Energiapuu-urakointi tukijalaksi maanrakentamisen rinnalle

20.07.2025 15.00

bison1.jpg

Koneviikarit on täyden palvelun maanrakennusliike Jämsänkoskelta, joka on laajentanut toimintaansa myös metsäurakointiin.

(kuva yllä: Koneviikarit Oy lähti mukaan metsäurakointiin Bison -energiapuukouralla varustetulla Kobelco -kaivukoneella. Paketti on osoittautunut tehokkaaksi ja toimivaksi kokonaisuudeksi.)

- Teemme laajasti erilaisia maanrakennustöitä Keski-Suomen alueella aina verkonrakentamisesta, talojen ja teiden pohjarakentamiseen sekä pihatöihin. Kalustomme rungon muodostaa erilaiset kaivukoneet, joilla onnistuu monenlaiset urakat. Palvelemme yksityisiä rakentajia sekä yrityksiä niin pienissä kuin suuremmissakin kokonaisuuksissa ja toimitamme myös tarvittaessa kaikki rakennustyömaan materiaalit ja tarvikkeet, kertoo Koneviikarit Oy:n yrittäjä Ossi Suuronen, joka on maanrakentaja jo kolmannessa polvessa.

bison2.jpg

(kuva:Koneviikarit Oy:n yrittäjä Ossi Suuronen (oik.) kehuu Bison 300 Pro -energiakouran järeää ja viisasta rakennetta. Myös yhteistyökumppani Koneurakointi Hirvi Oy:llä on hyviä kokemuksia Bisonista; yrityksen puunostopuolella ja työnjohdossa toimiva Antti Apo poikkesi leimikolla Puuppolassa, minkä korjuun hoiti Koneviikarit.) 

Metsä tarjoaa mahdollisuuksia

Tieto- ja sähköverkonrakentaminen on ollut viime aikoina Koneviikareiden merkittävin työllistäjä.

- Lisäksi talvisin on tehty sähköverkon purkutyötä mikä on tasannut kausivaihtelua. Pari vuotta on mietitty metsäpuolen mahdollisuuksia yhdeksi toiminnan tukijalaksi, sillä varsinkin energiapuun tekemiseen tuntui olevan tarvetta alueellamme. Kun puukauppaa, metsän hoitoa ja metsäkoneurakointia tekevän Koneurakointi Hirvi Oy:n kanssa syntyi toimiva yhteistyökuvio ja kuljettajillamme oli intoa lähteä metsätöihin, niin päätimme laajentaa toimintaamme, sanoo Suuronen.

bison5.jpg

(kuva: Bison -kouralla on kätevä katkoa aina 30 cm paksut rungot muutamana osana ylhäältä alaspäin ja nostella kasalle ajokonetta varten. Toki myös pienpuuston ja puskien joukkokäsittely on tehokasta.) 

Kaivukone järkevä alustakone energiapuuntekoon

Metsäurakointiin Koneviikarit päätti lähteä kaivukonealustaisella koneella:

- Se on meille viisain vaihtoehto alustakoneeksi, kun kaivukoneiden kanssa muutenkin touhutaan. Tela-alustainen lyhytperäinen painoltaan 15-tonninen Kobelco SK140SR-LC soveltuu mainiosti metsään sillä puomissa riittää ulottuvuutta ja kun ei ole peräylitystä niin pystyyn jäävää puustoa ei tule kolhittua.

bison3.jpg

(kuva: Bison -kouran hammastetut leuat lisävahvikkeilla takaavat vakaan otteen ja nopeuttavat työprosessia. Vaihdettava Hardox -terä kestää kovaa käyttöä, ja terien kiinnikkeet on suunniteltu niin, että terän vaihto on helppoa jopa pitkän käyttöiän jälkeen.)

Kouraksi valittiin Bison - järeä rakenne vakuutti

Energiakouravalintaa mietittäessä päädyttiin tarkan harkinnan jälkeen Bison Pro 300 -malliin, mikä hankittiin Kenttäsepät Oy:n Joona Tolvaselta.

- Joona on tuttu kaveri jo urakointipuolelta, joten kaupanteko sujui luontevasti. Bison vaikutti kourana järeästi ammattikäyttöön tehdyltä ja rakenteeltaan viisaalta. Ja kun Koneurakointi Hirvellä oli siitä hyviä kokemuksia parin vuoden ajalta ja pääsimme kouraa testaamaankin, niin investointipäätös oli lopulta helppo tehdä, toteaa Suuronen.

Tehty ammattikäyttöön

Bison -kourien suunnittelussa on kiinnitetty huomiota kestävyyden ja luotettavuuden lisäksi erityisesti kouran tilavuuteen ja nopeuteen. 

