Volkswagen ja Connected Cars aloittavat strategisen yhteistyön hyötyajoneuvojen liitettävyyspalveluissa

22.09.2025 13.40

Pressemitteilung_TeaserBild.png

Volkswagen Hyötyautot ja tanskalainen Connected Cars A/S ilmoittivat solmineensa strategisen kumppanuuden, jonka tavoitteena on tuoda ennakoiva huolto ja reaaliaikainen diagnostiikka osaksi Volkswagenin Connect Pro -ekosysteemiä.

Yhteistyön myötä Connected Carsin CC-Link -telematiikkalaitteet, CC-DataStream -pilvialusta ja ConnectedWorkshop-huoltoliittymä integroidaan Volkswagenin järjestelmään. Ratkaisu tarjoaa ajoneuvojen kunnosta jatkuvaa dataa, mikä mahdollistaa viat ennakoivan huollon sekä nopeammat korjaukset.

Volkswagenin mukaan kumppanuus vahvistaa sen digitalisaatiostrategiaa ja antaa jälleenmyyjille sekä huoltokumppaneille uusia työkaluja. Fleet-asiakkaat hyötyvät erityisesti paremmasta käyttöasteesta ja tehokkaammasta kalustonhallinnasta.

Palveluiden käyttöönotto etenee vaiheittain, aluksi keskeisillä Euroopan markkinoilla. Tavoitteena on, että kaikki Volkswagen Hyötyautojen markkina-alueet siirtyvät uuteen järjestelmään viiden vuoden kuluessa.

Connected Carsin toimitusjohtaja Jesper Hill-Kjærsgaard korostaa asiakkaiden hyötyvän eniten: vähemmän seisokkeja ja entistä sujuvampaa huoltoa. Volkswagenin tuote- ja liitettävyysmarkkinoinnista vastaava Kersten Lange puolestaan näkee yhteistyön strategisesti tärkeänä askeleena kohti entistä älykkäämpää huoltoekosysteemiä.

Yhtiöiden mukaan kumppanuus vahvistaa Volkswagen Hyötyautojen kilpailukykyä ja tarjoaa uudenlaisen, dataan perustuvan huoltomallin, joka tukee sekä asiakkaiden kustannustehokkuutta että ajoneuvojen elinkaaren arvoa.

11.03.2026 17.00Uusia tuulia markkinoille - Automatic Cassette saapuu Suomeen
11.03.2026 9.00Mercedes Benz esitteli uuden täyssähköisen VLE tila auton
10.03.2026 14.11Vesijaon tutkimusmetsässä Padasjoella tehdään harvennushakkuita maaliskuussa
10.03.2026 12.00John Deere Power Systems julkisti uudet JD5- ja JD8-moottorit CONEXPO 2026 -messuilla
10.03.2026 11.00Seinäjoen Konepäivät nyt viikonloppuna - tulossa laaja kooste perjantain Hyviä uutisia! lähetyksessä
10.03.2026 10.20Uusi helppokäyttöinen laskuri metsän lannoitussuunnitelman tekoon
10.03.2026 8.00Teollisuuden liikevaihto kasvoi 7,6 % vuoden 2026 tammikuussa
09.03.2026 17.00Koneyrittäjille ja Teollisuusliitolle neuvottelutulos metsäkonealalla
09.03.2026 16.47Taksiliikenne: Esteetön täyssähköinen KIA PV5 XXL Plus
09.03.2026 11.25Autoteollisuus varoittaa EU:ta kilpailukyvyn rapautumisesta - ACEA vaatii muutoksia päästösääntelyyn

Siirry arkistoon »