nummela ja Jethro Rostedt
15.12.2016 19.26Joka neljännellä Kemera-tukea saaneella metsäautotiellä on välitön hoitotarve
15.12.2016 19.22Miss MP17 - haussa kaunotar oikealla asenteella
15.12.2016 18.28Sidontanauhojen lukumäärä yhdelle 22 tonnin tukkinipulle.
15.12.2016 17.55Vetoauton 22 tonnisen tukkinipun siteitten minimilujuusvaatimukset.
15.12.2016 16.42Puutavaranippujen sidonta ja kitkapinnat kriittisen keskustelun alle.
15.12.2016 11.00Galileo-satelliittinavigointijärjestelmä käyttöön
15.12.2016 9.00Puutavaraperävaunujen tuottavuustekijöissä yllättävän suuria eroja.
15.12.2016 8.13Puutavaraperävaunun kolmas tuottavuustekijä lisää myös liikenneturvallisuutta: 3. Ilmanvastus
15.12.2016 1.55Metsätyö Oy myy kuusi Triplematic-teroituskonetta poistohintaan
14.12.2016 21.10Valmet toimittaa kapasiteetin lisäysprojektin Matías Gomá Tomásin kartonkitehtaalle
14.12.2016 15.10Nokian Renkailla sovittu kilpailukyky sopimuksesta - Suomi 100 -juhlavuosi käynnistyy positiivisessa hakkapeliittahengessä
14.12.2016 10.30Suomalaiset pitävät ilmastonmuutoksen hillintää energia- ja ilmastopolitiikan ykköstavoitteena
14.12.2016 10.07Levin Iglut avaa upean maisemaravintola Aurora Sky:n ja kuusi uutta lasi-iglua
14.12.2016 9.13Tutkimus: Mainostaja muistetaan spontaanisti parhaiten osoitteettomasta suoramainonnasta
14.12.2016 4.20Ponssen hakkuunäytös Nykarlebyssa tänään keskiviikkona 14.12.
13.12.2016 17.10Harvestia on valinnut Trimblen LogForce-palvelun tehostamaan puunkuljetustaan
13.12.2016 17.05Kulttuuriset metsävarat sukupolvelta toiselle - metsäalan, opetuksen ja kulttuurin ammattilaiset yhteisellä asialla Etelä-Savossa
13.12.2016 17.01SY: Yrittäjävähennys voimaan tammikuussa: yritysmuodot enemmän samalle viivalle
13.12.2016 16.57Asedirektiivi ei estä reserviläistoimintaa
13.12.2016 11.56Kuntapäättäjän ilmainen käsikirja energia-aiheisiin on nyt julkaistu
13.12.2016 10.45Autotalo Järvi laajentuu Kotkaan
13.12.2016 10.00Pohjois-Suomessa voi joulukuusiluvan ostaa matkapuhelimella
13.12.2016 3.02Puutavara-autoilijoitten vaatimukset suuntautuvat perävaunuhankinnoissa tuottavuuteen ja liikenneturvallisuuteen.
13.12.2016 1.01Komatsun pohjoisen joulunalussavotta 16.12. esittelee uusia kuormatraktorimalleja
12.12.2016 21.00Fi-domain täyttää 30 vuotta - lue tästä mielenkiintoinen historia
12.12.2016 20.44Rottne metsäkoneiden työnäytös Riihimäellä huomenna tiistaina 13. joulukuuta
12.12.2016 20.28Huikeaa mitaliloistoa Moottoriliiton gaalassa
12.12.2016 20.10Mercedes-Benzin raskaat kuorma-autot yli 32%:n kasvussa
12.12.2016 14.01Ympäristö-lehti: Puurakentamisen toimintaohjelma tulossa
12.12.2016 13.10Metsähallitus keskustelee suomussalmelaisten kanssa
12.12.2016 12.34Uusi asetus kärjistää kestämätöntä susitilannetta
12.12.2016 10.10Laahtanen lakkautetaan kirjolohikohteena Ristijärvellä
11.12.2016 19.20700 tykkäystä tuli täyteen äsken! Ammattilehden Facebook sivut saaneet suuren suosion muutamassa viikossa
11.12.2016 18.21Metsäteollisuus ry: Metsäbiotalous maakuntien hyvinvoinnin kivijalka
11.12.2016 18.01Lapin hyvä matkailuvire näkyy tonttikaupoissa - Saariselällä Kaunispään etelärinteeseen uusi hotelli
11.12.2016 11.10Suomi ryhtyy keventämään katsastussäädöksiä
11.12.2016 11.06Talous kasvoi parhaiten Kymenlaaksossa ja Keski-Suomessa vuonna 2015
11.12.2016 10.20Vastuullisuusmallilla hyötyä kuljetusyrityksille ja tilaajille
10.12.2016 14.50Panasonicin lujitetut Toughbookit viettävät 20-vuotisjuhlaa - suosittuja myös metsäalalla
10.12.2016 10.17Volvo Finland Ab avasi uudet nykyaikaiset toimitilat Vantaalle Kehä III:n varrelle
10.12.2016 5.45Jaguar Land Rover laajenee Turkuun osana vahvaa kasvua
10.12.2016 3.13Hossan leirintäalueen ilmettä kohennetaan
10.12.2016 1.23Reserviläisliiton joulutulet syttyvät eri puolilla Suomea
10.12.2016 0.09Kultakuusi.
