Raumalle kaavaillun uuden pakkaustehtaan hankkeelle myönnetty osarahoitus

12.03.2025 10.25

Metsa_Group.png

Metsä Group ilmoittaa edenneensä merkittävän askeleen MuotoTM-pakkaustuotteita valmistavan tehtaan rahoitusprosessissa Raumalla. Yhtiö ilmoitti lokakuussa 2024 saaneensa kutsun neuvotteluihin Euroopan unionin Innovation Fund -osarahoituksesta, ja nyt neuvottelut on saatu päätökseen. Sopimus osarahoituksesta on allekirjoitettu, ja Metsä Group voi saada enintään 86,5 miljoonan euron avustusmuotoisen tuen hankkeelleen.

Metsä Groupin innovaatioyhtiön, Metsä Springin, toimitusjohtaja Niklas von Weymarn korostaa, että vaikka sopimus on allekirjoitettu, lopullinen investointipäätös Raumalle suunnitellusta tehtaasta ei ole vielä tehty.

"Olemme tyytyväisiä sopimuksen syntymiseen, mutta investoinnin toteutuminen ei ole vielä varmaa. Rahoituksen saaminen edellyttää useiden sopimuksessa määriteltyjen virstanpylväiden saavuttamista, ja ne ovat haastavia", von Weymarn toteaa.

Von Weymarnin mukaan Innovation Fund -instrumentti ei tunnista riittävän hyvin monivaiheisesti kehitettäviä hankkeita, kuten Muoto-tehdasta.

"Tämä on haasteemme juurisyy. Toisaalta ymmärrämme, että rahoitusinstrumentilla on omat sääntönsä, joita on noudatettava", hän jatkaa.

Muoto-hankkeen eteneminen

Metsä Group kehittää Muoto-hanketta kolmen pääsuunnan kautta:

  • Koetehdas: Äänekoskella sijaitsevassa koetehtaassa kehitetään uutta valmistusmenetelmää yhteistyössä Valmetin kanssa.

  • Esikaupallinen myynti: Mahdollisten asiakkaiden kanssa on aloitettu esikaupallinen myynti viime syksynä, jotta saadaan parempi ymmärrys markkinoiden kiinnostuksesta Muoto-tuotetta kohtaan.

  • Rauman tehdassuunnittelu: Raumalle suunnitellun tehtaan esisuunnitteluvaihe käynnistyi vuoden 2024 alussa.

Jos kaikilta kolmelta osa-alueelta saadaan myönteisiä tuloksia, Metsä Group voi harkita investointipäätöstä Muoto-tehtaaseen aikaisintaan vuoden 2025 loppupuolella.

Muoto – Uuden sukupolven kuitupakkaus

Muoto on innovatiivinen, muotoon puristettu kuitupakkausratkaisu, joka tarjoaa kestävän vaihtoehdon perinteisille muovipakkauksille. Se soveltuu erityisesti noutoruuan pakkaamiseen, marjarasioiksi ja pakkausalustoiksi. Kehitetyllä menetelmällä voidaan valmistaa kevyitä ja ekologisia pakkausratkaisuja, jotka tukevat kestävän kehityksen tavoitteita.

Metsä Group jatkaa Muoto-hankkeen edistämistä ja arvioi investointimahdollisuuksia, kun kaikki tarvittavat edellytykset on saavutettu.

21.03.2025 17.00KATSO TÄSTÄ 21.3. ENERGIAPÄIVÄ ERIKOISLÄHETYS! Laaja paketti metsä, koneurakointi ja kuljetusalan asiaa
21.03.2025 16.00Lisää haketustehoa lämmituskaudelle uudella autohakkurilla
21.03.2025 10.34Milwaukeelta uusi pyorösahavaihtoehto puuntyöstöön
21.03.2025 8.45Tavarankuljetus kotimaan tieliikenteessä on elpymässä vauhdilla
20.03.2025 15.08MTK:Yksityismaiden luonnontilaisten metsien ja vanhojen metsien suojeluun varattava riittävä rahoitus
20.03.2025 11.39Sähkökuorma-autot muuttavat logistiikkaa - Ovaskan Scania yöllä Citymarketteihin, päivisin runkolinjalla
19.03.2025 12.09Scania R460 on ATK:n Vuoden Kuorma-auto Suomessa
19.03.2025 9.14Dorolta helppokäyttöinen puhelin muistisairaille
18.03.2025 16.56Nimitykset: Jari Mennala Tana Oy:n toimitusjohtajaksi
18.03.2025 13.35Renault Trucksin tehtaalta valmistui miljoonas kuorma-auto

Siirry arkistoon »