ManpowerGroup: Työnantajien työllistämisaikeet positiiviset talouden hidastumisesta huolimatta

14.03.2023 11:00

manpower2.jpg

Suomessa työmarkkinat näyttävät kestävän talouden hidastumista kohtalaisesti. Työmarkkina on heikentymässä lievästi ja samaan aikaan osaajapula jatkuu sitkeänä useilla toimialoilla.
Toimialoista parhaat rekrytointinäkymät ovat viestintäpalveluissa sekä terveydenhuollossa ja biotieteissä. Työnantajien työllistämishalukkuutta kuvaava indeksi huhti-kesäkuulle on +26 prosenttiyksikköä, joka on vain yhden prosenttiyksikön verran heikompi kuin edellisessä kvartaalissa ja 2 prosenttiyksikköä parempi verrattuna samaan aikaan viime vuonna. Globaalissa 41 maata käsittävässä työnantajien työllistämisaikeita kuvaavassa tutkimuksessa Suomen sijoitus on 14:s.
mpower1.jpg
Suomen työnantajien työllistämisaikeet huhti-kesäkuussa 2023

”Suomen positiiviset rekrytointinäkymät on useamman asian summa. Yhtäällä taantuman arvioidaan jäävän lyhytaikaiseksi, mikä saa yritykset pitämään kiinni osaavista työntekijöistään. Toisaalta taustalla vaikuttaa demografinen muutos – työikäisen väestön osuus pienenee ja työpaikkoja vapautuu eläköitymisen kautta. Lisäksi meillä on edelleen vakava kohtaanto-ongelma, jossa osaajapulassa avointen työpaikkojen täyttäminen vie kauemman aikaa, mikä puolestaan vaikuttaa jatkuvan positiivisen näkymän ylläpitämiseen”, summeeraa ManpowerGroupin Suomen ja Baltian toimitusjohtaja Matti Kariola.

Työllistämisnäkymät* huhti–kesäkuussa 2023 eri toimialoilla Suomessa:

  • Viestintäpalvelut +63 (-17)
  • Terveydenhuolto ja biotieteet +41 (+17)
  • Energia-ala +32 (-3)
  • Pankki-, rahoitus-, vakuutus- ja kiinteistöala +26 (+29)
  • Kuluttajatuotteet ja -palvelut +26 (+35)
  • Teollisuus +26 (+29)
  • Tietotekniikka +26 (+35)
  • Kuljetus ja logistiikka +21 (+34)
  • Muu +28 (+30)

*Suluissa edellisen kvartaalin lukema.

Kaikilla yhdeksällä toimialalla työnantajat ennakoivat henkilöstömäärän kasvavan tulevalla vuosineljänneksellä. Positiivisimmat näkymät ovat viestintäpalveluissa, joka kattaa televiestinnän, media- ja julkaisutoiminnan, viihteen sekä muut viestinnän alueet.

Työllistämisnäkymät* huhti-kesäkuussa 2023 eri puolilla Suomea:

  • Itä-Suomi +29 (+15)
  • Etelä-Suomi +27 (+28)
  • Pohjois-Suomi +24 (+31)
  • Länsi-Suomi +22 (+33)

*Kausitasoitetut luvut. Suluissa edellisen kvartaalin lukema.

Työnantajien työllistämisaikeet ovat hyvällä tasolla kaikkialla Suomessa. Parhaat rekrytointinäkymät ovat Itä-Suomessa.

Haastattelut tehtiin ajalla 2.-31.1.2023.

Katso täydelliset globaalit tulokset osoitteessa https://go.manpowergroup.com/meos. Seuraava tutkimus julkaistaan ​​kesäkuussa ja se raportoi vuoden kolmannen neljänneksen rekrytointiodotuksista.

Työmarkkinabarometri

ManpowerGroupin työmarkkinabarometri on kattavin (38 846 työnantajaa 41 maassa), tulevaisuuteen katsova työllisyystutkimus, jota käytetään maailmanlaajuisesti. Työllisyysnäkymiä kuvaava indikaattori lasketaan ottamalla niiden työnantajien prosenttiosuus, jotka ennakoivat rekrytointiaktiivisuuden lisääntymistä, ja vähentämällä tästä niiden työnantajien prosenttiosuus, jotka ennakoivat rekrytointiaktiivisuuden vähenemistä. Suomessa tutkimukseen osallistui 510 työnantajaa.

29.11.2023 9:40Avesco Used Day 2023 nyt perjantaina 1.12. Keravalla - lähde edullisille konekaupoille
29.11.2023 9:30INFRA ry: Vaihtelevat kelit ja jälkeen jäänyt väyläinfra vaarantavat talviliikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta
29.11.2023 8:00Ruotsin pääministeri mukana SSAB:n pohjoismaisen tuotantojärjestelmän uudistuksen käynnistyksessä
28.11.2023 13:00Kiinteistönhoito-Keskiviikko 29.11.2023 klo 10-14 huomenna Helsingin Tattarisuolla
28.11.2023 12:17Uudet teknologiat monimuotoistavat metsänhoidon opetuksen
28.11.2023 12:12Ponsse varautuu tuotannon sopeutukseen - lomautusuhka koskee koko tuotantoa
28.11.2023 12:07Metsäpalvelu Nygård aloitti Stora Enson puunhankinnassa Harvesting Partner -korjuukumppanina
28.11.2023 8:32Uudet kaukokartoitusmenetelmät mahdollistavat kirjanpainajatuhojen ennakoinnin ja seurannan
28.11.2023 8:22Tutkimus: Sekametsien parempi elinvoimaisuus ja tuhonkestävyys edesauttavat puuntuotoksen säilymistä
27.11.2023 20:00Urakoitsijoiden kanssa kehitetyt kotimaiset polttoainesäiliöt

Siirry arkistoon »