Metsä Board esittelee kevyitä ja tulevaisuuden vaatimukset täyttäviä pakkausratkaisuja Interpack 2026 -messuilla

15.04.2026 11.00

a209897c7b905a5f_800x800ar.jpg

Metsä Board osallistuu Interpack 2026 -messuille Düsseldorfissa 7.–13. toukokuuta. Metsä Board on johtava eurooppalainen ensikuitukartonkien valmistaja ja osa Metsä Groupia.

Messuilla yhtiö esittelee, miten sen Lead the Pack -strategia tukee asiakkaita kilpailukykyisten ja tulevaisuuden vaatimukset täyttävien brändipakkausten kehittämisessä. Painopisteenä ovat ruoka- ja tarjoilupakkaukset, terveydenhuollon sekä vähittäiskaupan pakkausratkaisut. Metsä Boardin osasto sijaitsee hallissa 8a (osasto D49).

Pakkausalaa muovaavat parhaillaan kasvavat vaatimukset kierrätettävyydelle, materiaalitehokkuudelle ja fossiilipohjaisten materiaalien käytön vähentämiselle. Kehitystä ohjaavat niin brändinomistajien ilmastotavoitteet kuin kiristyvä sääntely. Samalla pakkausvalinnat nähdään yhä useammin osana laajempaa arvoketjua, mukaan lukien Scope 3 -päästöt.

Vastikään julkaistuun Lead the Pack -strategiaansa nojaten Metsä Boardin painopiste Interpack-messuilla on tukea asiakkaiden kilpailukykyä muuttuvassa toimintaympäristössä materiaali-innovaatioiden ja yhteiskehityksen kautta. Yhtiö esittelee uusia tuote- ja palveluratkaisuja, jotka mahdollistavat kevyet ja materiaalitehokkaat pakkausvaihtoehdot erityisesti ruoan, tarjoilupakkausten, terveydenhuollon ja vähittäiskaupan tarpeisiin.

Messuosastolla Metsä Board esittelee tuotevalikoimansa, joka kattaa kevyet ja vahvat taivekartongit, valkoiset kraftlinerit, tarjoilupakkauskartongit sekä muovia korvaavat dispersiopäällysteiset barrierkartongit. Lisäksi esillä on Muoto®, Metsä Springin kehittämä kuituvalostekniikalla valmistettu pakkausratkaisu.

Keskeinen osa Metsä Boardin messuosastoa ovat päivittäiset Design for Packaging Impact -työpajat. Työpajoissa tarkastellaan käytännönläheisesti pakkauskehitystä sekä materiaalivalintojen vaikutuksia brändiin, toiminnallisuuteen ja kestävyyteen liittyviin näkökulmiin.

Metsä Board osallistuu myös Interpackin Circular Economy Day  ohjelmaan. Torstaina 11. toukokuuta vastuullisuuspäällikkö Kaisa Munukka pitää Spotlight-esityksen otsikolla “Towards holistic value creation in pharma packaging – interlinking nature and climate at the Circular Economy”.

Metsä Board kutsuu Interpack-vierailijat tutustumaan siihen, miten Lead the Pack -strategia näkyy konkreettisena tukena brändipakkausten kehittämisessä kevyiden ja kestävien materiaalien, asiantuntemuksen ja yhteistyön kautta osastolla 8a / D49.

13.05.2026 9.00John Deere Forestry Oy:n Pohjanmaan piiripäälliköksi Heikki Malinen
13.05.2026 8.00Stora Enso ja OP-Metsänomistajarahasto sopivat FSC®-yhteistyöstä
12.05.2026 10.22Energiapuunkorjuun työnäytös Vuokatissa huomenna keskiviikkona 13.5.
12.05.2026 8.30Volvo Trucksin uusi polttomoottoriperhe: erinomainen polttoainetehokkuus ja valmius laajaan vaihtoehtoisten polttoaineiden valikoimaan
12.05.2026 8.00Oxelösundin valokaariuunin käyttöönotto viivästyy lupaprosessin vuoksi
11.05.2026 15.00Kantorahatulot nousivat ennätykselliseen 3,7 miljardiin euroon vuonna 2025
11.05.2026 14.14Kesla luopuu traktoripuolen tuotteista siviilipuolella
11.05.2026 9.30Vistema päivä Vantaalla nyt keskiviikkona 13. toukokuuta
11.05.2026 9.00Komatsu Forest metsäkoneiden työnäytös 22.5. Laukaassa
08.05.2026 20.00KATSO TÄSTÄ! Tuplamessu-lähetyksessä raportit IFAT 2026 näyttelystä ja Oulun Oikeilta konepäiviltä

Siirry arkistoon »