Rakentamisen ahdinko ei helpota talven aikana - Puutuoteteollisuus esittää ARA:n korkotukivaltuuksien leikkauksen lykkäämistä

10.12.2024 8.55

puutalo.jpg

Kerrostalorakentaminen on edelleen vähäistä ja Forecon Oy arvioi, että vuoden 2024 aloitusmäärä on noin 13 000 kerrostaloasuntoa. Näistä vähintään 80 % syntyy ARA-hankkeissa, joten kerrostalorakentaminen on nyt ARA-tuen kannattelemaa.

ARA:n korkotukilainavaltuutus laskee ensi vuonna 500 miljoonalla eurolla. Rakentamisen suhdanteen jatkuessa heikkona on erittäin kyseenalaista vähentää korkotukivaltuuksia. Puutuoteteollisuus esittääkin valtuuksien pitämistä vuonna 2025 vuoden 2024 tasolla 2,25 miljardissa eurossa.

Puukoulu- ja -kokoontumisrakennusten markkinaosuus on kasvanut vuoden 2024 aikana

Puisten kokoontumisrakennusten markkinaosuus julkisessa rakentamisessa jatkaa kasvuaan ja on nyt yli 25 %. Puisten opetusrakennusten markkinaosuus on myös noussut parin vuoden tauon jälkeen yli 25 % tasolle. Yleisesti muun kuin asuntorakentamisen ennustetaan Forecon Oy:n toimesta kasvavan noin kaksi prosenttia tämän vuoden tasosta.

Puukerrostaloasuntojen määrä on erittäin alhainen vuonna 2024. Kuitenkin kolmannella kvartaalilla lupien markkinaosuus oli yli 8 %, mikä kertoo puukerrostalojen markkinaosuuden asteittaisesta palautumisesta.

Kuluttajavetoiseen omakotitalorakentamiseen odotetaan piristystä jo ensi vuonna

Forecon Oy ennustaa vuodesta 2025 merkittävästi parempaa omakotitalorakentajille ja aloitusten määrän ennustetaan kasvavan jopa yli 1400 omakotitalolla. Myös rivitalojen rakentamisen ennakoidaan piristyvän korkojen laskun vuoksi ja ensi vuodelle ennustetaan yli 50 % kasvua vuoteen 2024 verrattuna.

Nyt on hyvä aika rakentaa, rakennuskustannukset eivät ole nousseet 2024

Vuoden 2024 tarjoushintojen muutokset ovat olleet todella maltillisia. Kokonaisindeksin nousu tarjouksissa on vain 0,1 %. Käytännössä vain lämmöneristeiden hinnat ovat selkeästi nousseet vuoteen 2022 verrattuna. Kysynnän ollessa matalalla kannattaa rakentamisen matala kustannustaso hyödyntää, toteutettavia hankkeita ei pidä lykätä myöhempään tulevaisuuteen.

Määräysten kehittämisen hetki on nyt

Hallitusohjelmassa on painotettu rakennusmääräysten keventämistä, mutta todellisuudessa suunta on toinen. Valmistelu keskittyy rakentamislain mukaisiin uusiin velvoitteisiin sekä EU-lainsäädännön implementointiin. Jos näiden vastapainoksi ei tuoda kevennyksiä, nousee rakentamisen kustannustaso edelleen. Puutuoteteollisuus ja lukuisat muut toimijat ovat keränneet konkreettisia ehdotuksia rakentamisen määräysten päivittämiseksi, niiden käyttöönottoon tulee varata resursseja nykyisistä säästöpaineista huolimatta.

16.02.2026 18.08Tatra Phoenix 16x16 - Tsekkirautaa matkalla Australiaan
16.02.2026 18.00Pikkupeto pieniin alustakoneisiin
16.02.2026 17.00Uusi kansainvälinen metsäbiotalouden tohtorikoulutusohjelma sai 2,4 miljoonan euron EU-​rahoituksen
16.02.2026 13.48Mercedes-Benz Group 2025: hyötyajoneuvojen sähköistyminen kiihtyi - tulos paineessa, mutta näkymät 2026 varovaisen positiiviset
16.02.2026 11.30VB-Airsuspensionilta täysi neljän kulman ilmajousitus Crafteriin ja TGE:hen
15.02.2026 14.30HCT-kokeiluyhdistelmistä ja HCT-käytävistä koostettu yhteenvedot
15.02.2026 12.05Sampo satsaa metsäkoneisiin uuden omistajan voimin
14.02.2026 16.00Biokaasuauto tuo tehokkuutta ja vähäpäästöisyyttä hakekuljetuksiin
13.02.2026 18.00KATSO TÄSTÄ! Erikoislähetys Talvitiepäiviltä - tienhoito koskettaa kaikkia
13.02.2026 17.27Eduskunnalle kylmä arvio raskaan liikenteen tulevaisuudesta - teiden kunto uhkaa miljardikuluilla

Siirry arkistoon »