Cargotecin osavuosikatsaus: Tilaukset kasvoivat kaikilla liiketoiminta-alueilla26.10.2018 14.12 |
|
MEUR |
Q3/18 |
Q3/17 |
Muutos |
Q1-Q3/18 |
Q1-Q3/17 |
Muutos |
2017 |
|
Saadut tilaukset |
921 |
749 |
23 % |
2 766 |
2 406 |
15 % |
3 190 |
|
Huoltoliiketoiminnan saadut tilaukset |
242 |
225 |
7 % |
730 |
675 |
8 % |
896 |
|
Tilauskanta kauden lopussa |
1 887 |
1 699 |
11 % |
1 887 |
1 699 |
11 % |
1 566 |
|
Liikevaihto |
805 |
736 |
9 % |
2 394 |
2 364 |
1 % |
3 250 |
|
Huoltoliiketoiminnan liikevaihto |
229 |
223 |
3 % |
690 |
669 |
3 % |
907 |
|
Ohjelmistoliiketoiminnan liikevaihto* |
39 |
30 |
33 % |
100 |
107 |
-7 % |
152 |
|
Huolto- ja ohjelmistoliiketoiminnan liikevaihto, |
33 % |
34 % |
33 % |
33 % |
33 % |
||
|
Liikevoitto |
54,5 |
52,5 |
4 % |
129,1 |
167,4 |
-23 % |
222,1 |
|
Liikevoitto, % |
6,8 % |
7,1 % |
5,4 % |
7,1 % |
6,8 % |
||
|
Liikevoitto** |
57,1 |
57,2 |
0 % |
170,4 |
186,6 |
-9 % |
258,6 |
|
Liikevoitto**, % |
7,1 % |
7,8 % |
7,1 % |
7,9 % |
8,0 % |
||
|
Tulos ennen veroja |
47,0 |
44,6 |
5 % |
108,9 |
142,2 |
-23 % |
189,2 |
|
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja |
17,0 |
88,5 |
-81 % |
39,8 |
141,1 |
-72 % |
253,5 |
|
Kauden tulos |
37,9 |
32,4 |
17 % |
73,9 |
105,0 |
-30 % |
132,7 |
|
Osakekohtainen tulos, EUR |
0,58 |
0,50 |
16 % |
1,13 |
1,63 |
-31 % |
2,05 |
|
Korollinen nettovelka kauden lopussa |
639 |
535 |
19 % |
639 |
535 |
19 % |
472 |
|
Nettovelkaantumisaste, % |
45,3 % |
37,7 % |
45,3 % |
37,7 % |
33,1 % |
||
|
Korollinen nettovelka / EBITDA*** |
2,5 |
2,0 |
2,5 |
2,0 |
1,6 |
||
|
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), annualisoitu, % |
7,4 % |
9,7 % |
7,4 % |
9,7 % |
9,6 % |
||
|
Henkilöstö kauden lopussa |
11 652 |
11 133 |
5 % |
11 652 |
11 133 |
5 % |
11 251 |
*Ohjelmistoliiketoiminnan liikevaihtoon sisältyvät Navis-liiketoimintayksikkö ja automaatio-ohjelmistot
**Ilman uudelleenjärjestelykuluja
***Viimeisen neljän vuosineljänneksen EBITDA
Cargotecin toimitusjohtaja Mika Vehviläinen: Saatujen tilausten vahva kasvu jatkui
Vuoden 2018 kolmannella neljänneksellä kehityksemme jatkui saatujen tilausten osalta vahvana. Saadut tilaukset kasvoivat kaikilla liiketoiminta-alueillamme. Kehitys oli erityisen suotuisaa Kalmarissa, jonka saadut tilaukset olivat 38 prosenttia vertailukautta korkeammat. Myös liikevaihtomme kasvoi kaikilla liiketoiminta-alueilla hyvän tilauskertymän tukemana. Cargotecin kolmannen vuosineljänneksen liikevoitto ilman uudelleenjärjestelykuluja säilyi vertailukauden tasolla huolimatta Hiabin liikevoiton lähes kolmanneksen laskusta. Hiabin liikevoiton laskun taustalla olivat etenkin Yhdysvaltain dollarin heikentyminen suhteessa euroon, tuotejakauma, toimitusketjuun liittyvät ylimääräiset kustannukset sekä panostukset myynti- ja huoltoverkoston kyvykkyyksiin ja digitaalisiin ratkaisuihin.
Hiab teki kolmannen neljänneksen aikana sopimuksen kuormausnosturiyhtiö Efferin ostamisesta. Vuonna 1965 perustetulla Efferillä on yli 50 vuoden kokemus nivelpuomisten nostureiden kehittämisestä ja valmistamisesta. Efferin hankinnan myötä Hiab saa lisäystä kuormausnosturitarjontaansa ja laajentaa raskaiden nostureiden valikoimaansa etenkin yli 100 tonnimetrin segmentissä, jossa Effer tunnetaan globaalina markkinajohtajana.
