Hankintatuki on kirittänyt kaasu- ja sähkökäyttöisten kuorma-autojen hankintaa

01.10.2024 11.56

d-etech.JPG

Kaasu- ja sähkökäyttöisten paketti- ja kuorma-autojen vuoden 2024 loppuun asti voimassa oleva hankintatuki on vauhdittanut raskaan liikenteen käyttövoimamuutosta.  Kuorma-autojen hankintatuen määräraha varattiin loppuun 29.8. Heinä-elokuussa jätettiin paljon hakemuksia kaasukuorma-autoista, kun alkoi olla ilmeistä että tukimääräraha varataan loppuun syksyn aikana.

Kaasukuorma-autoista hakemuksia on jätetty koko tukikauden aikana yhteensä 286, joista 127 tänä vuonna. Noin 70 prosenttia kaasukuorma-autojen hakemuksista on jätetty nesteytettyä kaasua käyttävistä kuorma-autoista. Sähkökuorma-autoista hakemuksia jätettiin hieman yli 100.

Kaasukuorma-autoja on tänä vuonna rekisteröity 92 kappaletta, joka on lähes sama määrä kuin koko viime vuonna. Tänä vuonna rekisteröidyistä kuorma-autoista kaasukäyttöisiä on ollut 3,8 prosenttia, kun osuus oli viime vuonna 2,5 prosenttia.

”Hankintatukien merkitys on ollut suuri kuorma-autokannan käyttövoimamurroksen käynnistämisessä. Päästötavoitteiden saavuttamiseksi tuen jatkaminen olisi erittäin perusteltua”, painottaa Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tero Lausala.

Sähkö- ja kaasukäyttöisten pakettiautojen hankintatuen määrärahaa on edelleen jäljellä. Tukea voivat hakea yritysten lisäksi myös kotitaloudet. Tukea voi hakea vuoden 2024 loppuun asti.

Sähkökäyttöisten jakeluautojen houkuttelevuuteen lisävauhtia ajokorttikokeilusta

Suomi ei ole ottanut käyttöön EU:n ajokorttidirektiivin sallimaan joustoa, jonka avulla B-kortilla saa ajaa vaihtoehtoisella käyttövoimalla toimivaa kevyttä kuorma-autoa 4 250 kg kokonaismassaan saakka. Jousto on käytössä yli puolessa EU-maista ja kaikissa muissa pohjoismaissa. Esimerkiksi Ruotsissa käynnistettiin heinäkuun alussa kokeilu, jossa kevyttä sähkökäyttöistä kuorma-autoa voi ajaa B-kortilla. Suomessa tulisi käynnistää ripeästi ajokorttiasetuksen muutos, joka mahdollistaisi samanlaisen kokeilun kuin Ruotsissa.

Sähköpakettiautoissa tarvitaan suurempaa kokonaismassaa kuljetuskapasiteetin säilyttämiseksi, koska ajovoima-akku lisää sähköauton painoa. Nykylainsäädännön mukaan kokonaismassaltaan yli 3 500 kg ajoneuvon kuljettajalta edellytetään kuorma-autoajokortti eli C-korttia ja kuorma-auton kuljettamisen ammattipätevyyttä.

Raskaan liikenteen kuljettajapulan vuoksi yritysten on riskialtista investoida sähköisiin C-ajo-oikeuden vaativiin kevytkuorma-autoihin. Mikäli EU:n sallimaa joustoa ei oteta käyttöön Suomessa, uhkaa sähköisten jakeluautojen yleistyminen jäädä useita vuosia jälkeen muista verrokkimaista.

07.02.2025 22.00KATSO TÄSTÄ 7.2. LÄHETYS! Laajasti mielenkiintoista kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
07.02.2025 13.10Merikuljetukset hiipuivat vuonna 2024 - vienti kärsi eniten
07.02.2025 12.22Retrorekkojen kevätralli valtaa Lahden
06.02.2025 14.40Ponsse juhlistaa 55-vuotista taivaltaan - 21 000. metsäkone luovutettu asiakkaalle
06.02.2025 12.40Metsä Groupin vertailukelpoinen liiketulos 203 miljoonaa euroa vuonna 2024
06.02.2025 12.30Mercedes-Benzin Drive Pilot tuo ehdollisen autonomisen ajon Saksaan
04.02.2025 14.11Volkswagenin ainutlaatuinen 7-paikkainen tila-auto Multivan nyt myös ladattavan hybridin ja nelivedon yhdistelmänä
04.02.2025 11.00Metsäyhtiöiden luontoa koskeva vastuullisuusraportointi monipuolistuu
04.02.2025 10.00Kuljetusyrittäjät: Asemien saavutettavuus ratkaisee eniten polttoainejakelijan valinnassa
03.02.2025 17.12Itä-Suomen maanteiden korjaus- ja päällystystöihin varattu 55 miljoonaa vuodelle 2025

Siirry arkistoon »