Suomalaisten kestosuosikki: Ford Transit uudistuu

08.12.2017 12.20
Transit_Custom_Trend_etuviisto.jpg
Fordin uudessa tonniluokan Transit Custom -hyötyajoneuvossa on eurooppalaisia toimijoita ajatellen uusi ja rohkea muotoilu, täysin uusi ohjaamon sisustus ja autossa on edulliset käyttökustannukset.

Uusi Transit Custom rakentuu edeltäjänsä menestykselle. Edellinen malli oli oman segmenttinsä myydyin auto 2015 ja 2016 ja se johtaa myös tämän vuoden 2017 myyntitilastoja 86 400 myydyllä pakettiautolla (tammi–syyskuu). Transit Custom -pakettiautoja voi tilata Euroopassa joulukuusta lähtien, ja niiden toimitukset alkavat keväällä 2018.

Transit Customissa on merkittäviä uusia ominaisuuksia ja uusi polttoainetaloudellinen ECOnetic-malliversio, jonka CO2-päästöt ovat 148 g/km*, sekä mullistava 2.0-litrainen Ford EcoBlue -dieselmoottori.

Autossa on uusi, rohkea keulan muotoilu ja kolmisäleinen Transit-etusäleikkö. Tämä tonniluokan pakettiauto on kuin liikkuva toimisto. Ohjaamossa on luokkansa parhaat säilytystilat, ja se on entistä mukavampi ja ergonomisempi. Autoon on saatavana SYNC 3 -tietoviihdejärjestelmä ja MyFord Dock -laitetelakka. Muita ensimmäistä kertaa hyötyajoneuvossa esiteltäviä teknologioita ovat mm. älykäs Intelligent Speed Assist -nopeudenrajoitin.

2017_Ford_Transit_kojelauta.jpg

“Transit Custom on ollut menestys aina ensiesiintymisestään lähtien, ja tämä uusi versio nostaa jälleen panoksia”, kertoo Hans Schep (General Manager, Commercial Vehicles, Ford of Europe). “Olemme kuunnelleet tarkasti asiakkaitamme ja tuoneet heille tonniluokan pakettiauton, joka on entistä tyylikkäämpi, edullisempi omistaa ja täynnä fiksuja ominaisuuksia.”

Uuden sukupolven Transit Custom antaa esimakua Fordin seuraavasta suuresta hyötyajoneuvoinnovaatiosta. Yhtiö esittelee Transit Customista jopa päästöttömään ajoon kykenevän ladattavan Plug-in Hybrid (PHEV) -hybridimallin, jonka tuotannon on tarkoitus alkaa vuonna 2019. Uusi Transit Custom PHEV käyttää edistyksellistä hybridijärjestelmää, jonka ansiosta sähköllä voi ajaa päästöttömästi jopa 50 kilometriä, minkä jälkeen voimansiirrosta huolehtii moninkertaisesti palkittu Ford EcoBoost 1.0-litrainen bensiinimoottori.

Loppuvuodesta 2012 ensiesitelty Transit Custom oli ensimmäinen laajennetun Transit-tuoteperheen malli ja pitkälti sen ansiosta Ford on ollut hyötyajoneuvojen markkinajohtaja Euroopassa vuodesta 2015 lähtien. Tuoteperhettä ovat myöhemmin täydentäneet Transit Courier, Transit Connect ja Transit.

Ford ilmoitti elokuussa nostavansa Transitin, Transit Customin ja Tourneo Customin tuotantokapasiteettia vastatakseen lisääntyneeseen asiakaskysyntään. 52 miljoonan dollarin investointi Ford Otosan -yhteishankkeeseen Turkissa lisää tuotantoa Kocaelin tehtaalla 40 000 yksiköstä yli 330 000 ajoneuvoon vuodessa.

Ford EcoBlue-moottori ja uusi ECOnetic-malli

Uudessa Transit Customissa on huipputeknologinen Ford EcoBlue -dieselmoottori, joka esiteltiin malliin ensi kertaa 2016. Ford EcoBlue vähentää omistamisen kustannuksia ja tuo suorituskykyetuja verrattuna mallistosta poistuneeseen 2.2 litran dieselmoottoriin. Tehovaihtoehdot ovat 105, 130 tai 170 hevosvoimaa. Moottori kuluttaa 13 prosenttia vähemmän polttoainetta ja se tuottaa 20 prosenttia enemmän vääntöä alakierroksilla kuin edeltäjänsä.

