Komptech Lacero - eurooppalainen nopeakäyntinen puumurskain

26.10.2025 11.00

lacero1.jpg

Itävaltalainen Komptech tarjoaa mielenkiintoisen eurooppalaisen vaihtoehdon nopeakäyntisten puumurskainten markkinoille.

(kuva: Komptech Lacero 8010 on nopeakäyntinen, suuritehoinen vaakasyöttöinen ja kiinteävasarainen murskain puun murskaukseen polttoaineeksi.)

Pari vuotta sitten ensiestelty Komptech Lacero 8010 on nopeakäyntinen, suuritehoinen vaakasyöttöinen ja kiinteävasarainen murskain puun murskaukseen polttoaineeksi.

- Lacero on uusin ja suurin ”mylly” Komptechin puumurskainsarjassa. Se on nopeakäyntinen, suuritehoinen puumurskain, ns. jenkkimurskain-tyyppinen mutta eurooppalaista suunnittelua ja tekniikkaa eli energiatehokas kone on polttoainetaloudellinen ja käyntiääneltään hiljainen. Tela-alustainen, kiinteävasarainen murskain kestää hyvin epäpuhtauksia ja se soveltuu parhaiten kierrätyspuun, metsätähteen sekä muun vihermassan murskaukseen. Kone on varusteltu vähäpäästöisellä 812 hevosvoiman CAT C18 T4f/Stage V-moottorilla. Murskaimen ka- pasiteetti viherjätteellä on seulakorin koosta riippuen jopa 400 m3/h ja jätepuulla 300-350 m3/h, kertoo Vimelco Oy:n tuotepäällikkö Lauri Rahikainen.

hy3.jpg

(kuva: Syöttökaukalon tilavuus on 5 m3 ja pituus 4,5 m. Teräksinen lamellisyöttökuljetin on varustettu tartuntapiikeillä.)

Kompakti tehokone

Laceron omapaino on noin 40 tonnia varusteista riippuen ja koneen leveys on 2,9 metriä.

- Laceron syöttökaukalon tila- vuus on 5 m3 ja pituus 4,5 m. Teräksinen tartuntapiikeillä varustettu lamellisyöttökuljetin on saman tyyppinen kuin Komptech Axtorin hakkuri-murskaimessa. Syöttökorkeus on 2,4-2,8 m ja kasakorkeus 4,7 m - syöttökidan korkeus on 800 mm, luettelee Rahikainen.

Pyörintänopeudeltaan 900 rpm oleva Universal -roottori painaa 3,3 tonnia ja siinä on 16 kiinteää vasaraterää, joiden teräpalat ovat panssaroidut sekä käännettävät:

- Saataville on tulossa syksyn aikana myös runkopuulle paremmin soveltuva roottorimalli. Kaksiosaisen seulakorin pinta- ala on 2,44 m2 ja seulojen vaihto on tehty todella helpoksi samoin kuin kaikki koneen huoltotoimenpiteet.

Lacerossa on tehokas suojamekanisimi epäpuhtauksien varalle:

- Vastaterät ovat kiinni seulakoritelineessä.  Jos murskaimeen menee iso metalli, niin seulakoritelineen varokepultit päästävät niin vastaterät kuin seulakorin aukeamaan. Työkuntoon saattamisen  nopeuttamiseksi koneessa on hydraulinen apusylinteri, jolla seulakoriteline työnnetään paikoilleen. Lisäksi kone on varustettu tärinäanturilla.

Lisävarusteina löytyy mm. hihnamagneetti, vetorumpumagneetti ja tilavuusvaaka.

hy2.jpg

(kuva: Pyörintänopeudeltaan 900 rpm oleva Universal -roottori painaa 3,3 tonnia ja siinä on 16 kiinteää vasaraterää, joiden teräpalat ovat panssaroidut sekä käännettävät. Saataville on tulossa syksyn aikana myös runkopuulle paremmin soveltuva roottorimalli.)

lacero3.jpg

(kuva: Kaksiosaisen seulakorin pinta-ala on 2,44 m2 ja seulojen vaihto on tehty todella helpoksi.)

Myynti lähtenyt vauhdilla matkaan

Uusia Lacero -murskaimia on toimitettu jo kymmeniä asiakkaille eri puolille Eurooppaa ja Pohjois-Amerikkaan.

- Lähimmät koneet löytyvät Ruotsista ja asiakkaat ovat olleet niihin oikein tyytyväisiä. Lacero on herättänyt laajasti mielenkiintoa myös Suomessa, vielä kun hintakin on varsin kilpailukykyinen. Olemme käyneet asiakkaiden kanssa katsomassa koneita tositoimissa, mikä on vakuuttanut alan ammattilaiset ja teemme reissuja jatkossakin, joten kannattaa olla yhteydessä, jos eurooppalainen nopeakäyntinen puumurskain kiinnostaa, kehottaa Vimelco Oy:n tuotepäällikkö Sisko Koskinen

Komptechin tehtaan tehokas tuotanto pystyy vastaamaan Koskisen mukaan asiakkaiden tarpeisiin hyvillä toimitusajoilla:

- Esimerkiksi uuden Laceron saa noin kuudessa kuukaudessa. Komptech on myös keskittänyt varaosavaraston yhteen uuteen keskukseen, mikä tehostaa osalogistiikkaa entisestään.

my4.jpg

(kuva: Selkeärakenteisen Laceron kaikkiin huoltokohteisiin on helppo päästä käsiksi kenttäolosuhteissa.)

   

10.11.2025 16.45Uusi Nissan Interstar Suomeen - saatavana myös täyssähköisenä
10.11.2025 16.44Metsätalouden tuet puuntuotantoon loppuvat pian ? luonnonhoidon tukia käsitellään ja maksetaan vuoden loppuun saakka
10.11.2025 10.25Uusi Toyota Hilux myös dieselhybridinä
10.11.2025 9.15Toyota esittelee täysin uuden Hilux-malliston - sähköinen Hilux BEV avaa uuden aikakauden
09.11.2025 15.00Uudet työpistekohtaiset runkolukutaulukot
09.11.2025 10.00Merikuljetusten määrä kasvoi prosentin vuoden takaisesta syyskuussa 2025
07.11.2025 20.00KATSO TÄSTÄ 7.11. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa - raportti Teknologia25 näyttelystä
07.11.2025 15.00RAMilta uusi Rampage -pick-up Euroopan markkinoille
07.11.2025 12.00Sahateollisuuden suhdannekatsaus 3/25: puun hinta ja vaisu vienti painavat kannattavuutta
07.11.2025 9.04Nimitykset: Fredrik Sundqvist Allison Transmission myyntipäälliköksi

Siirry arkistoon »