Juurikäävän torjunta voi olla tarpeen aloittaa tavanomaista aikaisemmin tänä keväänä

26.03.2026 7.45

juurixz.jpg

Juurikäävät lahottavat puita ja aiheuttavat metsissä suuria taloudellisia vahinkoja. Metsätuholaki velvoittaa juurikäävän torjuntaan sen leviämisen riskialueilla 1.5.–30.11. havupuuvaltaisissa metsissä. Torjuntaa suositellaan kuitenkin tekemään jo tätä aiemmin keväällä ja myöhemmin syksyllä aina, kun sää on lämmin ja suotuisa juurikäävän leviämiselle. 

Juurikääpien itiöt alkavat levitä keväällä, kun vuorokauden keskilämpötila nousee pysyvästi +5 asteen yläpuolelle. Alueelliset erot lämpötilojen vaihtelussa, kasvukauden alkamisessa ja juurikäävän itiöiden leviämisessä voivat olla suuria.

– Etelä-Suomessa juurikäävän torjunta kannattanee aloittaa jo huhtikuun alkupuolella. Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että kevät etenee tavallista nopeammin ja kasvukausi alkaa aikaisin, sanoo valmiuspäällikkö Eija Vallius Suomen metsäkeskuksesta.

Juurikääpien leviämistä torjutaan käsittelemällä kannot torjunta-aineella hakkuun yhteydessä. Juurikäävän torjunta on metsän hakkaajan vastuulla.

Kantokäsittelyä on tehtävä havupuuvaltaisissa metsissä juurikäävän leviämisen riskialueilla. Kaikki havupuiden läpimitaltaan yli 10 senttimetriä olevat kannot pitää käsitellä juurikäävän torjunta-aineella. Torjunta-aineen pitää peittää vähintään 85 prosenttia kunkin käsiteltävän kannon pinnasta.

Juurikäävän leviämisen riski kannattaa muistaa myös metsänhoitotöissä. Kantojen käsittely on mahdollista, vaikkakin työlästä, myös havupuuvaltaisten taimikoiden harvennusten yhteydessä.

Sienitaudit leviävät pitkän aikaa näkymättömissä

Sienitaudeista juurikäävät ovat merkittävimpiä puiden lahottajia talousmetsissä. Sienitautien leviämistä on tärkeää estää, koska ne voivat lisätä metsän alttiutta myöhemmille vahingoille ja kasvutappioille, kuten kuivuus-, tuuli- ja hyönteistuhoille.

– Sienitaudit leviävät puiden juuristoissa ja runkojen tyvillä pitkän aikaa näkymättömissä. Niiden vaikutukset näkyvät usein vasta myöhemmin hakkuun yhteydessä tai myrsky- tai hyönteistuhoina, sanoo metsänhoidon asiantuntija Juho Kokkonen Suomen metsäkeskuksesta.

Lämpenevä ilmasto ja äärevät sääolosuhteet hyödyttävät metsätuhojen aiheuttajista erityisesti sienitauteja. Juurikäävän torjunta kannattaa tehdä mahdollisimman laadukkaasti, koska niin voidaan estää tehokkaasti sienitautien leviäminen kantojen sahauspintojen kautta.

Sienitaudit on hyvä huomioida jo nuorissa metsissä, sillä myöhemmin niistä on vaikeampi päästä eroon. Jos juurikääpä on levinnyt havupuihin, säilyy se puiden juuristoissa useita vuosikymmeniä. Kuusenjuurikäävän pahoin vaivaamilla alueilla kasvatettava puulaji kannattaa vaihtaa päätehakkuun jälkeen rauduskoivuun, jos kasvupaikka vain on koivulle sopiva.

Lue lisää metsätuholain velvoitteista Metsäkeskuksen verkkosivuilta.

Kantokäsittelyn laadunvarmistuksesta ja torjunta-aineista on tietoa Metsätehon verkkosivuilla.

Tutustu juurikääpäoppaaseen (pdf) Metsäkeskuksen verkkosivuilla.

14.04.2026 12.00Hanko - Helsinki-välille lisää suoria junayhteyksiä toukokuusta alkaen
14.04.2026 9.40Volvo Trucks tuo markkinoille uuden pitkän matkan FH Aero Electricin ja uudistaa samalla sähköiset FH, FM ja FMX -mallinsa.
14.04.2026 8.00Veho Pirkkalassa historian monipuolisin Mansen Mörinä ohjelma
13.04.2026 14.00Haastettelussa Ford Europen presidentti Jim Baumbick - Ford hakee Euroopassa omaa ääntään
13.04.2026 12.25Kia avasi 2030 strategiansa - kasvutavoite yli neljä miljoonaa autoa ja iso investointiohjelma
11.04.2026 13.00Koneellisen metsänistutuksen kustannuskilpailukykyä selvitettiin
10.04.2026 22.00KATSO TÄSTÄ 10.4. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisissa kevään ajankohtaista asiaa
10.04.2026 10.00Oikea Konekauppa alkaa myydä ja huoltaa Solis ja Thaler tuotteita Suomessa
08.04.2026 11.00Raskaspari järjestää raskaan kaluston kiertueen jälleen toukokuun alussa
08.04.2026 9.30Automaattiajaminen parantaa liikenneturvallisuutta ja energiatehokkuutta

Siirry arkistoon »