Niille asiakkaille, jotka etsivät vieläkin edullisempia omistamisen kustannuksia ja alempaa polttoaineen kulutusta, tulee olemaan tarjolla uusi ECOnetic-vaihtoehto. Sen CO2-päästöt ovat 148 g/km ja polttoaineen kulutus 5,7 l/100 km, mikä on 6 prosenttia parempi nykyiseen taloudellisimpaan autoon verrattuna.

300-sarjan lyhyen akselivälin (L1) -malliin saatavassa ECOnetic-versiossa on 105 hevosvoimaa yksilöllisellä kalibroinnilla ja Auto-Stop-Start-toiminto, matalan vierintävastuksen renkaat, Fordin innovatiivinen kiihdytyksenhallintajärjestelmä sekä kiinteä 100 km/h nopeudenrajoitin.

Uuden Transit Customin saa edelleen samoilla loistavilla ominaisuusvaihtoehdoilla, kuten kahdella eri kattokorkeudella, kahdella akselivälivaihtoehdolla, 2,6–3,4 tonnin kokonaispainolla (Suomessa 3,1-3,4), jopa 1 450 kilon hyötykuormalla sekä eri korivaihtoehdoilla kuten Pakettiauto N1, Kombi M1 ja Jatko-ohjaamo pakettiauto N1.

Uusi malli pitää yllä Transitin mainetta luokkansa parhaasta kuljetuskyvystä, ja siinä on innovatiivisia kuormatilaratkaisuita, kuten mahdollisuus lastata autoon erittäin pitkiä esineitä väliseinään tehdyn luukun ansiosta, sekä integroitu kattoteline, joka voidaan taittaa pois silloin kun se ei ole käytössä.

Dynaamista muotoilua ja toimisto ohjaamossa

Uuden Transit Customin dynaaminen keula perustuu samaan muotokieleen Fordin uusimpien henkilöautojen kanssa. Puolisuunnikkaan muotoinen etusäleikkö on sijoitettu korkealle ja ajovaloumpiot ovat kapeat. Siihen on myös saatavilla uusimmat ajovaloteknologiat. Paremmin varustelluissa malleissa on vakiona uudet, omaleimaiset LED-päiväajovalot ja lisäksi saatavana tehokkaat HID Xenon -ajovalot.

2017_Ford_Transit_sisa_oikealta.jpg

Ohjaamon sisätilat ovat täysin uudistuneet. Kojelauta perustuu Fordin uuteen muotoilufilosofiaan, joka esiteltiin ensimmäistä kertaa uudessa Fiestassa. Kojelaudan asettelu on miellyttävä ja käyttäjälähtöinen, ja se on saanut vaikutteita kuluttajien tavasta käyttää älylaitteita ja tabletteja.

Kojelaudan muotoilu perustuu visuaalisesti voimakkaisiin vaakatasoisiin yksityiskohtiin, jotka korostavat matkustamon leveyttä. Uudessa kojelaudassa on käytetty houkuttelevia ja kestäviä materiaaleja. Käytännölliset yksityiskohdat on suunniteltu kuljettajille, jotka käyttävät ohjaamoa liikkuvana toimistonaan pitkinä työpäivinä.

Uuden muotoilun myötä Transit Customin ohjaamossa on luokkansa johtavat säilytystilat, tilavuudeltaan jopa 25 litraa pelkästään kojelaudassa. Näitä ovat muun muassa kolme kätevää avointa säilytyslaatikkoa kojelaudan yläosassa, joissa voi säilyttää esimerkiksi mobiililaitteita, sekä tilava hansikaslokero, jonka alaosaan mahtuu A4-kokoisia kansioita.

