DSM aloittaa yhteistyön SABICin ja UPM Biopolttoaineiden kanssa tehdäkseen biopohjaista Dyneema® -kuitua

13.03.2020 13.11

dyneema.jpg

Royal DSM, SABIC ja UPM Biopolttoaineet ovat tänään julkaisseet yhteistyön, joka auttaa pienentämään Dyneeman®, maailman vahvimman kuidun, ympäristöjalanjälkeä.

Yhteistyöyritykset Royal DSM on kansainvälinen tiedepohjainen ravinnon, terveyden ja kestävän elinympäristön aloille keskittyvä yhtiö, SABIC puolestaan on kansainvälinen johtava kemianteollisuuden yhtiö ja UPM Biopolttoaineet on johtava kestävän kehityksen mukaisten raaka-aineiden valmistaja. Yhteistyön avulla Dyneema®-tuotteiden fossiilinen raaka-aine korvataan biopohjaisella raaka-aineella käyttämällä hyväksi SABICin uraauurtavaa TRUCIRCLE™-ratkaisua sertifioiduille uusiutuville tuotteille. DSM pienentää näin Dyneeman® ympäristöjalanjälkeä ja siirtyy kohti kierto- ja biotaloutta, kuten yhtiö on sitoutunut tekemään.

Joulukuussa 2019 DSM julkaisi kunnianhimoiset kestävyystavoitteet huippuluokan Dyneema®-kuiduilleen. Uusi kumppanuus on tärkeä askel kohti DSM:n tavoitetta hankkia vähintään 60% raaka-aineestaan biopohjaisista lähteistä vuoteen 2030 mennessä. Siirtyminen biopohjaiseen raaka-aineeseen ei vaikuta Dyneema®-kuidun ainutlaatuisiin ominaisuuksiin, joten asiakkaat voivat ottaa käyttöön ympäristöystävällisemmän ratkaisun säilyttäen prosessitehokkuuden ja lopputuotteen toimivuuden. Biopohjainen Dyneema®-kuitu toimitetaan asiakkaille ISCC Plus -kestävyyssertifioituna ja sitä on saatavilla huhtikuusta 2020 lähtien.

Käyttämällä selluntuotannon puupohjaista tähdettä UPM Biopolttoaineet tuottaa biopohjaista syötettä UPM BioVernoa, jonka SABIC prosessoi uusiutuvaksi eteeniksi. SABIC hyödyntää TRUCIRCLE™-ratkaisua sertifioiduille uusiutuville tuotteille – erityisesti hartseille ja kemikaaleille – biopohjaisista raaka-aineista, jotka eivät kilpaile ravintoketjun kanssa ja auttavat vähentämään hiilipäästöjä. DSM käyttää massataselaskelmaa(1 ja tuottaa siten biopohjaisia, erittäin lujia ja hyvin toimivia Dyneema® -kuituja, joilla on aiempaa pienempi ympäristöjalanjälki. Uusi kumppanuus korostaa DSM:n sitoutuneisuutta toimia läheisessä yhteistyössä kumppaneiden ja toimittajien kanssa entistä vastuullisempien toimitusketjujen aikaansaamiseksi.

Wilfrid Gambade, President, DSM Protective Materials: “Yhteistyöllä SABICin ja UPM Biopolttoaineiden kanssa otamme seuraavan tärkeän askeleen kestävyystavoitteissamme ja johdamme teollisuutemme siirtymistä perinteisistä materiaaleista kestäviin raaka-aineisiin. Parantamalla käyttämiemme materiaalien ympäristövaikutusta yhteistyössä kumppaniemme kanssa autamme suojelemaan sekä ihmisiä että heidän elinympäristöään. Tällä tavoin käytämme älykästä tiedettä tuottamaan parempaa elämää.”

Mark Vester, Circular Economy Leader, SABIC: “Uskomme vahvasti, että aito yhteistyö ja innovaatio aikaansaavat positiivista muutosta. Meidän TRUCIRCLE™-aloitteemme kautta olemme aiempaa sitoutuneempia vastuulliseen muovinkäyttöön vuonna 2020. Yhteistyö DSM:n ja UPM Biopolttoaineiden kanssa ilahduttaa meitä – se auttaa arvoketjun muuttamisessa kohti läpinäkyvää ja kestävää kiertotaloutta.

Juha Rainio, myynti- ja markkinointijohtaja, UPM Biopolttoaineet: ”UPM Biopolttoaineissa olemme sitoutuneita korvaamaan fossiilisia raaka-aineita uusiutuvilla. Yhteistyömme SABICin ja DSM:n kanssa on erinomainen esimerkki biotalouden rajattomista mahdollisuuksista, joihin tarttumalla UPM luo arvoa tulevaisuudessakin.”

28.04.2025 11.11Kierrätyspuulle etsitään uutta elämää - valtakunnallinen innovaatiokilpailu käynnistyy toukokuussa
28.04.2025 10.44Henkilöstö on Scanian arvokkain voimavara
25.04.2025 23.00KATSO TÄSTÄ! Hyviä uutisia erikoislähetys Mansen Mörinöiltä - laaja kattaus kone- ja kuljetusalan asiaa
25.04.2025 21.12Ajoneuvonosturikuljettajien EM-kisat järjestetään Maxpo 2025 -messuilla
25.04.2025 10.00TIP:n Kotkan korjaamosta VDL Bus & Coach huoltokumppani
25.04.2025 2.00Wetteri rakensi kasvuaan haastavassa markkinassa - liikevaihto yli puoli miljardia euroa
24.04.2025 10.00UPM osavuosikatsaus Q1 2025: Hyvä alku vuoteen kilpailukykyä parantavilla toimenpiteillä
24.04.2025 9.10Sahateollisuus: Tulevat ilmastopäätökset jäivät kasvuriihessä epäselviksi
24.04.2025 9.00UPM Plywood aloittaa muutosneuvottelut Suomessa
23.04.2025 10.30Ruotsiin Euroopan edistyksellisin testausympäristö palosuojatuille puutuotteille

Siirry arkistoon »