Verohallinto: Yrittäjien sekä maa- ja metsätalouden harjoittajien veroilmoitukset nyt OmaVerossa

15.01.2025 10.00

VERO.png

Elinkeinonharjoittajat, maa- ja metsätalouden harjoittajat sekä yhtymät voivat nyt antaa vuoden 2024 veroilmoituksensa OmaVerossa. Esitäytetyn veroilmoituksen henkilökohtaisista tuloista yrittäjät sekä maa- ja metsätaloudenharjoittajat saavat helmikuun lopussa. Veroilmoitusten määräpäivät ovat tuttuun tapaan helmikuun lopussa ja huhtikuun alussa:

28.2.2025 

  • Metsätalouden veroilmoitus (lomake 2C), jos harjoitat vain metsätaloutta. Sama määräpäivä koskee metsäyhtymiä.
  • Maatalousyhtymien veroilmoitus (lomake 2Y)
  • Arvonlisäveroilmoitus ja arvonlisäveron maksu, jos verokautesi on vuosi
  • Maatalouden energiatuotteen valmisteveron palautushakemus 

1.4.2025 

  • Liikkeen- ja ammatinharjoittajien veroilmoitus (lomake 5)
  • Maatalouden veroilmoitus (lomake 2)
  • Maataloudenharjoittajat sekä liikkeen- ja ammatinharjoittajat palauttavat kaikki tuloveroilmoituksensa, myös esitäytetyn veroilmoituksen 1.4.2025 Sama koskee puolisoiden esitäytettyä veroilmoitusta.
  • Elinkeinoyhtymien veroilmoitus (lomake 6A)

Puun myyntitulot ja julkiset tuet tulevat tiedoksi OmaVeroon 

Tänä keväänä maa- ja metsätalouden sekä liikkeen- ja ammatinharjoittajien veroilmoituksissa OmaVerossa näkyvät infotietona esimerkiksi julkiset tuet ja puun myyntitulot. Tiedot voi halutessaan ottaa käyttöön veroilmoitukseen.   

Verohallinto saa tiedot maksajien antamista vuosi-ilmoituksista, ja tiedot tulevat näkyviin OmaVeroon viimeistään 3.2.2025. Jos tulotietoja haluaa hyödyntää veroilmoituksessa, kannattaa odottaa, että tiedot näkyvät OmaVerossa. Lue lisää: Uutta OmaVerossa – julkiset tuet ja vakuutuskorvaukset näkyvät veroilmoituksissa 

Yrittäjille tekstiviestillä muistutus elinkeinotoiminnan veroilmoituksen antamisesta 

Osalle liikkeen- ja ammatinharjoittajista ei enää lähde ohjauskirjettä elinkeinotoiminnan veroilmoituksen antamisesta. Tällä pyritään vähentämään Verohallinnon lähettämän paperipostin määrää. Veroilmoitus pitää siis antaa oma-aloitteisesti määräpäivään mennessä esimerkiksi OmaVerossa. Yrittäjän on aina annettava elinkeinotoiminnan veroilmoitus – myös silloin, jos toimintaa ei ole ollut. 

Jos asiakkaan puhelinnumero on Verohallinnon tiedossa, lähetämme maaliskuun lopulla tekstiviestinä muistutuksen elinkeinotoiminnan veroilmoituksen antamisesta, jos se ei ole vielä saapunut Verohallintoon. Jos tiedossamme ei ole asiakkaan puhelinnumeroa, lähetetään hänelle ohjauskirje veroilmoittamisesta samassa kuoressa henkilöasiakkaan esitäytetyn veroilmoituksen kanssa helmi-maaliskuun vaihteessa.  

Maa- ja metsätaloudenharjoittajille sekä elinkeinoyhtymille lähetetään edelleen postitse ohjauskirje veroilmoituksen antamisesta. Jos haluat välttää turhaa paperipostia, ota käyttöösi sähköinen viranomaisasiointi eli Suomi.fi-viestit. Sähköisen asioinnin on valinnut jo yli 1,47 miljoonaa suomalaista.  

Huolehdi Suomi.fi-valtuudet kuntoon ajoissa  

Kirjanpitäjä tai muu asianhoitaja voi antaa veroilmoituksen sähköisesti toisen puolesta, kun hän on saanut Suomi.fi-valtuuden veroasioiden hoitoa varten. Tarkista Suomi.fi:n Valtuudet-palvelusta, että valtuudet ovat ajan tasalla. 

Jos esimerkiksi tilitoimisto ei ole vielä saanut asiakkaalta Suomi.fi-valtuutta sähköiseen asiointiin, tilitoimisto ehtii hyvin tehdä valtuuspyynnön Suomi.fi:ssä ja saada valtuuden kuntoon ennen veroilmoitusten määräpäiviä. 

Yrittäjät, maataloudenharjoittajat ja metsätaloudenharjoittajat voivat myös itse antaa valtuuden haluamalleen asianhoitajalle. Yhtymän osakkaat voivat antaa valtuuden yhdessä esimerkiksi yhdelle osakkaalle. Tukea valtuuden antamiseen saa uudistetuista ja yksityiskohtaisista ohjeista vero.fi:ssä. 

Lisätietoa veroilmoituksista on vero.fi:ssä  

Metsätalouden veroilmoitus 

Maatalouden veroilmoitus 

Maatalouden energiaveron palautus 

Liikkeen- tai ammatinharjoittajien veroilmoitus 

Avoimen yhtiön ja kommandiittiyhtiön veroilmoitus 

Arvonlisäveron ilmoitus- ja maksuohjeet  

Esitäytetty veroilmoitus 

Suomi.fi-valtuus veroasioihin – näin annat ja pyydät valtuuden 

Ota käyttöön Suomi.fi-viestit – saat postia pääasiassa sähköisesti

16.12.2025 18.40UPM lopettaa graafisen paperin tuotannon Ettringenissä Saksassa
16.12.2025 16.58Ammattilaisten valinta: Mercedes-Benz CLA on Vuoden Auto Suomessa 2026
16.12.2025 9.00Tom Cox nimitetty SSAB Americasin uudeksi johtajaksi
16.12.2025 8.12Selvitys: Korkeamman lisäarvon tuotteet voivat paikata EU:n ennallistamiasetuksen talousvaikutuksia
15.12.2025 15.20Gasum laajentaa LBG-verkostoa Mikkeliin
15.12.2025 10.08Metsäbiotalouden merkitys kasvaa - nykykäsitys nojaa metsäteollisuuteen
14.12.2025 11.00Pudasjärveläiselle metsäkoneyrittäjä Mika Niemelälle "Työyhteisön hyvä tyyppi" -stipendi
12.12.2025 22.00KATSO TÄSTÄ 12.12. LÄHETYS! Ammattilaisten raportti joulukuun alun tuoreista tapahtumista
12.12.2025 13.40EU:n ajo- ja lepoaikasäännöt laajenevat pakettiautoihin 1.7.2026 - mitä muutos tarkoittaa käytännössä?
10.12.2025 15.55Ajokorttilain kokonaisuudistus käynnistyi - Nuoret kuljettajat keskiössä

Siirry arkistoon »