Solutrans Ranska: Flexis esittelee uuden monimerkkisen kalustonhallintapalvelun - yhteistyöhön Geotabin ja AMPECO:n kanssa

18.11.2025 16.44

flexis_solutrans.jpg

Flexis vahvistaa palveluvalikoimaansa Solutrans 2025 -messuilla Lyonissa lanseeraamalla uuden kalustonhallintaratkaisun ja kertomalla kahdesta merkittävästä teknologiakumppanuudesta. Yhteistyö Geotabin ja AMPECO:n kanssa tukee Flexisin tavoitetta rakentaa täysin integroitu, dataohjattu ja skaalautuva ekosysteemi viimeisen kilometrin logistiikan tarpeisiin.

Flexisin uusi monimerkkinen fleet operations -palvelu on suunnattu jakelu- ja logistiikkaoperaattoreille, jotka haluavat ulkoistaa kaluston ylläpidon, latauksen ja digitaalisen hallinnan. Ratkaisu toimii kaikissa kevyiden hyötyajoneuvojen käyttövoimissa ja hyödyntää reaaliaikaista dataa yhdessä Flexis Fleet Advisors -asiantuntijatiimin kanssa, joka käy säännöllisesti asiakkaiden terminaaleissa varmistamassa sujuvan toiminnan.

Ensimmäisissä piloteissa 25 ajoneuvon operaattori säästi kolme kuukauden aikana yli 20 000 euroa optimoimalla latausta ja käyttöastetta.

– Avoimuus on osa identiteettiämme. Asiakkaat halusivat saada todellista hyötyä olemassa olevasta kalustodatalistaan, ja pilottitulokset osoittavat palvelun arvon, kertoo Flexisin toimitusjohtaja Philippe Divry.

– Tämä on perusta palveluna toimivalle ajoneuvokonseptille. Flexisin ajoneuvot ovat ohjelmistovetoisia ja kehittyvät jatkuvasti OTA-päivitysten ja ennakoivan diagnostiikan avulla, lisää palveluista ja ratkaisuista vastaava Pierre Sirolli.

IMG_8723.JPG

Täyssähköinen ajoneuvomallisto esillä

Flexis esittelee Solutransissa koko 100-prosenttisesti sähköisen mallistonsa sekä Interface-digitalisaatioalustan, joka yhdistää analytiikan, palvelut ja operatiivisen tuen. Messuilla nähdään ensimmäistä kertaa yhtiön prototyyppikorimalli ja uusi step-in -tyyppinen jakeluauto. Lisäksi esitellään muun muassa avaimeton lukitusjärjestelmä ja pakettiseurannan ratkaisuja.

Kaksi uutta avainkumppania

Flexis julkisti messuilla myös kaksi uutta yhteistyötä:

Geotab tarjoaa telematiikkaratkaisun, joka yhdistää eri merkkien ajoneuvot yhteiseen seurantaan – myös silloin kun ne eivät ole natiivisti yhteydessä verkkoon.
– Nykyiset sekakalustot ovat haaste operoinnin kannalta. Geotabin avoin alusta harmonisoi datavirrat ja tarjoaa asiakkaalle selkeät, toimintaan vaikuttavat oivallukset, sanoo Geotabin Euroopan varatoimitusjohtaja Christoph Ludewig.

AMPECO puolestaan tuo Flexisille skaalautuvan latauksenhallinta-alustan terminaalilatausten operointiin.
– Jakelukaluston latausinfrastruktuurin täytyy olla luotettava ja integroitavissa muihin järjestelmiin. AMPECO:n joustava alusta mahdollistaa juuri tämän, toteaa yhtiön toimitusjohtaja Orlin Radev.

Yhteistyö AMPECO:n kanssa mahdollistaa latausratkaisut, jotka pienentävät elinkaarikustannuksia ja parantavat ennakoitavuutta, samalla kun ne tukevat kaluston nopeaa kasvattamista Euroopan markkinoilla.

Flexis – uuden sukupolven eurooppalainen toimija

Vuonna 2024 perustettu Flexis kehittää uuden sukupolven täyssähköisiä kevyitä hyötyajoneuvoja sekä niihin liittyviä ohjelmisto- ja hallintapalveluja. Ensisarjan ajoneuvojen tuotanto käynnistyy vuonna 2026 Renault Groupin Sandouvillen tehtaalla. Flexis toimii Renault Groupin, Volvo Groupin ja CMA CGM:n yhteisyrityksenä.

Lisätietoja: flexis-mobility.com

09.12.2025 13.26Ford ja Renault Group solmivat strategisen kumppanuuden - kaksi uutta sähköhenkilöautoa ja yhteistyötä hyötyautoissa
09.12.2025 11.00LiikenneSuomi: Huonokuntoinen tiestö on turvallisuusriski - myös alempi tieverkko on hoidettava
09.12.2025 8.00Volvo Trucks lanseeraa 14 tonnin Volvo FL Electricin - räätälöity kaupunkikuljetuksiin
09.12.2025 7.00Metsä Boardin vertasi Metsä Boardin PE-päällystetystä kartongista valmistettua takeaway-ruokapakkausta fossiilipohjaiseen PP-muovipakkaukseen
08.12.2025 9.45SKALin päästölaskentakonfiguraattori julkaistu - uusi jäsenetu tekee kuljetusten päästölaskennasta ja -raportoinnista helppoa ja vaivatonta
08.12.2025 9.22Metsä Boardin muutosneuvottelut ovat päättyneet kaikissa toimintamaissa
07.12.2025 11.00P-LIGHT uudistaa toimintansa Suomessa aloittaessaan yhteistyön SUER Nordics Oy:n kanssa
05.12.2025 21.00KATSO TÄSTÄ 5.12. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan kuumimmat puheenaiheet...
04.12.2025 19.00Suomi onnistui EU-vaikuttamisessa: suuremmat ajoneuvoyhdistelmät ja moottoripyörien katsastus säilyvät kansallisessa päätösvallassa
04.12.2025 16.10Mercedes-Benz tuo markkinoille G-sarjan avomallin

Siirry arkistoon »