Oxelösundin valokaariuunin käyttöönotto viivästyy lupaprosessin vuoksi

12.05.2026 8.00

ssaba.jpg

SSAB:n Oxelösundin terästehtaan siirtyminen fossiilivapaaseen tuotantoon viivästyy lajien suojeluun liittyvien valitusten vuoksi. Viivästys liittyy lupiin, jotka koskevat uuden valokaariuuniin yhdistettävän sähköjohdon rakentamista.

Uuden voimajohdon rakentamisesta vastaava Vattenfall Eldistribution on ilmoittanut, että liittymä viivästyy. Tämä vaikuttaa uuden valokaariuunin tuotannon käynnistymiseen Oxelösundissa. SSAB:n valokaariuunin rakennustyöt ovat edenneet suunnitellusti, ja tuotannon aloitus oli suunniteltu alkuvuodelle 2027, kuten aiemmin on tiedotettu.

”SSAB:n oma hanke etenee sekä aikataulussa että budjetissa. Siksi on erittäin turhauttavaa, että ulkoiset tekijät, joihin emme voi vaikuttaa, pakottavat lykkäämään käyttöönottoa. Nykyisen sähköverkkoon liittämisen ja voimajohtojen lupaprosessien järjestelmän ennakoimattomuus muodostaa merkittävän riskin sähköistämiselle ja Ruotsin teollisuuden modernisointiin tähtääville investoinneille. Näin siitä huolimatta, että terästeollisuus on yksi EU:n nimeämistä strategisista teollisuudenaloista, erityisesti siviili‑ ja sotilaallisen varautumisen kasvavien tarpeiden vuoksi”, sanoo SSAB:n toimitusjohtaja Johnny Sjöström.

SSAB tiedottaa asiasta lisää, kun viivästyksen kestosta voidaan tehdä kohtuullinen arvio. Viivästyksen ei odoteta vaikuttavan olennaisesti konsernin tulokseen eikä kassavirtaan vuonna 2026, eikä sillä ole vaikutuksia SSAB:n tuotantoon tai asiakastoimituksiin. 

Oxelösundin terästehtaan muutoksen arvioidaan toteutuessaan vähentävän Ruotsin kokonaishiilidioksidipäästöjä noin kolme prosenttia.

Tausta:

SSAB haki laajennettua sähkötehoa vuonna 2016. Vattenfall Eldistribution, joka vastaa uuden valokaariuuniin liitettävän voimajohdon rakentamisesta ja siihen liittyvistä lupahakemuksista, on ollut aktiivisesti mukana lupaprosesseissa vuodesta 2020 lähtien. Voimajohdon rakennuslupahakemuksen käsittely kesti useisiin oikeusasteisiin tehtyjen valitusten takia noin 3,5 vuotta, ja se sai lainvoiman tammikuussa 2024. Myös rasiteoikeutta koskeva päätös vei useita vuosia ja siitä valitettiin ylimpään oikeusasteeseen saakka. Päätös sai lainvoiman syyskuussa 2025. Asiaa koskeva kuuleminen maakuntahallituksen kanssa käynnistettiin keväällä 2024.

Södermanlandin lääninhallitus on syksystä 2025 lähtien tehnyt useita eri päätöksiä kuulemis- ja poikkeuslupamenettelyissä, jotka koskevat kahta kasvilajia (Chimaphila umbellata ja Goodyera repens) sekä metsoa. Päätöksistä valitettiin osittain maa- ja ympäristötuomioistuimeen, joka helmikuussa 2026 hylkäsi valitukset kahdessa kolmesta asiasta. Samana päivänä maa- ja ympäristötuomioistuin kumosi lääninhallituksen päätöksen kolmannessa, metsoa koskevassa asiassa ja palautti asian lääninhallitukselle uutta käsittelyä varten.

Lääninhallitus teki 1.4.2026 päätöksen myöntää poikkeus luvasta lintudirektiivin nojalla metsoa koskien. Myös tästä poikkeusluvasta valitettiin maa- ja ympäristötuomioistuimeen, jossa asia on parhaillaan käsittelyssä. Vattenfall Eldistribution on tänään ilmoittanut, että uuden sähkökaariuuniin liittäminen viivästyy edellä mainittujen, lajien suojeluun liittyvien uusien valitusten vuoksi.

12.06.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 12.6. LÄHETYS! Vauhdikas uutispaketti kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
12.06.2026 11.45Metsähakkeen asema muuttumassa energiajärjestelmässä
12.06.2026 9.00Polttonesteiden ja sähkön hinnat nousivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä vuoden takaiseen verrattuna
11.06.2026 17.36Mercedes-Benz näyttää IAA:ssa koko raskaan liikenteen murroksen
11.06.2026 16.55Stellantis ilmoittaa käynnistäneensä solid state battery -akkuteknologian maantietestit
11.06.2026 14.06Euroopan hyötyautomarkkina on valmiimpi kuin sen toimintaympäristö
11.06.2026 11.00Volkswagen päivittää Caddyn, Multivanin ja Californian
11.06.2026 10.00Dodge Charger Eurooppaan sähköisenä ja bensiinikäyttöisenä
11.06.2026 8.20Ammattina Sankari kampanja etsii jälleen liikenteen sankaritekoja
11.06.2026 8.10SKAL ja St1 uusivat kumppanuussopimuksensa - tavoitteena sujuva energiatransitio kuljetusalalle

Siirry arkistoon »