- Varsinkin pienemmässä puustossa avaumalla on suuri merkitys sille, miten suuri pinta-ala pienempää puustoa saadaan otettua yhdellä puristuksella. Tämän Bison 300 Pro -mallin avauma on jopa 1200 mm joten sillä saa puristettua kätevästi nippuun isommankin puskan ja poikki saa kerralla runkovahvuudeltaan aina 30 senttiset rungot. Myös katkottujen runkojen käsittely onnistuu kouralla erinomaisen tehokkaasti, analysoi Suuronen.

bison4.jpg

(kuva: Kaivukoneen puomin päähän pyörittäjään kiinni tuleva Bisonin valmistama jatkovarsi optioimitiin mittatilaustyönä tehostamaan korjuutyöskentelyä.)

Bison -kouran hammastetut leuat lisävahvikkeilla takaavat vakaan otteen ja nopeuttavat työprosessia. Vaihdettava Hardox -terä kestää kovaa käyttöä, ja terien kiinnikkeet on suunniteltu niin, että terän vaihto on helppoa jopa pitkän käyttöiän jälkeen. Vastaleikkaustuki ja poikkileikkausterä varmistavat tarkan ja puhtaan leikkauksen, vähentäen samalla leikkaamiseen tarvittavaa tehoa. Pulttiliitännät ja sylinterisuoja lisäävät laitteen kestävyyttä, suojaten sitä vaurioilta ja kulumiselta.

- Kourassa on tehokas kerääjä, mikä nopeuttaa työtä pienemmässä puustossa. Ja tosi tärkeä asia kouran käytössä on kaivukoneen puomin päähän pyörittäjään kiinni tuleva Bisonin valmistama jatkovarsi, mikä optioimitiin koneeseemme mittatilaustyönä. Kobelcon hydrauliikka säädetiin KH-Koneen Jyväskylän pisteen asentajien kanssa niin että paineet ja litramäärät vastaa parhaiten kouran tarpeita, jolloin toiminta on ripeää mutta samalla liikkeet ovat hallitun jouhevia ilman äkkiliikkeitä, Suuronen kertoilee.

bison6.jpg

(kuva: Koneviikarit Oy:n kuljettaja Roni Kumpulainen on oikein tyytyväinen Bison -kouraan ja Kobelco -kaivkuoneeseen: - Koura kestää käyttöä ja kerääjä toimii hyvin. Isommat 30 senttiset puut saa napsittua kerralla poikki ja sitä järeämmät kahdelta puolta nirhaisten. Kobelcon hydrauliikka pelaa nätisti joten liikkeet ovat nopeat ja hallittua voimaa löytyy.)

Laadukas korjuujälki parasta markkinointia

Koneviikarit ovat päässet mukavasti matkaan metsäurakoinnissa, ja töitä on riittänyt energiapuun hyvän kysynnän siivittämänä.

- Keski-Suomessa on paljon harvennettavia metsäpalstoja sekä siivottavia metsän ja tienreunoja. Metsänomistajat ovat olleet tyytyväisiä korjuulaatuun, mikä on ykkösasia ja jatkossa tärkein käyntikorttimme korjuupalvelumme tarjoamisessa. Ajatuksena onkin laajentaa metsäpuolen toimintaa jatkossa kysynnän mukaan, sanoo Ossi Suuronen.    

13.03.2026 14.25Huolto- ja korjaus: Australialainen SP Tools rantautuu Suomeen
13.03.2026 12.00Kiinteistönhuolto sähköistyy - Wille e475 Delta lanseerattu Suomen markkinoille
13.03.2026 9.20Iveco avaa varkaustilanteisiin tarkoitetun turvapalvelun
11.03.2026 17.00Uusia tuulia markkinoille - Automatic Cassette saapuu Suomeen
11.03.2026 9.00Mercedes Benz esitteli uuden täyssähköisen VLE tila auton
10.03.2026 14.11Vesijaon tutkimusmetsässä Padasjoella tehdään harvennushakkuita maaliskuussa
10.03.2026 12.00John Deere Power Systems julkisti uudet JD5- ja JD8-moottorit CONEXPO 2026 -messuilla
10.03.2026 11.00Seinäjoen Konepäivät nyt viikonloppuna - tulossa laaja kooste perjantain Hyviä uutisia! lähetyksessä
10.03.2026 10.20Uusi helppokäyttöinen laskuri metsän lannoitussuunnitelman tekoon
10.03.2026 8.00Teollisuuden liikevaihto kasvoi 7,6 % vuoden 2026 tammikuussa

Siirry arkistoon »