Muita käytännöllisiä ratkaisuja ovat auki taittuva mukinpidike vaihdekepin alapuolella sekä kojelaudan molemmissa päissä olevat kaksi mukinpidikettä ja pullonpidikkeet jopa 2 litran vetoiselle pullolle. Myös ovipaneelit on uudistettu täysin ja niissä on enemmän säilytystilaa, kuten kolme suurta säilytystilaa sekä käytännöllinen uusi ovenkahva, joka on integroitu koristeelliseen oven verhoiluun.

Täysin uudet näytöt ja ohjauspaneelit ovat kuljettajan kannalta ergonomisempia ja helppokäyttöisempiä. Huippuvarustelluissa malleissa on tabletin inspiroima 8 tuuman värillinen kosketusnäyttö ja Fordin SYNC 3 -tietoviihdejärjestelmä, jota voidaan käyttää nipistys- ja pyyhkäisyeleillä.

Fordin SYNC 3 -tietoviihdejärjestelmän avulla Transit Customin kuljettajat voivat hallita äänentoistoa, navigaatiota ja järjestelmään yhdistettyjä älypuhelimia yksinkertaisilla englanninkielisillä äänikomennoilla. Kytkemällä äänikomennot päälle ja sanomalla ”I need a coffee”, ”I need fuel” tai ”find an address” kuljettajat voivat paikantaa lähialueen kahvilat, bensa-asemat tai seuraavan pysähdyspaikan. Järjestelmä on Apple CarPlay- ja Android Auto™ -yhteensopiva.

Niissä ajoneuvoissa, joissa ei ole 8-tuumaista kosketusnäyttöä tai 4-tuumaista monitoiminäyttöä, on kojelaudan keskelle mahdollista asentaa MyFord Dock -laitetelakka. Siinä voi säilyttää ja ladata älypuhelimia, MP3-soittimia tai satelliittinavigointilaitteita. USB-liitin ja 12 voltin pistorasia sijaitsevat ylemmässä säilytyslaatikossa kuljettajan edessä, vaihdekepin vierellä, mikä tekee lataamisesta helppoa.

Matkustusmukavuutta parantavat entisestään uudet istuimet, joiden pehmustemateriaali ja muoto antavat optimoidun tuen. Verhoiluun käytettävät materiaalit on myös uudistettu täysin ja niissä on kiinnitetty erityistä huomiota laatuun, kestävyyteen ja ulkonäköön. Istuinten kankaat ovat käyneet läpi Fordin kaikkien aikojen rankimmat kulumistestit.

Kehittynyttä teknologiaa ja kuljettajaa avustavia ominaisuuksia

Uuteen Transit Customiin on saatavilla useita edistyksellisiä kuljettajaa avustavia ominaisuuksia, joissa käytettäviä teknologioita käytetään myös Fordin uusimmissa henkilöautoissa. Nämä teknologiat hyödyntävät muun muassa tarkkoja antureita, tutkia ja kameroita, joiden avulla saadaan tietoa niin ajoneuvosta kuin ajoympäristöstäkin.

Uudessa Transit Customissa on ensimmäisenä hyötyajoneuvona älykäs nopeudenrajoitin (Intelligent Speed Assist), joka estää kuljettajaa ajamasta ylinopeutta ja samalla saamasta mahdollisesti kalliita ylinopeussakkoja.

Nopeudenrajoitin säätää automaattisesti ajoneuvon maksiminopeutta nopeusrajoituksen mukaan käyttäen Liikennemerkkien tunnistusjärjestelmää, joka tunnistaa nopeusrajoitusliikennemerkit. Kuljettaja aktivoi nopeudenrajoittimen ohjauspyörässä olevista painikkeista asettaakseen maksiminopeuden. Järjestelmä käyttää apunaan tuulilasiin asennettua kameraa, joka seuraa liikennemerkkejä ja voi niistä saatavan tiedon perusteella laskea auton ajonopeutta moottorin ohjausjärjestelmän avulla.

Uuteen malliin on saatavilla ensimmäisenä Fordin pakettiautona Euroopassa myös Kuolleen kulman varoitusjärjestelmä (Blind Spot Information System), jota täydentää risteävän liikenteen tunnistava Cross Traffic Alert-toiminto. Se tuo tullessaan kaksi uutta toimintoa hyötyajoneuvojen käyttäjille.

