Uusi luontokadon pysäyttämisen tietopaketti opettajille ja kasvatusalan amattilaisille julkaistu

15.09.2026 11.10

ccccpriodiversity-life-logokoonti.jpg

Luontokadon pysäyttämiseen Suomessa tähtäävä Priodiversity LIFE -hanke ja Ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomen yhteinen Ympäristökasvatus-lehti on julkaistu verkossa ja painettuna. Lehden Luontoteot-numero tarjoaa opettajille ja kasvatusalan ammattilaisille työn tueksi tietoa, inspiraatiota ja materiaalia. 

Suomen luonnon monimuotoisuus on heikentynyt pitkään ja joka yhdeksäs arvioitu laji on Suomessa uhanalainen. Elinympäristöjen häviäminen vaikuttaa jokaisen arkeen: turvallisuuteen, terveyteen ja talouteen. Tilanne ei kuitenkaan ole toivoton, vaan kaikilla yhteiskunnan tasoilla tehtävillä teoilla voi vaikuttaa.

Alkusyksystä julkaistu Ympäristökasvatus-lehden Luontoteot-numero käsittelee ympäristökasvatuksen roolia luontokadon pysäyttämisessä. Lehteen on koottu monipuolinen tietopaketti ympäristökasvatuksen mahdollisuuksista luonnon monimuotoisuuden tukemisessa ja konkreettisista luontoteoista, joilla luontokatoa voidaan torjua.

Kokonaisuuden kruunaa keskiaukeaman Koko kansan luontotalkoot -juliste, josta saa inspiraatiota luontotekojen tekemiseen omassa arjessa. Luokan, kodin tai vaikka kesämökin seinälle sopivassa julisteessa esitellään luontotekoja suomeksi ja ruotsiksi. Priodiversity LIFE käynnistää luontotekojen tekemiseen kannustavan Koko kansan luontotalkoot -kampanjan keväällä 2027.

Ympäristökasvatus ohjaa toimimaan luonnon puolesta

”Vaikka Priodiversity LIFE -hanke on Suomen historian suurin, emme pysty pysäyttämään luontokatoa yksin. Ympäristökasvattajat ja muut kasvatuksen ammattilaiset ovat etujoukoissa jakamassa tietoa monimuotoisuuden merkityksestä ja motivoimassa suomalaisia luontotekoihin. Siksi yhteistyö FEE Suomen kanssa on erittäin merkityksellistä”, kertoo hankkeen johtava projektipäällikkö Viliina Evokari Metsähallituksen Luontopalveluista.

”Luontokato on mahdollista pysäyttää, mutta se vaatii meitä muuttamaan tapaamme ajatella ja toimia. Ympäristökasvatus on tässä avainasemassa: sen avulla vahvistamme ymmärrystä ihmisen roolista osana luontoa, rakennamme luontosuhdetta ja ennen kaikkea kasvatamme taitoja ja tahtoa toimia luonnon puolesta. Siksi ympäristökasvatus on olennainen osa luontokadon ratkaisua”, sanoo FEE Suomen toiminnanjohtaja Anna Muotka.

Lue Luontoteot-numeroa verkossa tai painettuna lehtenä

  • Tutustu näköislehteen osoitteessa feesuomi.fi/printtilehti
  • Lehden printtiversion voi tilata osoitteesta feesuomi.fi/printtilehti
  • Lehti on postitettu kaikille Suomen peruskouluille ja lukioille, FEE Suomen jäsenille sekä Vihreä lippu -toimijoille

Priodiversity LIFE pysäyttää luontokatoa

Valtakunnallisen Priodiversity LIFE -hankkeen tavoitteena on luontokadon pysäyttäminen Suomessa. Se on 50 miljoonan euron rahoituksellaan ja laajalla toimijajoukollaan Suomen kaikkien aikojen suurin luontokatoa torjuva hanke. Hanke saa rahoitusta EU:n LIFE-ohjelmasta.

Ympäristökasvatukseen liittyviä sisältöjä hankkeessa tekevät muun muassa Metsähallituksen Luontopalvelut, Suomen luontokeskus Haltia, Ruokavirasto, Suomen luonnonsuojeluliitto ja Sisä-Suomen elinvoimakeskus. Priodiversity LIFE -hanketta koordinoi Metsähallituksen Luontopalvelut.

FEE Suomi edistää ympäristökasvatusta Suomessa

Ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomi ry rakentaa kestävää tulevaisuutta edistämällä ympäristö- ja kestävyyskasvatusta Suomessa. Järjestö tekee yhteiskunnallista vaikuttamistyötä kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamiseksi ja toimii alan kattojärjestönä kokoamalla ympäristökasvatuksen toimijoita viestimään ja vaikuttamaan yhdessä.

FEE Suomi koordinoi kaksikielistä Vihreä lippu -ohjelmaa, joka on Suomen suurin kestävän kehityksen ohjelma kasvatusalalle. Lisäksi järjestö kouluttaa kasvatusalan ammattilaisia yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa ja edistää matkailualan vastuullisuutta omistamansa yhteiskunnallisen yrityksen Going Green Oy:n kautta.

14.10.2026 14.00YES-EU käynnistää Geely-taustaisen sähkökuorma-auton myynnin Suomessa
14.10.2026 11.30Finnfund tukee miljoonilla logistiikan sähköistymistä Afrikassa
13.10.2026 12.22Metsälakirikkomusten määrä kasvoi vuonna 2025
13.10.2026 12.15Metsäteollisuuteen odotetaan maltillista kasvua - puun kysyntä vahvistuu ensi vuonna
13.10.2026 12.09Jeep vahvistaa Renegaden paluun - Euroopan mallisto kasvaa kuuteen malliin
13.10.2026 11.17KH-Koneilta tehdasvalmis Brock-imulakaisuauto
12.10.2026 9.15Rättisitikka tekee paluun sähköisenä konseptina - Rättärille kaavaillaan tuotantomallia vuoteen 2028 mennessä
12.10.2026 9.00Valmet jatkaa yhteistyötään Anhui Linping Circular Developmentin kanssa toimittamalla uuden kartonkikoneen kevyiden pakkausmateriaalien tuotantoon
11.10.2026 16.00Sennebogen kurottaja - Yleiskone monelle pihalle
09.10.2026 20.00KATSO TÄSTÄ 9.10. LÄHETYS! Laaja raportti Helsingin Maatalouskonemessuilta - koneita ja kohtaamisia

Siirry arkistoon »