Kuopiolaiselle kuljetusyrittäjä Kari Lähivaaralle Työyhteisön hyvä tyyppi -stipendit valtakunnallisilla Metsäpäivillä

23.10.2025 19.00

lahiv2.jpg

Helsingissä järjestettyjen valtakunnallisten Metsäpäivien yhteydessä luovutettiin Metsämiesten Säätiön ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi Lähivaara Oy:n kuopiolaiselle kuljetusyrittäjä Kari Lähivaaralle. Stipendin arvo on 500 euroa.

Stipendiä esittivät Kari Lähivaaralle Lähivaara Oy:n kuorma-auton kuljettajat Veeti Hänninen ja Kalle Kuivalainen, SKAL Metsä ry:n toiminnanjohtaja Kari Palojärvi ja puheenjohtaja Jarkko Vartiamäki sekä Heikki Tukiainen Oy:n kuljetusyrittäjä Timo Tukiainen

Ohessa stipendin esittäjien luonnehdinta palkitusta:

”Kari on lupsakka savolainen, joka tulee juttuun kaikkien kanssa kaikkialla maailmassa. Hän on jämäkkä työntekijöiden arvostama johtaja ja kantaaottava yrittäjä. Kari innostuu uusista asioista, teknisistä ratkaisuista ja työyhteisön onnistumisista. Hänellä on rautainen ammatillinen osaaminen ja arviointikyky. Kari on luotettava tiimipeluri, joka ei jätä kaveria pulaan. Työntekijän sanojen mukaan: "Kari on huipputyyppi!"

Metsämiesten Säätiö haluaa nostaa ”Työyhteisön hyvä tyyppi”-stipendillä esille arjen työyhteisösankareita metsäalalla, sillä osaava ja motivoitunut ihminen on metsäalan tulevaisuuden keskeisin menestystekijä ja alan toimintakulttuurin rakentaja.

Stipendin myöntämisperusteina ovat:

•    itsensä johtaminen (innostuu arjen onnistumisista ja kannustaa onnistumaan, uskaltaa pysähtyä ja olla läsnä)
•    vastuun ottaminen (tunnistaa omat ja muiden mahdollisuudet, huolehtii työkavereista, suhtautuu rohkeasti uuteen)
•    oppii ja opastaa (on vastuullisesti utelias ja valmis kehittymään, innostuu työelämän monimuotoisuudesta ja ajattelun laajuudesta)
•    sekä rehdin ja luotettavan metsämieshengen ylläpitäminen

Metsämiesten Säätiö on 1948 perustettu yleishyödyllinen säätiö, jonka tehtävänä on metsäalan kehittäminen sekä alalla toimivien ihmisten hyvinvoinnin edistäminen. Säätiö jakaa oman sijoitustoimintansa tuottoa alalle tavoitteellisin apurahoin ja stipendein.

Lisätietoa Työyhteisön hyvä tyyppi -stipendistä sekä saajakohtaiset tiedotteet löytyvät Säätiön kotisivuilta.

Metsämiesten Säätiön historiaan ja toimintaan voit tutustua videolta (3 min 22 s). Säätiön tunnuksen löydät täältä.

10.11.2025 16.45Uusi Nissan Interstar Suomeen - saatavana myös täyssähköisenä
10.11.2025 16.44Metsätalouden tuet puuntuotantoon loppuvat pian ? luonnonhoidon tukia käsitellään ja maksetaan vuoden loppuun saakka
10.11.2025 10.25Uusi Toyota Hilux myös dieselhybridinä
10.11.2025 9.15Toyota esittelee täysin uuden Hilux-malliston - sähköinen Hilux BEV avaa uuden aikakauden
09.11.2025 15.00Uudet työpistekohtaiset runkolukutaulukot
09.11.2025 10.00Merikuljetusten määrä kasvoi prosentin vuoden takaisesta syyskuussa 2025
07.11.2025 20.00KATSO TÄSTÄ 7.11. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kattaus kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa - raportti Teknologia25 näyttelystä
07.11.2025 15.00RAMilta uusi Rampage -pick-up Euroopan markkinoille
07.11.2025 12.00Sahateollisuuden suhdannekatsaus 3/25: puun hinta ja vaisu vienti painavat kannattavuutta
07.11.2025 9.04Nimitykset: Fredrik Sundqvist Allison Transmission myyntipäälliköksi

Siirry arkistoon »