Transit_Custom_Trend_takakulma.jpg

Järjestelmä käyttää auton takaparkkitutkan antureita havaitakseen muita ajoneuvoja, jotka ovat tai ovat lähestymässä ajajan kuollutta kulmaa. Järjestelmä varoittaa kuljettajaa muusta ajoneuvosta varoitusvalolla havainnon puoleisessa sivupeilissä.

Transit Custom esittelee myös uuden Variable Rear Range -toiminnon, joka varoittaa kuljettajaa, mikäli ohi ajava auto lähestyy suuremmalla nopeudella. Uudessa mallissa on myös uusimmat anturit, jotka pystyvät kehittyneempien ominaisuuksiensa avulla muun muassa tunnistamaan moottoripyörät.

Cross Traffic Alert käyttää samoja antureita varoittaakseen peruutettaessa kuljettajaa ajoneuvoista tai polkupyöristä, jotka pian saattavat ajaa auton takaa. Varoitus voi olla varoitusääni, viesti mittaristossa tai varoitusvalo sivupeilissä. Järjestelmä aktivoituu auton peruutusvaihteesta ja se on ideaali pakettiautoille, joista näkyvyys taaksepäin ja sivuille parkkipaikalta poistuttaessa on usein rajoittunutta.

Uudessa Transit Customissa on myös paranneltu versio jalankulkijoita suojaavasta Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection (Törmäyksenestoavustin jalankulkijatunnistuksella) -hätäjarrutusjärjestelmästä, joka esiteltiin jo vuoden 2016 mallissa. Järjestelmä tunnistaa jalankulkijat nyt myös öisin ajoneuvon etuvalojen valaistessa jalankulkijan. Tämä tapahtuu uusimpien tutka- ja kamerateknologioiden avulla, jotka löytyvät myös upouudesta Fiesta-henkilöautosta.

Nämä uudet ominaisuudet täydentävät Transit Customin varustelua entisestään. Entuudestaan Transit Customissa on jo muun muassa kaistavahti (Lane Keeping Alert), vireystilan valvonta (Driver Alert) -toiminto, automaattiset kaukovalot, peruutuskamera, aktiivinen vakionopeudensäädin (Adaptive Cruise Control) ja sivutuulen vakautusjärjestelmä (Side Wind Stabilisation).

Uusimpiin varusteisiin kuuluu myös pehmeästi ja herkästi vaihteita vaihtava 6-vaihteinen SelectShift-automaattivaihteisto, jonka jo 11 % Transit Customin ostajista valitsee omaan autoonsa. Lisäksi Kombi M1 -malliin on saatavana ensimmäisenä segmentissään takailmajousitus, joka mahdollistaa joustavan, hallitun ja tasaisen kyydin kuormasta riippumatta.

Asiakkaat voivat valita valinnaisvarusteena uuden sähköjärjestelmän liitäntämoduulin (Upfitter Interface Module), joka mahdollistaa pääsyn ajoneuvon sähköjärjestelmän tietoihin ja mahdollistaa jälkikäteen tehtävät muutokset ja lisävarusteiden asentamisen siten, että niitä voidaan käyttää ja hallita tehokkaammin käyttäen reaaliaikaisia ajoneuvon tietoja väyläjärjestelmistä.

Sport-malli saa uuden, raikkaan ilmeen

Uuden Transit Custom -malliston huippu on dynaaminen, 170-hevosvoimainen Sport-malli, joka on saatavilla Euroopassa kahdeksalla eri kori- ja istuinvaihtoehdolla sekä lyhyellä tai pitkällä akselivälillä.

Transit_Custom_Sport.jpg

Sport-mallille ominainen tuplaraidoitus konepellissä ja korinmuotoilusarja on suunniteltu uudelleen uutta mallia varten. Siihen kuuluvat huomiota herättävä, kaksisävyinen musta raidoitus joko oranssilla tai hopeisella korostuksella. Sporttinen tyyli jatkuu ohjaamossa osittaisella nahkaverhoilulla, jossa yhdistyvät uudet kangaskoristelut ja nahkavahvikkeet.

