Hakkurikuljettajaksi ulkomaille..? BioDrift tarjoaa töitä Ruotsin puolella Albach Diamant hakkurilla

04.01.2025 12.00

norja1.jpg

BioDrift AS urakoi hakkureilla ja metsäkoneilla bioenergiaa kotimaassaan Norjassa ja myös Ruotsissa, missä olisi nyt töitä tarjolla hakkurin kuljettajalle.

(kuva: BioDrift AS tuottaa haketta viidellä Albach Diamant suurtehohakkurilla, joista kolmella operoidaan Norjassa ja kahdella Ruotsissa.)

Satakunta kilometriä Oslon pohjoispuolella Brandbussa kotipaikkaansa pitävä BioDrift aloitti haketustoiminnan vuonna 2009 ensin oman maatilan tarpeisiin.

bioddd.jpg- Itselläni on metsätaloustausta ja opiskelin metsäalaa tutkijapuolella. Haketusurakoinnille oli alueellamme tarvetta ja toiminta lähti kasvamaan niin että nyky- ään meillä on viisi Albach Diamant suurtehohakkuria sekä kolme John Deeren kuormatraktoria energiakourilla varustettuna. Kävimme kymmenisen vuotta urakoimassa myös Ruotsin puolella ja 2022 sinne perustettiin oma yhtiö BioDrift Sverige Ab, jonka jälkeen toimintaa on kehitetty naapurimaassa järjestelmällisesti, kertoilee yrittäjä Anders Hohle.

norja2.jpg

(kuva: Töitä olisi tällä hetkellä tarjolla hakkurikuljettajalle Ruotsissa Sundsvallin pohjoispuolella, minne on helppo kulkea Suomesta esimerkiksi Vaasasta laivalla Uumajan kautta.)

Haketusurakointia suurella volyymilla

Tällä hetkellä kolme hakkuria ja kaksi metsäkonetta urakoivat noin 250 kilometrin säteellä Oslon yläpuolella, kun taas Ruotsissa ollaan Sundvallin pohjoispuolella Härnösandin ympäristössä, missä töissä kaksi hakkuria ja yksi metsäkone.

- Tuotamme tänä vuonna haketta noin miljoonaa kuutiota metsässä ja terminaaleissa. Meillä on hyvä 12 henkilön porukka ja töitä riittää, joten nyt haemme yhtä osaavaa hakkurikuljettajaa Ruotsin puolelle ja jatkossa tarvetta saattaa olla kuljettajalle myös kotipuolessa. Eli jos suomalaisilla alan ammattilaisilla on kiinnostusta lähteä töihin ulkomaillle, niin kannattaa soitella numeroon +47 9133 6060 tai laittaa mailia: anders@biodrift.no niin keskustellaan mahdollisuuksista englanniksi ja ruotsiksi. Ruotsin kielen taito olisi tehtävässä selkeä etu, ilmoittaa Hohle. 

Lisätietoja antaa myös BioDrift Sverigen toimitusjohtaja Jonas Nilsson +46 7303 38979

Kalustoon investoidaan

Ensimmäisen Albach Diamant suurtehohakkurin BioDrift hankki vuonna 2017 ja nyt syksyllä käyttöön saadaan jo yhdeksäs samanlainen kone.

- Investoimme kalustoon tasaisesti mikä takaa tuottavan operoinnin, toimitusvarmuuden asiakkaille sekä huippulaitteet kuljettajille. Hakkureita uusimme 2-3 vuoden välein joten meillä pääsee työskentelemään aina tuoreella koneella, sanoo Hohle. 

BioDrift AS tarjoaa töitä hakkurikuljettajalle Ruotsissa - soita +47 9133 6060 tai laita mailia: anders@biodrift.no. Lisätietoja antaa myös BioDrift Sverigen toimitusjohtaja Jonas Nilsson +46 7303 38979

norja3.jpg

(kuva: Energiapuuta korjataan metsistä kolmella John Deere kuormatraktorilla, joissa energiapuukoura.)

  

13.01.2025 10.20Kotimaiset NextOil kierrätysöljyt metsäkonekäyttöön
13.01.2025 8.00Teollisuustuotanto kasvoi marraskuussa 2024 sekä edellisestä kuukaudesta että vuodentakaisesta
13.01.2025Autoalan lobbausjärjestö penää hallitukselta toimia Suomen autokannan ikääntymisen hidastamiseksi
12.01.2025 12.00Iveco eDaily - Työjuhta sähköistyi
12.01.2025 8.00Vaihtotase oli ylijäämäinen vuoden 2024 marraskuussa
11.01.2025 11.00Metsä Group jatkaa yhteistyötä Suomen 4H-liiton kanssa
10.01.2025 21.00KATSO TÄSTÄ 10.1. LÄHETYS! Laajasti mielenkiintoista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
10.01.2025 11.27Toimintamatkaa lisätankeilla
09.01.2025 9.08Jyväskylän yliopiston johtamalle konsortiolle merkittävä rahoitus kvanttiteknologioiden kehittämiseen
08.01.2025 18.00Ruotsalainen Axel Johnson International hankki enemmistön Parlok Oy:n ja Parlok Trading Oy:n osakkeista

Siirry arkistoon »