Uusi Bridgestone Duravis Winter Drive parantaa kuorma-autokantojen luotettavuutta ja tehokkuutta

28.04.2026 13.22

Uusi_Bridgestone_Duravis_Winter_Drive_parantaa_kuorma-autokantojen__luotettavuutta_ja_tehokkuutta.jpg

Bridgestone, maailmanlaajuinen markkinajohtaja korkealaatuisissa renkaissa ja kestävän liikkuvuuden ratkaisuissa, laajentaa talvirenkaiden valikoimaansa tuomalla markkinoille uuden Duravis Winter Drive -renkaan.

Euroopan leutoihin talviolosuhteisiin suunniteltu Bridgestonen uusin premium-rengas tarjoaa pidemmän käyttöiän, paremman polttoainetehokkuuden ja luotettavan talvipidon, mikä auttaa ajoneuvokantoja vähentämään seisokkiaikaa ja kokonaiskustannuksia.

Uusi, entistä kestävämpi Bridgestone Duravis Winter Drive -kuorma-auton rengas tarjoaa 15 prosentin ajokilometrimäärän parannuksen edeltäjäänsä, Bridgestone RW-DRIVE 001:tä, verrattuna. Tähän yhdistyy 3 prosentin vähennys vierintävastuksessa edelliseen sukupolveen verrattuna1, mikä auttaa kuljetusyrityksiä vähentämään polttoaineenkulutusta ja hiilidioksidipäästöjä. Duravis Winter Drive on myös suunniteltu tarjoamaan pitoa lumella koko elinkaarensa ajan, mikä vähentää entisestään ajoneuvojen seisokkien riskiä. 

”Nyt enemmän kuin koskaan eurooppalaiset ajoneuvokannat tarvitsevat sekä ennustettavaa ja luotettavaa suorituskykyä että ratkaisuja, jotka auttavat alentamaan käyttökustannuksia. Siksi olemme kehittäneet renkaan, joka toimii tasaisesti ja tehokkaasti ensimmäisestä kilometristä viimeiseen”, sanoi Waqqas Ahmad, Bridgestone EMEA:n kaupallinen johtaja. ”Duravis Winter Drive on suunniteltu pitämään ajoneuvot liikenteessä ja auttamaan ajoneuvokantoja pysymään liikkeellä luottavaisin mielin.”

Bridgestone_Duravis_Winter_Drive.jpg

Uusi kuviointi ja ENLITEN-tekniikka

Bridgestone Duravis Winter Drive -renkaan suorituskyvyn parannukset ovat mahdollisia uuden kuvioinnin, räätälöidyn seoksen ja Bridgestonen ENLITEN-tekniikan ansiosta. ENLITEN on uuden sukupolven teknologioiden kokonaisuus, joka tarjoaa räätälöityä ja tinkimätöntä rengassuorituskykyä sekä parantaa kestävyyttä ja varmistaa tulevaisuuden valmiuden koko Bridgestone EMEA:n rengasvalikoimassa.

Huipputeknologian avulla kehitetty Bridgestone Duravis Winter Drive tarjoaa parannetun pidon renkaan koko käyttöiän ajan uuden lamelligeometrian ansiosta. Renkaassa on myös suurempi kosketuspinta-ala, syvempi kulutuspinta ja vaihtelevat urakulmat, jotka parantavat kulutuskestävyyttä ja pidentävät ajokilometrimäärää. Duravis Winter Driven räätälöity seosteknologia yhdistettynä toisiinsa kiinnittyviin keskirippoihin vähentää vierintävastusta ja parantaa polttoainetehokkuutta.

Renkaan käyttöiän pidentämiseksi, käyttökustannusten alentamiseksi ja kestävämmän ajoneuvokannan hallinnan tukemiseksi rengas on suunniteltu uudelleenuritukselle ja useille uudelleenpinnoituksille sekä ympärivuotiseen käyttöön. Uudelleenpinnoitettava rakenne mahdollistaa ajoneuvokannoille renkaiden käyttöiän pidentämisen, jätteiden vähentämisen ja kokonaiskäyttökustannusten alentamisen, mikä tukee ajoneuvokantojen sitoutumista ympäristövaikutusten vähentämiseen. Lisäksi integroidun RFID-tekniikan ansiosta Bridgestone Duravis Winter Drive on digitaalinen valmius.

Bridgestone Duravis Winter Drive on saatavilla toukokuusta 2026 alkaen koossa 315/80 R22.5. Muita kokoja tuodaan markkinoille elokuussa 2026.

13.05.2026 9.00John Deere Forestry Oy:n Pohjanmaan piiripäälliköksi Heikki Malinen
13.05.2026 8.00Stora Enso ja OP-Metsänomistajarahasto sopivat FSC®-yhteistyöstä
12.05.2026 10.22Energiapuunkorjuun työnäytös Vuokatissa huomenna keskiviikkona 13.5.
12.05.2026 8.30Volvo Trucksin uusi polttomoottoriperhe: erinomainen polttoainetehokkuus ja valmius laajaan vaihtoehtoisten polttoaineiden valikoimaan
12.05.2026 8.00Oxelösundin valokaariuunin käyttöönotto viivästyy lupaprosessin vuoksi
11.05.2026 15.00Kantorahatulot nousivat ennätykselliseen 3,7 miljardiin euroon vuonna 2025
11.05.2026 14.14Kesla luopuu traktoripuolen tuotteista siviilipuolella
11.05.2026 9.30Vistema päivä Vantaalla nyt keskiviikkona 13. toukokuuta
11.05.2026 9.00Komatsu Forest metsäkoneiden työnäytös 22.5. Laukaassa
08.05.2026 20.00KATSO TÄSTÄ! Tuplamessu-lähetyksessä raportit IFAT 2026 näyttelystä ja Oulun Oikeilta konepäiviltä

Siirry arkistoon »