23.12.2017 10.11Mercedes-Benz palaa juurilleen ja avaa uuden Advanced Design -suunnittelukeskuksen Ranskan aurinkorannikolle lähelle Nizzaa
23.12.2017 9.00UPM sulkee Blandinin paperikone 5:n vuoden loppuun mennessä
22.12.2017 17.05MaxiFleet ja WoodForce - yhdessä ja yhtä aikaa uuteen vuoteen
22.12.2017 17.01Fomatec Konepörssin uudet kansainväliset sivut avattu - uusi tapa myydä käytetyt metsäkoneet tai varusteet
22.12.2017 14.15Volvo Trucks hakee markkinointi- ja tapahtumakoordinaatoria vakituiseen työsuhteseen
22.12.2017 13.42Bioenergia sai jatkoleiman neuvostossa
22.12.2017 12.13BRASILIALAISIA METSÄTOIMITTAJIA SUOMEEN - Suomalaisia yrityksiä mahtuu projektiin vielä mukaan
22.12.2017 12.01Kansalaispalaute meni perille: Talvihoidon tasoa nostetaan merkittävimmillä tieosuuksilla
22.12.2017 10.01Nokian Raskaat Renkaat investoi Nokialle
22.12.2017 9.34Pohjoismaisella puutavarakuivaamotekniikalla kova kysyntä Euroopassa
22.12.2017 8.00Raskaan kaluston varaosakaupassa kotimaisuus on kilpailuvaltti
22.12.2017Ensimmäinen sahatavaraa täynnä oleva junakuljetus lähtee kohti Kiinaa
21.12.2017 13.40Automatkailua Turussa heti alkuvuodesta - Tammikuussa messuilla on tarjolla mm. taitoajoa
21.12.2017 12.45Vuodenvaihteen XX- Magazine 2017-2018 on nyt luettavissa netissä.
21.12.2017 12.22Energiaverotuksessa korotuksia vuoden 2018 alussa
21.12.2017 12.00Kansainväliset öljymarkkinat - joulukuu 2017
21.12.2017 11.45Suomen Yrittäjät: Järkevä sääntely elinehto pienille ja keskisuurille yrityksille
21.12.2017 11.33Uusi verkkoportaali lisää tietoisuutta ilmailun kestävistä ratkaisuista
21.12.2017 8.22Kuusamon yksityismetsien ohjattuun luontomatkailuun tehdään ensimmäistä sopimusta
20.12.2017 14.00Juhlametsikön juhlat Villähteellä 28.12.
20.12.2017 13.30Vuodenvaihteen muutoksia maa- ja metsätalousministeriön hallinnonalalla
20.12.2017 12.40KATSO VIDEO! Hiab tuo markkinoille uuden öljysäiliön autonostureihin
20.12.2017 12.28Nimitysuutinen Bosch Rexroth Oy
20.12.2017 9.00Kinkkutempun ennätysjahti käyntiin tänään - paistinrasvat voi lahjoittaa hyväntekeväisyyteen 150 keräyspisteessä
19.12.2017 16.31Mika Oinas aloittaa Logsetin tuotantojohtajana
19.12.2017 16.30Romutuspalkkio ja sähköautojen hankintatuki sekä muuntotuet voimaan 1.1.2018
19.12.2017 14.49Kahdeksanvuotias Terminatormallisto on ja pysyy edelläkävijänä - mallistomme on markkinoiden tilavin, kestävin, kevein ja liikenneturvallisin sekä mallistoltaan koko pankkojen valmistushistorian laajin
19.12.2017 13.10LIQUI MOLY mäkihypyn sponsoriksi
19.12.2017 11.24Trafi kokeilee keväällä avattavaa Autoilija-sovellustaan vapaaehtoisvoimin
19.12.2017 10.45Sähköauton lataaminen mahdollista kymmenillä huoltoasemilla
19.12.2017 10.22Cargotec osallistuu DIMECC:n digitalisaatiota vauhdittavaan uuteen ekosysteemiin
19.12.2017 10.00Ford Tourneo Connect ja Courier uudistuvat