Kolmannen neljänneksen aikana Hiabin johtajaksi ja Cargotecin johtoryhmän jäseneksi nimitettiin Scott Phillips. Hänellä on mittava kokemus kansainvälisistä johtotehtävistä rakennus- ja kaivosteollisuudessa. Hiabia menestyksekkäästi vuodesta 2014 alkaen johtanut Roland Sundén siirtyi 1.10.2018 alkaen konsernin kehittämistehtäviin ja jatkaa Cargotecin johtoryhmän jäsenenä vuoden 2018 loppuun saakka. Haluan kiittää Rolandia lämpimästi erinomaisesta työstä Hiabin liikevaihdon ja kannattavuuden nostamisesta uudelle tasolle.
Syyskuussa julkistimme tarkennetun strategiamme vuosille 2019-2021. Yhdessä liiketoiminta-alueidemme kanssa kuljemme kohti päämääräämme, älykkään lastinkäsittelyn markkinajohtajuutta. Asiakkaiden tarpeiden muuttuessa panostamme entistä enemmän elinkaariajatteluun ja kokonaisratkaisuihin. Strategiamme turvaa kannattavan kasvun jatkumisen keskittymällä asiakaslähtöisyyteen, huoltoliiketoimintaan, digitalisaatioon ja tuottavuuteen. Kalmarilla, Hiabilla ja MacGregorilla on yhteisten strategisten kulmakivien lisäksi omat painopistealueensa. Strategiakauden 2015-2018 strategian kulmakivistä johtajuus on edelleen olennaisen tärkeä meille, ja se muodostaa perustan kaikelle toiminnallemme myös jatkossa. Olemme sitoutuneita saavuttamaan vuonna 2017 julkistetut taloudelliset tavoitteemme.
Raportointisegmenttien avainluvut
Saadut tilaukset
|
MEUR |
Q3/18 |
Q3/17 |
Muutos |
Q1-Q3/18 |
Q1-Q3/17 |
Muutos |
2017 |
|
Kalmar |
486 |
351 |
38 % |
1 469 |
1 185 |
24 % |
1 555 |
|
Hiab |
294 |
260 |
13 % |
902 |
827 |
9 % |
1 116 |
|
MacGregor |
141 |
139 |
2 % |
396 |
396 |
0 % |
521 |
|
Sisäiset tilaukset |
0 |
-1 |
-1 |
-2 |
-2 |
||
|
Yhteensä |
921 |
749 |
23 % |
2 766 |
2 406 |
15 % |
3 190 |
Tilauskanta
|
MEUR |
30.9.2018 |
31.12.2017 |
Muutos |
|
Kalmar |
1 003 |
786 |
28 % |
|
Hiab |
371 |
300 |
24 % |
|
MacGregor |
513 |
481 |
7 % |
|
Sisäiset tilaukset |
-1 |
-1 |
|
|
Yhteensä |
1 887 |
1 566 |
20 % |
Liikevaihto
|
MEUR |
Q3/18 |
Q3/17 |
Muutos |
Q1-Q3/18 |
Q1-Q3/17 |
Muutos |
2017 |
|
Kalmar |
415 |
371 |
12 % |
1 174 |
1 132 |
4 % |
1 598 |
|
Hiab |
260 |
252 |
3 % |
831 |
804 |
3 % |
1 084 |
|
MacGregor |
130 |
114 |
14 % |
389 |
429 |
-9 % |
571 |
|
Sisäinen myynti |
0 |
-1 |
-1 |
-2 |
-2 |
||
|
Yhteensä |
805 |
736 |
9 % |
2 394 |
2 364 |
1 % |
3 250 |
Liikevoitto
|
MEUR |
Q3/18 |
Q3/17 |
Muutos |
Q1-Q3/18 |
Q1-Q3/17 |
Muutos |
2017 |
|
Kalmar |
38,6 |
28,4 |
36 % |
91,0 |
86,6 |
5 % |
126,6 |
|
Hiab |
23,9 |
33,6 |
-29 % |
99,4 |
117,1 |
-15 % |
157,0 |
|
MacGregor |
0,2 |
2,6 |
-94 % |
3,1 |
-0,1 |
>100 % |
-5,2 |
|
Konsernihallinto ja tukitoiminnot |
-8,2 |
-12,1 |
33 % |
-64,5 |
-36,2 |
-78 % |
-56,3 |
|
Yhteensä |
54,5 |
52,5 |
4 % |
129,1 |
167,4 |
-23 % |
222,1 |
Liikevoitto ilman uudelleenjärjestelykuluja
|
MEUR |
Q3/18 |
Q3/17 |
Muutos |
Q1-Q3/18 |
Q1-Q3/17 |
Muutos |
2017 |
|
Kalmar |
38,6 |
30,0 |
29 % |
92,5 |
90,2 |
3 % |
133,1 |
|
Hiab |
24,2 |
33,7 |
-28 % |
99,6 |
117,3 |
-15 % |
157,2 |
|
MacGregor |
0,3 |
2,9 |
-89 % |
3,1 |
9,4 |
-67 % |
10,6 |
|
Konsernihallinto ja tukitoiminnot |
-6,0 |
-9,5 |
37 % |
-24,9 |
-30,2 |
18 % |
-42,2 |
|
Yhteensä |
57,1 |
57,2 |
0 % |
170,4 |
186,6 |
-9 % |
258,6 |