10.12.2016 0.07Talvitienhoidossa vaarallisia puutteita
09.12.2016 19.01Metsätehon sähköinen puutavaran autokuljetusopas valmistunut
09.12.2016 18.05Rahtarit ry:lle uusi puheenjohtaja Timo Kima
09.12.2016 9.31Venäjän pääministeri Suomeen
09.12.2016 9.13Vuoden turhake on muovikassi
09.12.2016 9.00Kalastusmaksuja kertyi 8,7 miljoonaa euroa
09.12.2016 8.30Nykymuotoinen puutavaranippujen kuormansidonta ei täytä liikenneturvallisuusehtoja liukuesteettömillä tolpilla
09.12.2016 5.02Kutsu työnäytöksiin - Valtra A93H traktori varustettuna hakkuu ja ajokäyttöön
09.12.2016 4.05Suuria kuormakokoeroja myös autoissa.cc.
09.12.2016 3.45Puutavarayhdistelmien kuormakokoerot ovat yllättävänkin suuria.
09.12.2016 2.00Ammattilehti.fi myös facebookissa - TYKKÄÄ!
08.12.2016 18.00Valmet toimittaa automaatioteknologiaa paperikoneisiin Nepa Limited -yhtiölle Intiaan
08.12.2016 17.50Esa Kaikkonen Metsä Groupin strategiajohtajaksi
08.12.2016 16.59Kuljetusliike R. Tarkkonen Oy:n 83,5 tonnin Mercedes-Benz Arocs-HCT-yhdistelmä aloittanut liikennöinnin
08.12.2016 16.54Toyotan uusi BT Reflex - Voimaa, korkeutta ja näkyvyyttä
08.12.2016 16.45Metallinjalostajien rahasto jakoi yli 230 000 euroa apurahoja
08.12.2016 15.10Tiedätkö minkä kuljetusliikkeen HCT-yhdistelmä? Osallistu tästä kuvakisaan
08.12.2016 10.40Neliakselisten autojen kuormatilat kaipaavat tarveharkintaa ja uusajattelua.
08.12.2016 3.50VIELÄ EHTII: Historian suurin FLUID Finland -lehti ilmestyy joulukuussa - lähde mukaan ilmoituksella!
08.12.2016 3.15KATSO VIDEO! Entracon EC60 tekee tehokkaasti puuta männikkö harvennuksella
08.12.2016 0.13Käärmekuusi
07.12.2016 17.10Mercedes-Benzin kasvuvauhti on tänä vuonna ollut omaa luokkaansa saksalaisiin kilpailijoihin verrattuna
07.12.2016 17.00Suomen kasvihuonekaasupäästöjen lasku jatkuu
07.12.2016 16.22Hankook toimittaa "Sound absorber" -renkaita alkuperäisrenkaiksi Audi Q7 -malleihin
07.12.2016 16.10UEF väitös 16.12. Kasvien välinen tiedonvaihto suojaa kasvia tuholaisilta, mutta otsoni häiritsee viestintää
07.12.2016 8.20Tieto uudistaa Harvestian puunhankintajärjestelmän ja integroi sen ekosysteemipalveluihin
07.12.2016 7.53Joulukuun 2016 pakettitarjoukset : - Nostokoukkutarjous.
06.12.2016 16.55Dakar 2017: Team PETRONAS De Rooy IVECO matkalla Etelä-Amerikkaan puolustamaan historiallista voittoaan
06.12.2016 13.01UUSI KUVAKISA! Osallistu tästä Ammattilehden Facebookissa
06.12.2016 11.10Hyvää 99. Itsenäisyyspäivää - osallistu Ammattilehden Facebook-kuvakisaan
06.12.2016 10.50Liikennevakuutuslain uudistus vähentää sääntelyä ja lisää kilpailua
06.12.2016 3.11Puutavarapankkojen kuormakokoerot mitattavissa nosturin kourallisina.
06.12.2016 2.55Suuri sisävesihanke käynnissä kautta maan
06.12.2016 0.17Hopeakuusi
05.12.2016 20.00UPM palkittiin toimistaan metsäkadon estämiseksi
05.12.2016 17.01Kuorma-autoja rekisteröitiin marraskuussa 287 - viime vuoden marraskuuhun verrattuna määrä kasvoi 53,5 prosenttia
05.12.2016 12.00ALT: Autoliikenteen sopimusaloille neuvottelutulos uusiksi työehtosopimuksiksi
05.12.2016 8.40Vaasa aikoo hakea Teslan miljardiluokan Gigafactorya
05.12.2016 4.32LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti 5/2016 on ilmestynyt - 164 sivua kone- ja kuljetusalan asiaa
05.12.2016 0.07Suomesta maailman ensimmäinen maa, jossa luonto saa oman liputuspäivän
04.12.2016 22.24Brändäys ja kestävyys mukaan metsäbiotalouteen
04.12.2016 16.11KATSO KUVAT AVAJAISISTA! Raskaspari aloitti Komatsu metsäkoneiden huoltona Mikkelissä
04.12.2016 9.10Komission energian talvipaketti antaa hyvän pohjan jatkoneuvotteluille
04.12.2016 8.15Sää- ja ilmastoriskejä tulisi hallita tehokkaasti
04.12.2016 7.00Sodan ajan vahvuutta nostettava
04.12.2016 0.07Siperianlehtikuusi
03.12.2016 13.01Haetaan teollisuuden hydraulisten- ja mekaanisten työkalujen huoltajaa vakituiseen työsuhteeseen

Näytä lisää »