19.12.2017 8.00Ahlstrom-Munksjö Oyj: Nimitys johtoryhmässä
18.12.2017 20.00John Deeren nettovoitto 4. vuosineljänneksellä 510 miljoonaa dollaria
18.12.2017 19.11Kuorma-autoilla kuljetettu tavaramäärä kasvoi vuoden 2017 kolmannella neljänneksellä
18.12.2017 13.00VIELÄ EHDIT MUKAAN ILMOITUKSELLA! Seuraava mielenkiintoinen Fluid Finland lehti on valmistumassa - tehokas kanava markkinoida tuotteita valmistavalle teollisuudelle
18.12.2017 10.55Talvella renkaisiin tarvitaan enemmän ilmaa
18.12.2017 10.40Tiesitkö? Joka kuudeskymmenes vastaantuleva auto on katsastamaton
18.12.2017 10.25Puuston määrä ja biomassa lisääntyy edelleen - lisäys on järeää puustoa
18.12.2017 9.50Luken maksuton e-vuosikirja kokoaa yhteen maatalous-, metsä- ja kalatilastot
18.12.2017 8.45Puusta betonin lisäaine
18.12.2017 8.45ELY-keskukselta vihreää valoa Haapaveden biojalostamohankkeelle
17.12.2017 9.11Testi Suomessa osoitti: Lisävalo piristää kuorma-autonkuljettajaa
17.12.2017 8.22Metsähallituksen pääjohtaja Pentti Hyttinen: Biotalouden haasteet edellyttävät panostamista ihmisiin
17.12.2017 7.11LUE TÄSTÄ! Uusi jättikokoinen Metsäalan Ammattilehti on ilmestynyt - 156 sivua kone- ja kuljetusalan asiaa
16.12.2017 19.22Fomatecille valmistuvat uudet toimitilat Kuopioon maaliskuussa 2018
16.12.2017 19.11Metsä Wood investoi Kerto LVL -tuotantoon Punkaharjulle
16.12.2017 14.01Vaikeisiin keleihin kehitetty Martti on nyt ensimmäinen lumen ja jään haastanut robottiauto
16.12.2017 11.20MMK-Power Oy on aloittanut joulukuun alussa Cargo Floor -tuotteiden maahantuojana.
15.12.2017 17.00Prätkäkortin teoriatunnit ilmaiseksi 300 nopeimmalle
15.12.2017 15.11Ville Kautonen Ponssen Kaakkois-Suomen aluemyyntipäälliköksi
14.12.2017 16.10KESLA-autonosturihuollon avajaiset huomenna perjantaina Hyvinkään HRP Oy:llä - tervetuloa!
14.12.2017 15.50DB Schenker luottaa maakaasuun raskaissa kuljetuksissa
14.12.2017 15.40Valmet Automotivelle Vuosisadan Vientipalkinto
14.12.2017 15.10Sisu Auto uuteen osoitteeseen Joensuussa
14.12.2017 15.00Petri Kananen Sisu Polar liiketoimintajohtajaksi
14.12.2017 14.45Heikki Hiltunen Sisu Autolle pääkaupunkiseudun uudeksi kuorma-automyyjäksi
14.12.2017 14.45LIQUI MOLY on saavuttanut puolen miljardin euron vuosiliikevaihdon
14.12.2017 14.00Komissio ehdottaa muutoksia yhdistettyjä kuljetuksia koskeviin sääntöihin
14.12.2017 12.10Kauppalehti: Tesla sopi juuri kaikkien aikojen suurimmasta sähkörekkojen toimituksesta
13.12.2017 22.00Vuoden Auto Suomessa 2018 on Seat Ibiza
13.12.2017 19.11Komatsu Forestin huoltoverkosto - kahdesta osasta rakennettu
13.12.2017 12.40Volvo kuorma-autojen uusi akkujärjestelmä parantaa mukavuutta ja käynnistysvarmuutta
13.12.2017 12.00EU:lta 17 miljoonan rahoitustuki liikennehankkeisiin
13.12.2017 11.09G-sarja uudistuu 2018
13.12.2017 11.00Metsä Wood investoi Kerto LVL -tuotantoon Punkaharjulle
13.12.2017 10.59Metsä Board nostaa loka-joulukuun 2017 tulosohjeistustaan
13.12.2017 10.40Metsä Group nostaa vuoden 2017 viimeisen neljänneksen tulosohjeistustaan
13.12.2017 10.00Sisu Auton huoltoverkosto laajenee Pohjois-Pohjanmaalle
12.12.2017 14.00Harley-Davidsonit jatkossa myös Pohjois-Espoosta
12.12.2017 9.00Biosfäärin hiilivarastoja kasvattamalla torjumme ilmastonmuutosta - Suomelle tärkeä rooli?
12.12.2017 8.36Päivä Metsä Boardin kuvitteellisessa johtoryhmässä tutustuttaa nuoria yritysmaailmaan
11.12.2017 20.10Suupohjan Konehakkuu urakoinut Logsetilla vuodesta 2001
11.12.2017 13.51BFGoodrich® esittelee eurooppalaisen rengassarjan raskaalle kuljetuskalustolle
11.12.2017 10.00Viitostiellä, Siilinjärvellä ja Lapinlahdella, tehdään liikenneturvallisuutta parantavia toimenpiteitä
10.12.2017 10.11Ponsse UK avasi uudet toimitilat Skotlannissa
10.12.2017 8.11SKAL vaatii: Talvitienhoidon vakavat puutteet korjattava välittömästi
09.12.2017 11.55Uusi DAF myyjä Kaakkois-Suomeen
09.12.2017 11.50Sisu Auto vahvistaa asemiaan venäjällä
08.12.2017 13.54Laitaatsalmen eteläinen silta avataan liikenteelle
08.12.2017 13.00Nimitysuutinen Wetteri Power Oy
08.12.2017 12.40Scanian mallistouudistus saa jatkoa: Tässä on uusi L-sarja
08.12.2017 12.20Suomalaisten kestosuosikki: Ford Transit uudistuu
07.12.2017 16.00Veho investoi Ruotsissa - alkuvuodesta käynnistyy uuden suurmyymälän rakentaminen
07.12.2017 13.39Vuoden 2012 alussa alkanut NATNET Life+ metsiensuojeluhanke päättyy
07.12.2017 12.00Suvi-Anne Siimes Päättäjien Metsäakatemian neuvottelukunnan puheenjohtajaksi
07.12.2017 9.11KAHA hakee hyötyajoneuvopuolen kenttäpäällikköä ja ajoneuvoteollisuus-osaston tuotepäällikköä - katso tästä lisää!
06.12.2017 11.32Tutustu Espoon metsätyökohteisiin sähköisesti kartalla
06.12.2017 11.10Nokian Renkaiden ja autovalmistajien yhteistyö laajenee
06.12.2017 11.00Metsä Group tarjoaa kesätöitä yli 900 nuorelle
06.12.2017 10.48Ylipäällikön päiväkäsky N:o 2 - 6.12.2017
06.12.2017 9.11Mercedes-Benzin raskassarjalle tulossa erinomainen vuosi Suomessa
06.12.2017 9.02Nesteen ja Ponssen video saavutti 100 000 katselukertaa 32 tunnissa - panokset ja lahjoitussumma suomalaiselle työlle nousevat
05.12.2017 11.15Metsäautotiet tarvitsevat kunnossapitoa
05.12.2017 10.12Italialainen Fassi omistaa nyt ruotsalaisen Cranab-konsernin kokonaan
05.12.2017 10.11KATSO VIDEO! Ammattilehti koeajoi uuden Ford Ranger 3.2 Wildtrack pick-upin
05.12.2017 10.10Metsäautotiet tarvitsevat kunnossapitoa
04.12.2017 20.01Uusi muotoilu John Deeren uusissa keskikokoisissa G-sarjan harvestereissa - kärkiohjaus (IBC) nyt myös 1170G harvesteriin
04.12.2017 14.50Täysin uusi Sprinter helmikuussa markkinoille
04.12.2017 12.00Ossi Martikainen valmistelee lausunnon EU:n metsästrategiasta

Näytä lisää »